Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Globálny trh s odsoľovaním vody bude rapídne stúpať, tvrdí prognóza

Do roku 2025 by mal zaznamenať každoročne nárast o takmer osem percent. Aj naďalej vedie reverzná osmóza.

Globálny trh s odsoľovaním vody bude rapídne stúpať, tvrdí prognóza

Celosvetový trh s odsoľovaním vody v roku 2017 dosahoval hodnotu 15 miliárd USD. Najnovšie odhady však poukazujú na to, že do roku 2025 dosiahne zdravý vzostup so zloženou ročnou mierou rastu až 7,8%.

Rozširujúca sa vodná kríza na celom svete je kľúčovým faktorom, ktorý bude v nasledujúcich rokoch ovplyvňovať nárast dopytu po odsoľovaní vody.

Takmer jedno percento celosvetovej spotreby vody sa v priebehu niekoľkých posledných rokov zabezpečuje prostredníctvom odsoľovania.

Tlak na nové technológie

Nedostatok vody tak po celom svete kompenzujú zavádzaním rôznych technológií na opätovné použitie vody vrátane jej odsoľovania.

Tento percentuálny podiel má však zaznamenať nárast najmä vzhľadom na rastúci dopyt po vode v rôznych priemyselných procesoch.

Okrem toho prognóza naznačuje, že rastúci dopyt po vode v sektore verejných služieb, kde je možné zaradiť obce, ale napríklad aj poľnohospodárstvo, zvýši kapacitu zariadení na odsoľovanie vody počas predpovedaného obdobia.

Rastúca potreba vody tak vyvíja tlak na rozvoj technológií, ktoré sú zamerané na alternatívne zdroje vody a ich zachovanie, teda opätovné použitie a nakladanie s nimi.

Odsoľovanie má budúcnosť v ropných krajinách

Odsoľovanie v súčasnosti tvorí dôležitú súčasť vodného priemyslu, a to najmä v suchých oblastiach a geografických lokalitách s vyčerpávajúcimi sa zdrojmi vody.

Odsoľovanie vody procesnými technológiami, ako je reverzná osmóza (RO), elektrodialýza alebo viacúčelová destilácia, spôsobilo, že odsoľovanie sa stalo životaschopnou alternatívou pre dostačujúce zabezpečenie potrieb vody po celom svete, tvrdí analýza.

Tržné zisky / Foto: ADROIT Market Research

Pokiaľ ide o využitie vody, a to najmä vo výrobnom sektore, podľa prognózy zaznamená trh s odsoľovanou vodou exponenciálny rast predovšetkým v ázijsko-tichomorskej oblasti.

Prítomnosť veľkej priemyselnej základne v regióne a výroby náročnej na vodu, ako je metalurgia či sektory, ktoré pracujú s ropou, plynom a chemickými látkami, pravdepodobne vytvoria priaznivý priestor pre dopyt po odsoľovaní na regionálnom trhu.

Dynamika trhu na Strednom východe sa od zvyšku sveta značne odlišuje. Odsoľovanie vody v tejto oblasti je vyspelou technológiou, ktorá vznikla najmä ako dôsledok konštantného využívania ropného a plynárenského priemyslu.

Saudská Arábia napríklad nedávno oznámila, že plánuje vybudovať deväť nových odsoľovacích zariadení na brehoch Červeného mora. V súčasnosti takmer 50 % dodávanej vody v krajine čistia pomocou odsoľovania.

Zvyšok sveta vykazuje iné trendy, keďže odsoľovanie je vznikajúcou technológiou s geopolitickým scenárom, ktorý je odlišný v rozvinutých a rozvojových krajinách.

Zdvojnásobená kapacita

Zvyšovanie povedomia o nedostatku vody však viedlo k tomu, že niektoré krajiny podnikli iniciatívy na uspokojenie rastúcej potreby.

Odhadovaná približná investícia vo výške 10 miliárd USD v najbližších piatich rokoch pravdepodobne zdvojnásobí kapacitu na odsoľovanie vody na celom svete.

Kumulatívna kapacita dosiahla v roku 2017 až 92,5 milióna metrov kubických za deň, čo je nárast o takmer 4 milióny metrov kubických za deň oproti predchádzajúcemu roku.

Štátne dotácie na odsoľovanie

Morská voda a brakická voda sú dva hlavné zdroje, ktoré včleňujú do svojich procesov technológiu odsoľovania.

Sektor odsoľovania morskej vody dominoval celosvetovému priemyslu predovšetkým vďaka veľkému množstvu zdrojov slanej vody.

Rastúci počet projektov v sektore verejných služieb by tak mal ešte viac podporiť trh s odsoľovaním morskej vody. Štátne dotácie na odsoľovanie morskej vody v súčasnosti navrhujú v Maroku, Singapure aj Číne.

Budúcnosť má aj brakická voda

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.