Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Vedci monitorujú hladinu Mekongu z vesmíru, pomôže im to reagovať na povodeň či sucho

Od rieky Mekong, ktorá je dlhá štyritisíctristo kilometrov, závisí život v Juhovýchodnej Ázii. Keď sa rozleje, povodne ovplyvnia životy miliónov ľudí. Nová metóda umožňuje vedcom monitorovať zložité povodia len za pomoci satelitných údajov.

Vedci monitorujú hladinu Mekongu z vesmíru, pomôže im to reagovať na povodeň či sucho

Fotolia

Hladina v povodí Mekongu, ktorý preteká cez šesť krajín Juhovýchodnej Ázie, je poznačená značnými sezónnymi výkyvmi. Vďaka modelu, ktorý vedci vyvinuli, je možné vypočítať stav hladiny v rôznych úsekoch rieky a odhadnúť tak, do akej miery sú príslušné oblasti postihnuté extrémnymi poveternostnými podmienkami, napríklad silnými dažďami alebo dlhotrvajúcim suchom.

Štatistické modelovanie riečneho systému

Modelovaniu tvaru toku rieky sa venovala Claudia Klüppelberg, ktorá učí matematickú štatistiku na Technickej univerzite v Mníchove. Štatistické metódy využila na prepojenie satelitných údajov. Tím z geodetického výskumného ústavu na rovnakej univerzite potom na údaje zo satelitov aplikoval špeciálne navrhnuté algoritmy.

Výsledkom je model, ktorý vedcom umožňuje odhadnúť údaje o stave vodnej hladiny takmer v akomkoľvek bode v celom riečnom systéme Mekongu.

Výpočet vodnej hladiny pomocou satelitných údajov

Prístroje vyvinuté špeciálne na meranie výšky z vesmíru, prenášajú radarové vlny zo satelitov na Zem, kde sa signály odrazia od vodnej plochy naspäť k satelitu. „Výšku vodnej hladiny vieme vypočítať tak, že meriame čas, za ktorý radarové vlny prekonajú túto vzdialenosť,“ hovorí profesor geodetickej geodynamiky na Technickej univerzite v Mníchove Florian Seitz.

„Toto meranie sa však týka len bodov, v ktorých satelitná dráha pretne vodný útvar. To nestačí, keďže na vypočítanie dodávok vody, uskutočnenie hydrologických analýz a naplánovanie bezpečnostných opatrení a vypočítanie rizika záplav, potrebujeme vedieť aj o hladine vody v iných bodoch.“

Prepojenie údajov z rôznych satelitných misií

Satelity, ktoré na obežnej dráhe Zeme krúžia stále po tých istých dráhach, väčšinou preletia ponad rovnaký bod v opakujúcom sa cykle desať až tridsaťpäť dní. Výsledkom je, že údaje o hladine vody sú zachytávané v každom z monitorovaných bodov v pravidelných intervaloch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.