INNOGY
INNOGY
INECS

Veľké mestá majú menšiu spotrebu vody ako malé

Čím viac ľudí, tým väčšia spotreba? Táto štúdia hovorí, že nie.

Veľké mestá majú menšiu spotrebu vody ako malé

Fotobanka

Analyzovali 65 miest

Americkí vedci z Penn State vyvracajú presvedčenie, že nárast populácie a zvyšovanie miery urbanizácie sa negatívne odráža na čerpaní prírodných zdrojov.

Na základe výskumu, v rámci ktorého analyzovali spotrebu vody šesťdesiatich piatich stredne veľkých až veľkých amerických miest, tvrdia, že nárast populácie v mestách môže viesť k vyššej efektivite v hospodárení so zdrojmi.

Štúdia bola zameraná na skúmanie svetového obchodu a ekonomiky a jej cieľom bolo navrhnúť spôsoby na efektívnejšie hospodárenie so zdrojmi. Jedným z aspektov, ktoré výskumníci potrebujú pochopiť, aby na nich mohli stavať, je voda.

Väčšie mesto = menšia spotreba

Pozreli sme sa na celkovú spotrebu vody,hovorí inžinierka Caitlin Grady, ktorá sa podieľala na výskume. „Nielen na tú, ktorá tečie z kohútika, ale aj na vodu, ktorá sa použije pri výrobe a spotrebe potravín v danom meste. Skúmali sme teda ako priamu, tak aj nepriamu spotrebu vody.

Analýze podľahli poľnohospodárske, živočíšne a priemyselné toky komodít, pričom vedcov zaujímalo im odpovedajúce množstvo spotrebovanej vody. Údaje im poskytli americké ministerstvo poľnohospodárstva, vládna vedecká agentúra Geological Survey a ministerstvo dopravy.

Na základe týchto informácií tím vypočítal spotrebu vody každého z vybraných miest. Výsledky boli prekvapivé – zistilo sa, že väčšie mestá, hoci v nich žije viac ľudí, spotrebujú na obyvateľa menej vody.

S nárastom počtu obyvateľov spotrebovávajú mestá menej vody na obyvateľa, z čoho vyplýva, že väčšie mestá vedia vodu lepšie využiť,“ uvádza Grady.

Dôvodom je najmä prerozdelenie priemyslu

Doktorandka Tasnuva Mahjabin, ktorá sa tiež podieľala na výskume, dodáva, že výsledky sú podmienené viacerými faktormi.

Spotreba vody je úzko spätá so zložením mestských hospodárskych aktivít, ktoré sa líšia v závislosti od veľkosti mesta. Z údajov vyplýva, že veľké mestá sa viac orientujú na služby, pričom priemyselné odvetvia sekundárneho sektora sú menej zastúpené.

„To je dôvod, prečo majú veľké mestá menšiu spotrebu vody. Hospodárske aktivity, ktoré spotrebujú veľké množstvo vody, sa často odohrávajú v redšie obývaných oblastiach.“
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.