Výskumníci si posvietili na rôzne metódy znižovania zaťaženia vodných tokov dusičnanmi. Umelé mokrade sa ukázali ako najefektívnejší spôsob.
Nová štúdia autorov na Univerzite v Kansase uvádza, že mokrade budované pozdĺž vodných tokov sú cenovo najefektívnejším spôsobom znižovania zaťaženia dusičnanmi a sedimentmi vo veľkých tokoch a riekach.
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences sa opierala o počítačové modelovanie pri skúmaní povodia rieky Le Sueur v južnej Minnesote, povodia, ktoré je dlhé roky zaťažované odtokom vody z intenzívnej poľnohospodárskej produkcie kukurice a sóje.
„Nadmerné množstvo dusičnanov alebo sedimentov ovplyvňuje miestnu populáciu rýb, ako aj množstvo peňazí, ktoré musíme minúť na úpravu pitnej vody,“ uviedla hlavná autorka Amy Hansen.
Zároveň dodáva, že nadmerné znečistenie spôsobuje premnoženie rias, prípadne takzvané hypoxické alebo „mŕtve zóny“. Mŕtva zóna v severnom Mexickom zálive priamo súvisí s dusičnanmi pochádzajúcimi z povodia rieky Mississippi.
Najefektívnejšie sú umelé mokrade
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.