Eversheds Sutherland
INISOFT
Belimo

Úhyn rýb v Čunove: Envirorezort preverí, či pochybili vodohospodári

Ministerstvo preverí, či pochybili vodohospodári alebo užívateľ revíru. Rybári však zdôrazňujú, že sa žiaden masaker rýb, aký opisovali niektorí aktivisti, nekonal.

Úhyn rýb v Čunove: Envirorezort preverí, či pochybili vodohospodári

Foto: FB Zväzové vody SR

Viaceré ochranárske organizácie nedávno poukázali na úhyn rýb v Čunove. Minister životného prostredia Ján Budaj nariadil preverenie tejto skutočnosti.

Aktivisti na sociálnych médiách zverejnili fotografie uhynutých rýb v ramene Dunaja v Čunove. „Zbytočne uhynuté trofejné ryby. Ľudská ľahostajnosť a nezáujem o prírodu v plnej kráse,“ uviedli na facebookovej stránke Zväzové vody SR.

„To, čo dovolili kompetentné osoby v Čunove, sa deje na našich vodných plochách skoro na celom Slovensku,“ dodali neskôr.

K úhynu došlo v priebehu bežnej manipulácie

Na kritiku verejnosti zareagoval aj envirorezort. Ten prisľúbil, že situáciu preverí. Zároveň informoval, že k situácii došlo začiatkom minulého týždňa.

Vysvetľuje, že Vodohospodárska výstavba odstavila vodnú elektráreň v Čunove v rámci bežnej manipulácie.

Podľa ministra životného prostredia tak po opätovnom uvedení elektrárne do prevádzky pri zníženom prietoku cez haťové pole mohli ryby uviaznuť medzi kameňmi.

Keďže možnosť uviaznutia rýb pri manipulácii je známa od spustenia Vodného diela Gabčíkovo, vodohospodári kontaktujú príslušnú rybársku organizáciu, aby v prípade potreby vedeli včas zasiahnuť, uvádza envirorezort. Urobili tak aj v tomto prípade.

Envirorezort situáciu preverí

„Musíme preveriť, čo sa stalo. Buď pochybili vodohospodári tým, že prietok znížili príliš rýchlo, a tak ryby, ktoré nestihli odplávať do starého koryta Dunaja, uviazli v pasci. Druhou možnosťou je chyba užívateľa revíru, či postupoval podľa zákona a urobil všetko pre to, aby úhynu zabránil,“ konštatoval Ján Budaj.

Z poverenia šéfa envirorezortu tak okresný úrad v sídle kraja preskúma, či vodohospodársky podnik postupoval v súlade s manipulačným poriadkom.

Zelený rezort zároveň ubezpečuje, že príslušná sekcia ministerstva uskutoční kontrolu aj u užívateľa revíru.

Simulované záplavy nie sú dôvodom

Verejnosť údajne tento úhyn rýb spája so simulovanými záplavami ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja, o ktorom denník Voda-portal.sk písal v tomto článku.

S týmito umelými záplavami začal štátny podnik v polovici mája a trvať by mali do polovice júna. Vodohospodárska výstavba tak chce zvýšiť prietoky v časoch sucha a zároveň chrániť ekosystémy.

Ministerstvo životného prostredia však upozorňuje, že úhyn rýb v Čunove a simulované záplavy na Dunaji spolu priamo nesúvisia.

„Záplavy starej ramennej sústavy ryby iste neutopili. Škodu mohlo spôsobiť príliš rýchle opadnutie vody. Ak škody zavinilo chybné konanie nejakej osoby, škodu zosobníme. Postup pracovníkov preveríme a vyvodíme dôsledky, aby sme v budúcnosti realizovali simulované záplavy bez uhynutých rýb,“ vyhlásil J. Budaj.

Žiaden masaker sa nekonal, zdôrazňujú rybári

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Českí vedci získali patent na čistenie vody od patogénov aj chemikálií. Pomáha im plazma

Českí vedci získali patent na čistenie vody od patogénov aj chemikálií. Pomáha im plazma

Metódu chcú využiť aj na čistenie vody od pesticídov, psychofarmák, ale aj vírusov v priemyselnom meradle.

SIŽP udelila hriňovskej mliekarni doposiaľ najvyššiu pokutu

SIŽP udelila hriňovskej mliekarni doposiaľ najvyššiu pokutu

Pokuta sa týka mimoriadneho zhoršenia vôd na Slatine. Mliekareň sa bráni a hovorí o úradníckej svojvôli zo strany inšpekcie. Vedenie spoločnosti považuje pokutu za drakonickú.

Bratislavská samospráva chce pokračovať v zlepšovaní hospodárenia BVS

Bratislavská samospráva chce pokračovať v zlepšovaní hospodárenia BVS

Pomôcť má nový útvar správy mestských podnikov.