Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Po ambicióznych cieľoch v oblasti uhlíkovej neutrality a nulového odpadu sa spoločnosť zameriava aj na oblasť vodného hospodárstva.

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Foto: Depositphotos

Spoločnosť Microsoft nedávno oznámila ambiciózny záväzok. Do roku 2030 chce do obehu vrátiť viac vody, ako sama spotrebuje.

Zredukovať svoju spotrebu vody chce dvoma spôsobmi. V prvom rade znížením využívania tohto zdroja, teda vody spotrebovanej na megawatt energie použitej na operácie Microsoftu, ako aj doplňovaním vody v oblastiach s vodným stresom, kde má spoločnosť svoje prevádzky.

To znamená, že spoločnosť Microsoft do roku 2030 doplní viac vody, ako spotrebuje na globálnej báze.

Potrebná je transformácia riadenia vodných systémov

Globálny gigant je presvedčený, že vo vodnom hospodárstve je potrebný väčší impulz. Podľa OSN v súčasnosti viac ako dve miliardy ľudí nemajú prístup k nezávadnej pitnej vode.

A zmena klímy tento nedostatok vody iba prehlbuje. OSN odhaduje, že do roku 2050 môže každý štvrtý človek žiť v krajine postihnutej chronickým nedostatkom sladkej vody.

Podľa Svetovej banky toto klimaticky podmienené zníženie dostupnosti sladkej vody spolu so zvýšeným dopytom môže znížiť dostupnosť vody v mestách o viac než 66 % do roku 2050.

Riešenie situácie si bude vyžadovať redukciu množstva vody, ktoré ľudia používajú na fungovanie ekonomík a spoločností, ako aj spoločné úsilie na zabezpečenie dostatku vody na miestach, kde je to najviac potrebné.

To si podľa spoločnosti bude vyžadovať transformáciu spôsobu riadenia vodných systémov a spoločné úsilie všetkých organizácií v tom, aby zodpovedali za spotrebu vody a vyvážili jej využívanie.

Do roku 2030 chce byť bez odpadovej stopy

Ako globálna technologická spoločnosť je Microsoft pripravený konať na základe obidvoch predpokladov, teda prevziať zodpovednosť za vlastné využívanie vody a vytvoriť partnerstvo na technologických platformách, aby pomohla ostatným spoločnostiam nasledovať jej kroky.

„Za posledný rok sme sa zaviazali, že sa spoločnosť Microsoft stane uhlíkovo negatívnou spoločnosťou s nulovým odpadom, ktorá buduje novú planetárnu platformu na transformáciu spôsobu, akým monitorujeme, modelujeme a nakoniec riadime prírodné systémy Zeme,“ konštatuje Microsoft.

V auguste spoločnosť Microsoft oznámila, že do roku 2030 plánuje odstrániť najmenej 90 percent odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach alebo v spaľovniach, zo svojich pracovísk a dátových centier.

Ďalej plánuje vyrábať 100 percent recyklovateľných obalov a dosiahnuť minimálne 75 % odklon stavebného a demolačného odpadu pre všetky projekty.

Budúcnosť bez odpadu chce spoločnosť zabezpečiť aj prostredníctvom nových cirkulárnych centier. Tie budú vybudované u existujúcich datacentier, ktoré zaisťujú chod cloudových služieb.

Prísľub spoločnosti stať sa do roku 2030 pozitívnou aj v oblasti vodného hospodárstva pridáva k tomuto úsiliu aj štvrtý pilier.

Spoločnosť bude do roku 2030 pozitívne hospodáriť s vodou

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Oceán je najteplejší za posledných 3000 rokov

Vedcom sa zo sedimentov podarilo získať údaje o teplote oceánu spred takmer troch tisícročí. V inej štúdii zaznamenávali teplotu vody v kotviskách a zistili, že oceán sa otepľuje aj vo veľkých hĺbkach.

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

P. Olajoš: BVS sa podarilo za rok ušetriť štyri milióny eur

Bratislavská vodárenská spoločnosť tiež nastavuje nové procesy obstarávania tovarov a služieb.

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie plánu obnovy v slovenskom vodárenstve a vodnom hospodárstve?

Rezort financií navrhuje využiť plán obnovy aj na budovanie vodárenskej infraštruktúry či adaptačné opatrenia. Zuzany Vranayovej, Martiny Paulíkovej, Igora Bodíka a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.