Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Svetový deň toaliet poukazuje na závažné globálne problémy

Nedostatočný prístup k sanitácii má okrem negatívneho vplyvu na ľudské zdravie a okolité ekosystémy aj nepriaznivý účinok na výkon národného hospodárstva.

Svetový deň toaliet poukazuje na závažné globálne problémy

Foto: UNICEF

Svetový deň toaliet, ktorý sa každý rok oslavuje 19. novembra, sa týka inšpiratívnych krokov na riešenie globálnej sanitárnej krízy a na dosiahnutie cieľa trvalo udržateľného rozvoja (SDG 6), ktorý sľubuje dostupnú sanitáciu do roku 2030 pre všetkých.

Tento deň bol ustanovený Svetovou organizáciou toaliet už v roku 2001, ale oficiálnym dňom OSN sa stal až o 12 rokov neskôr.

Niekoľko štatistík

„WC nie je len toaleta. Je to záchranca života, ochranca dôstojnosti a tvorca príležitostí. Ktokoľvek ste, nech ste kdekoľvek, hygiena je vaše ľudské právo. A aj napriek tomu dnes žije 4,2 miliardy ľudí bez bezpečne zvládnutej hygieny,“ konštatuje sa na oficiálnej stránke tohto svetového dňa.

Okrem toho, že viac ako polovica svetovej populácie nemá zaručené takéto možnosti, ďalších 673 miliónov ľudí stále praktizuje otvorenú defekáciu.

Na celom svete najmenej 2 miliardy ľudí používajú zdroj pitnej vody, ktorý je kontaminovaný výkalmi. Odhaduje sa tiež, že neprimeraná hygiena každoročne spôsobuje 432-tisíc hnačkových úmrtí a je hlavným faktorom pri chorobách, ako sú črevné parazity či trachóm.

Deti mladšie ako päť rokov, ktoré žijú v krajinách postihnutých zdĺhavým konfliktom, majú v priemere takmer 20-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na hnačkové ochorenia spôsobené nedostatkom bezpečnej vody, sanitácie a hygieny ako v dôsledku priameho násilia.

Celosvetovo cieľ do roku 2030 asi nenaplníme

Cieľ trvalo udržateľného rozvoja číslo 6 si predsavzal eliminovať defekáciu vo vonkajších priestoroch a zabezpečiť, aby mal do roku 2030 každý prístup k udržateľným sanitačným službám, pričom osobitnú pozornosť má venovať práve potrebám žien a dievčat a osôb v zraniteľných situáciách.

Svetový deň toaliet 2019 upozorňuje práve na týchto ľudí bez dostatočnej hygieny, ako aj na sociálne, ekonomické a environmentálne dôsledky nečinnosti.

Foto: UNICEF

Globálne je však svet ďaleko od naplnenia cieľa trvalo udržateľného rozvoja, ktorý je zameraný na zabezpečenie hygieny a vody pre všetkých do stanoveného termínu.

Financovanie zaostáva, dopyt stúpa, zhoršuje sa znečistenie vody a existujúce štruktúry riadenia sú často slabé a fragmentované.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

V Žarnovici chcú vykurovať mesto teplou banskou vodou

V Žarnovici chcú vykurovať mesto teplou banskou vodou

Cieľom projektu zameraného na využitie obnoviteľných zdrojov je diverzifikácia palivovej základne a zníženie emisií znečisťujúcich látok.

Čistenie vody ozónom môže premieňať zvyšky liekov na toxické zlúčeniny

Čistenie vody ozónom môže premieňať zvyšky liekov na toxické zlúčeniny

Zvyšky farmaceutických výrobkov z odpadovej vody nedokážu úplne odstrániť ani čistiarne. Americkí vedci zistili, že pri úprave vody ozónom a chlórom sa zvyšky liečiv môžu premeniť na potenciálne nebezpečné vedľajšie produkty dezinfekcie.

Vedci odhalili, že voda má v kvapalnom skupenstve dva typy molekulárnych štruktúr

Vedci odhalili, že voda má v kvapalnom skupenstve dva typy molekulárnych štruktúr

Zdá sa, že aj obyčajná voda nás má stále čím prekvapiť. Napriek tomu, že sa jedná o látku, ktorá sa na Zemi vyskytuje bežne, najnovšie výskumy poukazujú na to, že ľudstvo o nej neodhalilo ani zďaleka všetky tajomstvá.