Macro Components
INNOGY
BELIMO

Trh s technológiami úpravy vody v nasledujúcej dekáde rapídne porastie, tvrdí prognóza

Takmer vo všetkých oblastiach bude lídrom Ázia.

Trh s technológiami úpravy vody v nasledujúcej dekáde rapídne porastie, tvrdí prognóza

Foto: Pixabay

Hodnota trhu so zariadeniami na čistenie odpadových vôd dosahovala v roku 2015 viac ako 35 miliárd dolárov, tvrdí spoločnosť Trends Market Research vo svojej najnovšej analytickej správe.

Odhaduje pritom, že do roku 2023 dosiahne viac ako 55 miliárd dolárov, pričom od roku 2016 do roku 2023 bude napredovať s ročnou mierou rastu vyššou ako 6 %.

Rastúca potreba mechanizácie a potravinovej bezpečnosti viedla v minulom storočí k nadmernému využívaniu dostupných zdrojov sladkej vody.

Práve táto potreba viedla k ekologickej nerovnováhe, keďže odpadové vody vyprodukované poľnohospodárstvom, priemyselnými procesmi a splaškami boli vypúšťané do zdrojov sladkej vody.

Prísne vládne nariadenia, ktoré sa týkajú zaobchádzania s priemyselnými a komunálnymi odpadovými vodami, vedú k prekvitaniu trhu s technológiami úpravy vody v postupoch recyklácie a opätovného použitia.

Prevládať budú ventily a ovládacie prvky

Trh technológie úpravy vody je segmentovaný na základe čerpacích systémov, chemikálií, membránových systémov, ale aj geografie.

Segment čerpacích systémov je zase rozdelený na čerpadlá, ventily či ovládacie a automatizačné systémy.

Práve segment ventilov a ovládacích prvkov mal v roku 2015 najväčší podiel na trhu a očakáva sa, že tento trend sa bude počas prognózovaného obdobia aj naďalej udržiavať.

Čína sa pravdepodobne dostane na vrchol

Trhu dominujú Spojené štáty, a to najmä vďaka informovanosti verejnosti ohľadom problematiky čistej vody, vysokému HDP, parite kúpnej sily a dostupnosti optimálnych zdrojov.

Čína je pritom druhým najväčším trhom a očakáva sa, že bude najrýchlejšie rastúcim trhom v prognózovanom období.

Analytici sa venujú aj otázke odsoľovacích zariadení. Tých bolo v roku 2015 na celom svete vyše 17-tisíc.

Autori analýzy zdôrazňujú, že zvyšovanie energeticky efektívnych procesov pravdepodobne vytvorí príležitosti pre hybridné a solárne odsoľovanie. Filtračné zariadenia používané v komunálnych a priemyselných aplikáciách sú už v súčasnosti k dispozícii v širokej škále.

Sľubnú budúcnosť má aj odsoľovanie

Priemyselné procesy, ktoré využívajú vodu, vždy potrebujú špecifické stupne kvality, ktoré sú určené meraním parametrov, ako je vodivosť, pH, obsah rozpusteného kyslíka, teplota a ďalšie rozpustené zlúčeniny, konkrétne mikrobiálny počet či amoniak.

Podľa nedávnych odhadov bude hodnota globálneho trhu s odsoľovaním vody každoročne narastať o 7,8 %. V roku 2017 pritom dosahovala 15 miliárd USD.

Zo strany regiónov, ako je Európa a Severná Amerika, analytici očakávajú, že budú svedkami vysokého dopytu po tejto metóde, a to najmä z dôvodu zavádzania prísnych noriem, ktoré sa týkajú vypúšťania priemyselnej odpadovej vody do vodných útvarov.

Na globálny trh má vplyv aj ropný priemysel

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.