Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Foto: Pexels

Plánovaná výstavba nemusí ustáť nové klimatické podmienky

Vodné elektrárne sú dominantným zdrojom energie v Amazónii, ktorá je najväčším povodím sveta a kľúčovou oblasťou pre budúci rozvoj v oblasti vodnej energie.

V novej štúdii, ktorá bola uverejnená v odbornom periodiku Global Environmental Change, však vedci varujú, že pokles zrážok a oslabenie prietoku riek v dôsledku klimatických zmien v nasledujúcich desaťročiach budú mať za následok zmenšenie kapacity vodnej energie v amazonskom regióne.

Autori štúdie z Cary Institute of Ecosystem Studies preskúmali 351 navrhovaných projektov zameraných na využitie vodnej energie v povodí Amazonky a ich zistenia naznačujú, že v dôsledku hydrologických zmien do polovice tohto storočia na mnohých miestach dôjde k poklesu výroby elektriny z vodnej energie.

Keďže je riečny tok čoraz variabilnejší a výkon vodných elektrární klesá, očakáva sa, že sa do popredia dostanú iné obnoviteľné zdroje energie, predovšetkým slnečná a veterná.

Spoluautor výskumu Stephen Hamilton, ktorý pôsobí ako ekológ na Cary Institute of Ecosystem Studies, vysvetľuje: „Projekty zamerané na využitie vodnej energie v povodí Amazonky sú navrhnuté tak, aby fungovali v režimoch prietoku založených na historických údajoch o hladinách riek. Klimatické zmeny tieto vzorce narúšajú, čo znamená, že mnohé existujúce aj navrhované projekty pravdepodobne nebudú v budúcich podmienkach také efektívne.“

Skúmali správanie vody, ale aj náklady

Pomocou niekoľkých scenárov zmeny klímy, ako ich vymedzuje Medzivládny panel o zmene klímy, modelovali vedci zmeny zrážok a prietoku riek v kontinentálnej mierke s cieľom zistiť, kde a ako sa pravdepodobne zmení výroba elektriny z vodnej energie.

Okrem toho tiež vyčíslili približné zmeny v energetických nákladoch a porovnali náklady na vodnú energiu s nákladmi na slnečnú a veternú energiu v amazonskom regióne.

Zmeny v zrážkach a povrchovej vode, ktoré ovplyvňujú prietok rieky, na úrovni kontinentu odhadli pomocou všeobecných obehových modelov, v rámci ktorých sa používajú údaje o klíme na vyvodenie predpokladov o budúcich zrážkových trendoch.  

Vstupné dáta obsahovali informácie o teplote vzduchu, vlhkosti, rýchlosti vetra, slnečnom žiarení, tlaku a zrážkach. Energetický výkon navrhovaných priehrad odhadli pomocou informácií o maximálnom a minimálnom prietoku rieky na každom konkrétnom mieste, kde má vyrásť nejaká vodná elektráreň, a to za súčasných aj budúcich klimatických podmienok.

Na určenie toho, ako zmena klímy ovplyvní energetické náklady a realizovateľnosť projektu, boli použité informácie o priemerných nákladoch na výrobu energie, teda o jednotkovej cene energie potrebnej na to, aby projekt zameraný na výrobu elektrickej energie nebol stratový.

V priemerných nákladoch na výrobu energie sú zohľadnené náklady na výstavbu, prevádzku a údržbu navrhovaných elektrární. Tím výskumníkov vypracoval analýzy podľa súčasných, stredných a najhorších scenárov zmeny klímy. Porovnali tiež plánované náklady na výstavbu vodných elektrární s nákladmi na realizáciu projektov zameraných na veternú alebo slnečnú energiu.

foto: Pexels

Variabilita prietoku bráni plnému výkonu

Vedci predpokladajú, že do polovice storočia prietok na miestach navrhovaných na výstavbu priehrad v povodí Amazonky celkovo klesne o 13-20 % v závislosti od regiónu. Na východe v brazílskej Amazonke sa pokles pohybuje v rozmedzí 18-23 %. Na západe v andských krajinách budú pravdepodobne pribúdať zrážky a prietok by tam mohli stúpnuť o 1,5-2,5 %.

Tieto zmeny v prietoku rieky sa pravdepodobne odrazia na energetickom výkone. Dá sa predpokladať, že najviac bude zasiahnutá amazonská oblasť v Brazílii, keďže prítoky v tejto časti budú mať čoraz variabilnejší prietok.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dôvera v bezpečnosť pitnej vody je celosvetovo nízka, ukázala analýza

Dôvera v bezpečnosť pitnej vody je celosvetovo nízka, ukázala analýza

Viac ako polovica respondentov si myslí, že je možné, že v dohľadnej dobe utrpí zdravotné komplikácie kvôli vode z vodovodu.

Vyčistená voda nespĺňa limity. ČOV chcú zrekonštruovať a rozšíriť

Vyčistená voda nespĺňa limity. ČOV chcú zrekonštruovať a rozšíriť

Projekt na západnom Slovensku má riešiť situáciu v čistiarni odpadových vôd, ktorá je podľa prevádzkovateľa v havarijnom stave.

Štát ide vodárňam rozdeliť desiatky miliónov eur na úpravne vody. Môžu žiadať o eurofondy

Štát ide vodárňam rozdeliť desiatky miliónov eur na úpravne vody. Môžu žiadať o eurofondy

Podpora sa dá využiť na výstavbu nových úpravní, ako aj na modernizáciu a intenzifikáciu existujúcich prevádzok.

X
X
X
X