Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Solárne zariadenie v Keni dodáva vodu 35.000 ľuďom denne

Nezisková organizácia GivePower sa snaží ukázať svetu, že nedostatok vody vo vyprahnutých chudobných krajinách je vecou, ktorá má riešenia.

Solárne zariadenie v Keni dodáva vodu 35.000 ľuďom denne

Foto: GivePower

Mnohí ľudia na svete nemusia denne rozmýšľať, ako sa dostať ku pitnej vode a jednoducho si ju napustia do pohára priamo z vodovodného kohútika. Faktom však je, že až 2,2 miliardy ľudí na celom svete stále nemá prístup ku pitnej vode.

Množstvo tých, ktorým to nie je ľahostajné sa snaží nájsť riešenie tejto situácie pomocou technologických inovácií aj v najchudobnejších krajinách sveta. Využívajú pritom finančné dary od tých, ktorí takouto núdzou netrpia.

Pozitívnym príkladom sa stala aj nezisková organizácia GivePower, ktorá nainštalovala a od augusta 2018 nepretržite prevádzkuje solárne odsoľovacie zariadenie v Keni.

Organizácia dosiahla to, že až 35.000 ľudí denne môže odoberať túto čerstvú a čistú vodu, čo výrazne zlepšilo životy miestnych obyvateľov, informoval portál Interesting Engineering.

Tím GivePower sa s pomocou darcovského financovania rozhodol postaviť zariadenie na solárnu desalináciu vody v osade Kiunga v Keni.

Kiunga je malá rybárska komunita asi 3500 ľudí, ktorá sa nachádza na západnom pobreží Indického oceánu, len niekoľko míľ na juh od somálskej hranice. Najmä po ukončení obdobia monzúnov býva Kiunga extrémne vyprahnutým miestom.


Tento región trpel mnohé roky extrémnym suchom a 3500 obyvateľov osady Kiunga žilo bez prístupu k čistej pitnej vode. Ako v mnohých podobných oblastiach, aj miestni obyvatelia boli odkázaní na pitie znečistenej vody, čo viedlo k mnohým ochoreniam.

Desalinácia morskej vody na pitnú vodu je náročný a finančne nákladný proces, ktorý vyžaduje veľké množstvo energie.

Solárne panely, ktoré organizácia GivePower nainštalovala v Keni sú schopné produkovať 50 kW energie, ktorá poháňa dve vodné čerpadlá 24 hodín denne. Slaná voda sa počas procesu bezpečne premení na pitnú vodu.


Ako uvádza webová stránka GivePower - pred vybudovaním solárnej farmy museli obyvatelia osady cestovať až hodinu denne len preto, aby si mohli nabrať špinavej brakickej vody z jediného zdroja v okolí.

Kvôli tomu pre nich bola každá kvapka vody tak vzácna, že sa väčšinou museli kúpať a prať oblečenie v slanej vode, čo im dlhodobo spôsobovalo kožné problémy.

 


Podľa tohtoročných správ WHO a UNICEF nemá každý tretí človek na svete prístup ku pitnej vode. V subsaharskej Afrike sú tieto čísla pochopiteľne ešte horšie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Diaľkové systémy a smart technológie uľahčili fungovanie množstvu prevádzok počas pandémie. Akú rolu budú zohrávať v blízkej budúcnosti?

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

V Európskej únii sú len tri krajiny, kde sú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere takmer 30 %.

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.