Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

USA delia len desaťročia od všeobecného nedostatku vody, tvrdí štúdia

Podľa predpovedí vedcov by mohla byť veľká časť Spojených štátov v priebehu piatich desaťročí postihnutá výrazným nedostatkom vody.

USA delia len desaťročia od všeobecného nedostatku vody, tvrdí štúdia

Foto: Maxpixel

Mnohé krajiny po celom svete trápi narastajúce sucho, letné horúčavy a s tým súvisiace zvyšovanie nedostatku vody. Výnimkou nie sú ani USA, kde minulý rok padali teplotné rekordy.

Mnohí vedci sa preto vážne zaoberajú touto problematikou, aby tak poukázali na možné problémy, ktoré ľudstvu hrozia už v blízkej budúcnosti.

V novej americkej štúdii výskumníci tvrdia, že od roku 2071 budú kombinované účinky klimatických zmien a nárastu obyvateľstva predstavovať vážne výzvy  v okolí takmer polovice z 204 povodí v USA. Na výskum upozornil portál Science Alert.

Podľa týchto prognóz je pravdepodobné, že zásobovanie vodou bude ohrozené v povodiach strednej a južnej časti Veľkej nížiny, v juhozápadnej a centrálnej oblasti Skalistých Hôr, v Kalifornii, v oblastiach na juhu (najmä na Floride) a na Stredozápade.

Foto: Pxhere

Na dosiahnutie svojich odhadov ekonóm Thomas Brown z US Forest Service a jeho tím použili niekoľko globálnych klimatických modelov na premietnutie budúcich klimatických scenárov, pričom zohľadnili údaje o očakávanom raste populácie.

Podľa vedcov bola vodná stabilita v USA dosiahnutá v 80-tych rokoch. Stalo sa tak po desaťročiach zvýšeného dopytu, ktorý predstavoval deväťnásobný nárast spotreby vody od prelomu 20. storočia.

Vďaka pokroku v budovaní priehrad, tunelov a potrubí sa zachovala stabilita vo využívaní vody aj napriek rastúcemu počtu obyvateľov, tvrdí tím. Avšak s vrcholom výstavby nádrží v šesťdesiatych rokoch minulého storočia tieto úpravy nebudú naďalej v budúcnosti vplývať na dostupnosť vody rovnakým spôsobom.

Hoci štúdie ukazujú, že klimatické zmeny pravdepodobne prinesú rastúce zrážky v mnohých zu susediacich 48 štátov USA (najmä na severe), očakáva sa, že ďalšie oblasti ich dostanú menej," uvádzajú autori v štúdii.

Foto: Maxpixel

Okrem toho zvyšujúce sa teploty, ktoré sa očakávajú v celom USA budú mať tendenciu znižovať prúdenie prostredníctvom rastúcej teploty, čím vytvoria efekt odparovania. A zvýšený dopyt po vode bude úplne negovať prípadné zrážky.

V štúdii výskumníci modelovali v 14 budúcich klimatických alternatívach zásobu vody a dopyt po nej s použitím dvoch budúcich scenárov emisií skleníkových plynov a siedmich globálnych klimatických modelov. Počítali pritom s predpokladom, že efektívnosť využívania vody sa bude aj naďalej zlepšovať, ako tomu bolo v minulosti.

Zatiaľ, čo tieto zistenia sú iba prognózami a sú neisté, priznávajú výskumníci, napriek tomu sú pochmúrne, 


Ak nebudú existovať adaptačné opatrenia, predpokladá sa, že v mnohých zo 14 preskúmaných potenciálnych scenárov, kedy dôjde k populačnému a ekonomickému rastu a meniaca sa klíma zmení dostupnosť a dopyt po vode sa jej nedostatok výrazne zvýši," vysvetľujú vedci.

Tím sa snažíl zdôrazniť, že tento predpokladaný nedostatok vody nie je definitívny a mohol by byť zmiernený prebiehajúcimi a budúcimi úpravami využívania vody - najmä v poľnohospodárstve (ktoré predstavuje 75 % ročnej spotreby vody v USA) a priemysle.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.