Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Bill Gates predstavil prototypy futuristických toaliet

Majú zachrániť tisícky ľudí po celom svete. Fungujú na ekologickej báze a sú naozaj efektívne. Zakladateľ Microsoftu si pri ich predstavovaní pomáhal s nevšednou pomôckou – sklenenou nádobou s fekáliami.

Bill Gates predstavil prototypy futuristických toaliet

Foto: Gatesnotes

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates počas svojho utorňajšieho prejavu v Číne mával s pohárom, ktorý v sebe skrýval netradičný obsah – ľudské exkrementy.

Išlo o súčasť apelovania na celosvetovú verejnosť, aby došlo k zabezpečeniu bezpečnej likvidácie ľudského odpadu na globálnej úrovni.

Miliardár a filantrop umiestnil sklenenú nádobu na podstavec a odštartoval tak trojdňovú čínsku výstavu s názvom Reinvented Toilet.

Boj proti slabej sanitácii

„Mohli by ste hádať, čo je v tejto kadičke, a máte pravdu. Ľudské výkaly. Toto malé množstvo fekálií môže obsahovať až 200 miliárd rotavírusových buniek, 20 miliárd baktérií Shigella a 100-tisíc vajíčok parazitických červov,“ konštatoval zakladateľ Microsoftu.

„Túto pomôcku som sem priniesol, aby som upozornil na vážnu otázku, ktorá každoročne zabije viac ako 500-tisíc ľudí – slabá sanitácia,“ upozorňuje ďalej Gates.

Podľa neho sa tak celkový problém s hygienou, ktorý stojí približne 223 miliárd dolárov ročne, bude zhoršovať, ak s tým ľudstvo nič neurobí.

Ročne umiera pol milióna malých detí

V krajinách takzvaného globálneho Juhu nie je bezpečne spravovaných až 62 percent fekálneho kalu. V niektorých mestách je problém oveľa horší.

V určitých častiach južnej Ázie nedochádza k úprave až 97 % ľudského odpadu. Okrem toho mnohé krajiny doposiaľ nepodali žiadnu správu o tom, aké množstvo takéhoto odpadu upravujú.

„Na miestach bez bezpečnej hygieny je v životnom prostredí oveľa viac ako len jedna takáto nádobka. Tieto a iné patogény spôsobujú choroby ako hnačka či cholera, ktoré zabíjajú takmer 500-tisíc detí vo veku do piatich rokov ročne,“ pokračuje filantrop.

Gates predstavil nové technológie

Nadácia Billa a Melindy Gatesových za viac ako sedem rokov investovala vyše 200 miliónov dolárov na vytvorenie toalety zabíjajúcej patogény, ktorá dokáže rozložiť ľudský odpad a ničiť nebezpečné zárodky.

Nové toalety zanechávajú ako vedľajší produkt čistú vodu a tuhé látky, ktoré je možné ďalej využívať ako hnojivá.

Systémy fungujú na báze off grid (pozn. redakcie: bez pripojenia, takzvané ostrovné systémy), teda bez prístupu k vode, kanalizácii alebo vonkajšej elektrickej energii.

Ich obrovskou výhodou je fakt, že môžu pracovať za menej ako pol dolára za deň. Niektoré súčasné prototypy pracujú na báze solárneho napojenia, prípadne si mechanicky vytvárajú vlastnú energiu.

Do tejto kategórie patrí napríklad nanomembránová toaleta Cranfield. Otváraním alebo zatvorením veka dochádza k posunu skrutky, ktorá oddeľuje kvapaliny od pevných častíc. Splyňovač mení tuhé látky na popol a teplo, ktoré sú následne využívané na ovládanie toalety.

Pracujú aj na ČOV

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.