Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

USA delia len desaťročia od všeobecného nedostatku vody, tvrdí štúdia

Podľa predpovedí vedcov by mohla byť veľká časť Spojených štátov v priebehu piatich desaťročí postihnutá výrazným nedostatkom vody.

USA delia len desaťročia od všeobecného nedostatku vody, tvrdí štúdia

Foto: Maxpixel

Mnohé krajiny po celom svete trápi narastajúce sucho, letné horúčavy a s tým súvisiace zvyšovanie nedostatku vody. Výnimkou nie sú ani USA, kde minulý rok padali teplotné rekordy.

Mnohí vedci sa preto vážne zaoberajú touto problematikou, aby tak poukázali na možné problémy, ktoré ľudstvu hrozia už v blízkej budúcnosti.

V novej americkej štúdii výskumníci tvrdia, že od roku 2071 budú kombinované účinky klimatických zmien a nárastu obyvateľstva predstavovať vážne výzvy  v okolí takmer polovice z 204 povodí v USA. Na výskum upozornil portál Science Alert.

Podľa týchto prognóz je pravdepodobné, že zásobovanie vodou bude ohrozené v povodiach strednej a južnej časti Veľkej nížiny, v juhozápadnej a centrálnej oblasti Skalistých Hôr, v Kalifornii, v oblastiach na juhu (najmä na Floride) a na Stredozápade.

Foto: Pxhere

Na dosiahnutie svojich odhadov ekonóm Thomas Brown z US Forest Service a jeho tím použili niekoľko globálnych klimatických modelov na premietnutie budúcich klimatických scenárov, pričom zohľadnili údaje o očakávanom raste populácie.

Podľa vedcov bola vodná stabilita v USA dosiahnutá v 80-tych rokoch. Stalo sa tak po desaťročiach zvýšeného dopytu, ktorý predstavoval deväťnásobný nárast spotreby vody od prelomu 20. storočia.

Vďaka pokroku v budovaní priehrad, tunelov a potrubí sa zachovala stabilita vo využívaní vody aj napriek rastúcemu počtu obyvateľov, tvrdí tím. Avšak s vrcholom výstavby nádrží v šesťdesiatych rokoch minulého storočia tieto úpravy nebudú naďalej v budúcnosti vplývať na dostupnosť vody rovnakým spôsobom.

Hoci štúdie ukazujú, že klimatické zmeny pravdepodobne prinesú rastúce zrážky v mnohých zu susediacich 48 štátov USA (najmä na severe), očakáva sa, že ďalšie oblasti ich dostanú menej," uvádzajú autori v štúdii.

Foto: Maxpixel

Okrem toho zvyšujúce sa teploty, ktoré sa očakávajú v celom USA budú mať tendenciu znižovať prúdenie prostredníctvom rastúcej teploty, čím vytvoria efekt odparovania. A zvýšený dopyt po vode bude úplne negovať prípadné zrážky.

V štúdii výskumníci modelovali v 14 budúcich klimatických alternatívach zásobu vody a dopyt po nej s použitím dvoch budúcich scenárov emisií skleníkových plynov a siedmich globálnych klimatických modelov. Počítali pritom s predpokladom, že efektívnosť využívania vody sa bude aj naďalej zlepšovať, ako tomu bolo v minulosti.

Zatiaľ, čo tieto zistenia sú iba prognózami a sú neisté, priznávajú výskumníci, napriek tomu sú pochmúrne, 


Ak nebudú existovať adaptačné opatrenia, predpokladá sa, že v mnohých zo 14 preskúmaných potenciálnych scenárov, kedy dôjde k populačnému a ekonomickému rastu a meniaca sa klíma zmení dostupnosť a dopyt po vode sa jej nedostatok výrazne zvýši," vysvetľujú vedci.

Tím sa snažíl zdôrazniť, že tento predpokladaný nedostatok vody nie je definitívny a mohol by byť zmiernený prebiehajúcimi a budúcimi úpravami využívania vody - najmä v poľnohospodárstve (ktoré predstavuje 75 % ročnej spotreby vody v USA) a priemysle.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.