SIŽP vydala príkaz na zastavenie vypúšťania odpadových vôd do odkaliska Poša | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

SIŽP vydala príkaz na zastavenie vypúšťania odpadových vôd do odkaliska Poša

Príkaz má okamžitú platnosť. Pôvodca znečistenia musí zároveň do tridsiatich dní predložiť vyhodnotenie monitoringu podzemných vôd odkaliska.

SIŽP vydala príkaz na zastavenie vypúšťania odpadových vôd do odkaliska Poša

Foto: SIŽP

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vydala príkaz na okamžité zastavenie vypúšťania odpadových vôd do odkaliska Poša. Urobila tak po nahlásenom mimoriadnom zhoršení vôd na potoku Kyjov a následnej prehliadke okolia. O vývoji situácii dnes (26. januára) na tlačovej konferencii informoval generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Odkalisko Poša je stará environmentálna záťaž ešte z 80. rokov, ktorú vyprodukoval bývalý štátny podnik Chemko Strážske.

„Počas silnej chemickej výroby v spomínanom závode sa na odkalisko mal dopravovať vodou nariedený popolček zo spaľovacích kotlov,“ uviedol v minulosti pre denník Voda-portal.sk starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Toto odkalisko je stále aktívne, pričom v súčasnosti doň vypúšťajú vyčistenú odpadovú vodu z ČOV v bývalom závode Chemko Strážske.

Odtokom z odkaliska je Kyjovský potok, ktorý preteká katastrom obce Nižný Hrušov. A podľa J. Fenčáka predstavuje odkalisko obrovské environmentálne bremeno práve pre tento vodný tok. Obyvatelia sa už totiž roky sťažujú, že na hladine Kyjovského potoka pozorujú penu.

SIŽP už vlani spustila konanie

Ministerstvo životného prostredia pritom už vlani v auguste informovalo o tom, že SIŽP na základe dôsledného posúdenia situácie začala konanie, ktorého výsledky môžu viesť k zákazu vypúšťať odpadové vody do odkaliska.

„Prevádzkovateľ ČOV mal dlhé roky priestor zabezpečiť alternatívne spôsoby odvádzania odpadových vôd na iné miesto, ako do jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku,“ uviedol v súvislosti s oznámením minister Ján Budaj.

Už v tom čase vedenie SIŽP zdôraznilo, že prevádzkovateľ odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou vypúšťa odpadové vody bez právoplatného povolenia. Znečistenie sa šíri ďalej do Kyjovského potoka a prispieva k zhoršeniu už existujúcej environmentálnej záťaže.

Podľa inšpektorov kontrola vyhodnotila výskyt arzénu ako problematický. Ide pritom o dlhodobý problém, ktorý súvisí so sedimentami z popolčeka. Ten sa roky usádzal v odkalisku.

Potok opäť penil

Mimoriadne zhoršenie kvality vôd na potoku Kyjov ohlásil dňa 23. januára starosta obce Nižný Hrušov J. Fenčák, ktorý si v obedňajších hodinách všimol výskyt peny na hladine toku. Inšpektori vykonali prehliadky a odobrali vzorky, ktoré budú následne analyzované v akreditovanom laboratóriu.

Keďže potok Kyjov je napájaný vodami z odkaliska Poša, bola vykonaná aj obhliadka samotného odkaliska.

„Bolo zistené, že v čase mimoriadneho zhoršenia vôd stále prebiehalo vypúšťanie odpadových vôd z areálu Chemka Strážske,“ konštatuje J. Jenčo.

 
 

Zostáva vám 47% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z kalu začali už skôr získavať hnojivo a bioplyn pre kogeneračné jednotky. Teraz ho dočisťujú na biometán a vtláčajú do plynárenskej siete.

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Znížený stav vody zároveň využívajú aj na ďalšie práce.

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Spolupráca sa má zamerať na ochranu riek, biotopov a druhov, z ktorých mnohé patria medzi ohrozené.