Macro Components
INISOFT
Belimo

Sulíka zaujíma, či bola pokuta pre Hriňovskú mliekareň primeraná

Spoločnosť KOLIBA, ktorá spôsobila mimoriadne zhoršenie vôd na Slatine, lobuje u ministra hospodárstva. Bola výška pokuty primeraná?

Sulík chce vedieť, či bola pokuta pre Hriňovskú mliekareň primeraná

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík / Foto: Voda-portal.sk

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík žiada SIŽP o zdôvodnenie výšky pokuty pre Hriňovskú mliekareň KOLIBA.

Podľa informácií Denníka N sa na R. Sulíka obrátil samotný predseda predstavenstva spoločnosti KOLIBA Ján Malatinec so žiadosťou o pomoc. Hriňovská mliekareň má tak v dôsledku pokuty čeliť veľkému ekonomickému problému, ktorý ohrozuje jej existenciu. Ministerstvo hospodárstva na otázky denníka Voda-portal.sk ohľadom (ne)primeranosti pokuty nereagovalo.

O čo ide?

Už vlani v apríli starosta Hriňovej Stanislav Horník informoval, že došlo k opakovanému znečisteniu rieky Slatina. Voda sa podľa neho sfarbila do biela a šíril sa zápach odpadu z mliekarenskej výroby. Miestni obyvatelia zdôrazňovali, že sa tak nestalo prvýkrát.

V januári SIŽP uviedla, že udelila spoločnosti KOLIBA pokutu vo výške 135-tisíc eur. Ide o doteraz najvyššiu pokutu, akú udelila SIŽP za mimoriadne zhoršenie vôd na Slatine.

Spoločnosť KOLIBA podľa SIŽP spôsobila mimoriadne zhoršenie vôd koncom augusta minulého roka tým, že vypúšťala odpadovú vodu z priemyselnej výroby do povrchových vôd.

„Použila na to kanalizáciu, ktorá bola určená na odčerpávanie dažďovej vody do rieky Slatina. Namiesto dažďovej vody však počas kontroly vytekala z výpustného objektu biela, po mlieku zapáchajúca tekutina,“ uviedla ešte v januári inšpekcia.

Voda v rieke sa sfarbila do biela / Foto: Starosta obce Hriňová Stanislav Horník

Testy vzoriek zistili mnohonásobné prekročenie limitných hodnôt znečistenia. Spoločnosť mala vypúšťať priemyselné odpadové vody cez výpustný objekt kanalizácie vôd z povrchového odtoku do vodného toku Slatina, na čo však nemá povolenie.

Ide o snahu poškodiť našu spoločnosť, tvrdí KOLIBA

Voči pokute sa ihneď ohradila samotná mliekareň, ktorá považuje pokutu za drakonickú a prístup SIŽP za neprofesionálny. Vedenie spoločnosti zdôraznilo, že ihneď vykonalo nápravné opatrenia.

Podľa mliekarne 23. augusta naozaj došlo kvôli upchatiu jednej z kanalizačných rúr k pretečeniu znečistenej vody do drenážnej šachty, ktorá slúži na reguláciu stavu podzemnej vody. Tento incident bol spoločnosti vytknutý pracovníčkou SIŽP a okamžite bol presmerovaný tok odpadných vôd cez čistiareň a podľa mliekarne sa situácia ihneď napravila a začali sa riešiť ďalšie kroky.

Podľa vedenia mliekarne sa tvrdenia inšpekcie neopierajú o objektívny stav, zistenia sú prezentované tendenčne a výška pokuty absolútne nereflektuje postoj spoločnosti k problému a nápravným opatreniam, ktoré uskutočnila.

KOLIBA je presvedčená, že nejde o snahu dosiahnuť nápravu stavu, ale len poškodiť spoločnosť. Už v januári vedenie podniku avizovalo, že voči rozhodnutiu podá odvolanie.

Kto vlastní Hriňovskú mliekareň?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

V sladkovodných zdrojoch rastie koncentrácia solí, varujú odborníci

V sladkovodných zdrojoch rastie koncentrácia solí, varujú odborníci

Tento problém sa netýka len Spojených štátov, ale aj Európy.

Ktoré domácnosti najviac šetria vodu? Zistenia viacerých štúdií môžu prekvapiť

Ktoré domácnosti najviac šetria vodu? Zistenia viacerých štúdií môžu prekvapiť

Na racionálne využívanie vody majú veľký vplyv postoje, normy aj návyky. Domácnosti s úspornými zariadeniami však nemusia vždy patriť medzi premiantov v šetrení vody.

TOP 5 technologických trendov za rok 2020

TOP 5 technologických trendov za rok 2020

Aké trendy v tomto roku najväčšmi ovplyvnili trh s vodnými technológiami?