Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Umelé záplavy majú zmierniť vplyvy pretrvávajúceho sucha

Zvýšené prietoky v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja majú podľa envirorezortu zlepšiť stav prírody v lokalitách európskeho významu.

Umelé záplavy majú zmierniť vplyvy pretrvávajúceho sucha

Zdroj: MŽP SR

Do polovice júna bude v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja prúdiť zvýšené množstvo vody. Ministerstvo životného prostredia tým chce reagovať na problém pretrvávajúceho sucha.

Podľa envirorezortu simulovaná záplava a zvýšené prietoky v období sucha pomôžu zachovať priaznivý stav druhov rastlín, živočíchov a biotopov európskeho významu.

Simulované záplavy

Súčasťou Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros je ľavostranná ramenná sústava Dunaja, ktorá sa nachádza na území Slovenska. Pravostranná sústava ramien sa zase nachádza na maďarskej strane.

Na území Slovenska je ramenná sústava ohraničená pôvodným korytom Dunaja a prívodným kanálom VDG. Voda do nej prúdi cez odberný objekt pri Malej vodnej elektrárni Dobrohošť.

V súčasnosti je to však vo zvýšenej miere. Vodohospodárska výstavba totiž spolu s rezortnými organizáciami MŽP SR zabezpečuje jarno-letné simulované záplavy.

Zvyšujú prietoky a chcú chrániť ekosystémy

Minister životného prostredia Ján Budaj je presvedčený, že kinetická energia zvýšených prietokov je dôležitým faktorom pre zabezpečenie priaznivého stavu dunajských lužných ekosystémov.

„Lokalita ramennej sústavy a Dunajských luhov je jedinečná svojimi biotopmi i druhovým zložením. Aj napriek tomu, že samotná ramenná sústava sa oproti tej pôvodnej zachovala iba sčasti, patrí k najväčším vnútrozemským riečnym deltám v Európe. Je potrebné, aby sme tieto dunajské prírodné hodnoty chránili a dynamika v ramenách bola pravidelne zabezpečená,“ konštatoval minister.

Prietoky až do 90 metrov za sekundu

V rámci súčasných zvýšených prietokov sa manipuluje v ramennej sústave aj s prehrádzkami. Cieľom je podľa envirorezortu aj VV dosiahnutie optimálneho stavu záplavy. Zvýšené prietoky budú dosahovať v priemere rýchlosť 60 metrov za sekundu.

Začiatok záplavy bol stanovený na 15. mája a celý proces by mal trvať až 33 dní. Maximálny prietok je stanovený na hodnotu 90 metrov za sekundu počas dvoch dní.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.