So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.
Plánovaná výstavba nemusí ustáť nové klimatické podmienky
Vodné elektrárne sú dominantným zdrojom energie v Amazónii, ktorá je najväčším povodím sveta a kľúčovou oblasťou pre budúci rozvoj v oblasti vodnej energie.
V novej štúdii, ktorá bola uverejnená v odbornom periodiku Global Environmental Change, však vedci varujú, že pokles zrážok a oslabenie prietoku riek v dôsledku klimatických zmien v nasledujúcich desaťročiach budú mať za následok zmenšenie kapacity vodnej energie v amazonskom regióne.
Autori štúdie z Cary Institute of Ecosystem Studies preskúmali 351 navrhovaných projektov zameraných na využitie vodnej energie v povodí Amazonky a ich zistenia naznačujú, že v dôsledku hydrologických zmien do polovice tohto storočia na mnohých miestach dôjde k poklesu výroby elektriny z vodnej energie.
Keďže je riečny tok čoraz variabilnejší a výkon vodných elektrární klesá, očakáva sa, že sa do popredia dostanú iné obnoviteľné zdroje energie, predovšetkým slnečná a veterná.
Spoluautor výskumu Stephen Hamilton, ktorý pôsobí ako ekológ na Cary Institute of Ecosystem Studies, vysvetľuje: „Projekty zamerané na využitie vodnej energie v povodí Amazonky sú navrhnuté tak, aby fungovali v režimoch prietoku založených na historických údajoch o hladinách riek. Klimatické zmeny tieto vzorce narúšajú, čo znamená, že mnohé existujúce aj navrhované projekty pravdepodobne nebudú v budúcich podmienkach také efektívne.“
Skúmali správanie vody, ale aj náklady
Pomocou niekoľkých scenárov zmeny klímy, ako ich vymedzuje Medzivládny panel o zmene klímy, modelovali vedci zmeny zrážok a prietoku riek v kontinentálnej mierke s cieľom zistiť, kde a ako sa pravdepodobne zmení výroba elektriny z vodnej energie.
Okrem toho tiež vyčíslili približné zmeny v energetických nákladoch a porovnali náklady na vodnú energiu s nákladmi na slnečnú a veternú energiu v amazonskom regióne.
Zmeny v zrážkach a povrchovej vode, ktoré ovplyvňujú prietok rieky, na úrovni kontinentu odhadli pomocou všeobecných obehových modelov, v rámci ktorých sa používajú údaje o klíme na vyvodenie predpokladov o budúcich zrážkových trendoch.
Vstupné dáta obsahovali informácie o teplote vzduchu, vlhkosti, rýchlosti vetra, slnečnom žiarení, tlaku a zrážkach. Energetický výkon navrhovaných priehrad odhadli pomocou informácií o maximálnom a minimálnom prietoku rieky na každom konkrétnom mieste, kde má vyrásť nejaká vodná elektráreň, a to za súčasných aj budúcich klimatických podmienok.
Na určenie toho, ako zmena klímy ovplyvní energetické náklady a realizovateľnosť projektu, boli použité informácie o priemerných nákladoch na výrobu energie, teda o jednotkovej cene energie potrebnej na to, aby projekt zameraný na výrobu elektrickej energie nebol stratový.
V priemerných nákladoch na výrobu energie sú zohľadnené náklady na výstavbu, prevádzku a údržbu navrhovaných elektrární. Tím výskumníkov vypracoval analýzy podľa súčasných, stredných a najhorších scenárov zmeny klímy. Porovnali tiež plánované náklady na výstavbu vodných elektrární s nákladmi na realizáciu projektov zameraných na veternú alebo slnečnú energiu.
foto: Pexels
Variabilita prietoku bráni plnému výkonu
Vedci predpokladajú, že do polovice storočia prietok na miestach navrhovaných na výstavbu priehrad v povodí Amazonky celkovo klesne o 13-20 % v závislosti od regiónu. Na východe v brazílskej Amazonke sa pokles pohybuje v rozmedzí 18-23 %. Na západe v andských krajinách budú pravdepodobne pribúdať zrážky a prietok by tam mohli stúpnuť o 1,5-2,5 %.
Tieto zmeny v prietoku rieky sa pravdepodobne odrazia na energetickom výkone. Dá sa predpokladať, že najviac bude zasiahnutá amazonská oblasť v Brazílii, keďže prítoky v tejto časti budú mať čoraz variabilnejší prietok.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.