Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Vodná stopa výrobkov: Aká je vaša spotreba vody v skutočnosti?

Nepotešia sa milovníci kávy ani čokolády. Predtým, ako z nich získa úžitok koncový spotrebiteľ, pretečú tisícky litrov vody.

Vodná stopa výrobkov: Aká je vaša spotreba vody v skutočnosti?

Myslíte si, že naozaj šetríte vodou a váš negatívny environmentálny vplyv je len minimálny? Pozrite sa na to, aká je vaša skutočná vodná stopa. Zistenia budú možno prekvapujúce.

Vodná stopa predstavuje súhrnné množstvo sladkej vody, ktoré bolo využité pri výrobe tovarov a služieb pre spotrebu či konzumáciu jednotlivca.

Výsledná hodnota vašej vodnej stopy sa skladá z celkovej priamej a nepriamej spotreby. Nepriama spotreba je taká, ktorú si človek často ani neuvedomí. Ide o „skrytú“ vodu, ktorá bola spotrebovaná počas výroby určitého produktu alebo realizácie služby.

Priemerný človek denne využije 140 litrov vody (na Slovensku je to oveľa menej) len pre domácu potrebu.

Vedeli ste však, že približne až 20-násobok tohto objemu „zákulisne“ využili na produkciu jedla, ktoré konzumujete?

Vodná stopa je v priemere 3 800 litrov

Špecializované inštitúcie v rámci Európskej únie si dokonca posvietili na to, aká je priemerná vodná stopa Európanov. Zistili, že predstavuje asi 3 800 litrov vody na jedného človeka, a to len za jeden deň.

Určité druhy potravín môžeme zaradiť do skupiny obrovských pohlcovačov vody. Sem patrí napríklad aj mäso, bez ktorého si väčšina ľudí nevie predstaviť svoj život.

Na produkciu jedného kilogramu hovädzieho mäsa sa v priemere spotrebuje takmer 16-tisíc litrov vody. Bravčové mäso je o niečo menším „žrútom“ – na rovnaké množstvo spotrebuje približne 6-tisíc litrov vody.

Jeden kilogram „chleba nášho každodenného“ minie asi 1 600 litrov vody. Rovnaké množstvo vajec asi 3 300 litrov. Vodná stopa kravského mlieka je zase približne 1000 litrov.

Teraz sa nepotešia ani milovníci kvalitnej čokolády. Na kilogram tohto sladkého produktu sa spotrebuje až 24-tisíc litrov vody. Vodná stopa klasickej pizze je asi 1 200 litrov.

Keď si budete nabudúce s pôžitkom pochutnávať na šálke kávy, spomeňte si, že jej vodná stopa je 140 litrov. Milovníkov čajov zrejme poteší skutočnosť, že vodná stopa šálky čaju je značne nižšia, a to približne 34 litrov.

O vodnej stope povedia aj nákupy oblečenia

Okrem potravín však negatívny vplyv na životné prostredie vyvíja aj výroba oblečenia. Na produkciu jedného trička sa približne spotrebuje až 2 700 litrov vody.

Dobrou správou je, že postupne vzniká viacero projektov, ktoré sa snažia využívať udržateľnejšie metódy výroby. Jedným z nich je iniciatíva Better Cotton Initiative, ktorá doposiaľ pomohla desiatkam tisíc farmárov znížiť ich spotrebu vody o 39 %.

Vodnú stopu je možné „neutralizovať“

Rastúci záujem o veľkosť vodnej stopy vedie k otázke, ako ju vlastne ľudia môžu neutralizovať alebo kompenzovať. Otázka je veľmi všeobecná a zaujímavá, a to ako z pohľadu jednotlivých spotrebiteľov či komunít, tak aj z pohľadu vlád a veľkých spoločností.

Práve z tohto dôvodu získava v posledných rokoch na popularite takzvaný neutrálny koncept (water-neutral concept), prostredníctvom ktorého chcú podniky zmierniť účinky svojej vodnej stopy.

Ide o investície do udržateľných technológií, zavádzanie úspornejších opatrení a efektívnejších zariadení na úpravu vody.

Konceptom vodnej neutrality sa začala riadiť aj známa spoločnosť Coca-Cola. Rozhodla sa, že každú kvapku využitú na produkciu sladených nápojov nejakým spôsobom vykompenzuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Nový koronavírus jasne ukazuje, ako sú jednotlivé globálne problémy navzájom prepojené.

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Úprava vody reverznou osmózou je jednou z najúčinnejších metód na domáce použitie. Prináša však so sebou aj určité nevýhody.