Vedci predstavujú nový rýchly spôsob hľadania zásob podzemnej vody. Kľúčovými sú satelitné snímky.
Túžili zefektívniť hľadanie zdrojov vody
Voda je v mnohých krajinách po celom svete nedostatkovou komoditou. Výskumníci z Austrálie, Egypta a Saudskej Arábie vyvinuli novú nákladovo efektívnu technológiu, ktorá by mohla zabezpečiť udržateľné zásoby vody na nasledujúce desaťročia. Ich výsledky boli publikované v časopise Water.
Dr. Alaa Ahmed z Univerzity Južnej Austrálie a jeho kolegovia z Centra púštneho výskumu v Egypte a Vedecko-technologického ústavu kráľa Abdulaziza v Saudskej Arábii demonštrovali na austrálskom pohorí Flinders, ako možno nájsť podzemnú vodu bez drahých vrtov.
Pomocou satelitných snímok, postupov založených na geopriestorových údajoch a zohľadnením informácií o odvodňovaní, typoch hornín, zlomoch, topografii a zrážkach zmapoval Dr. Ahmed región Hawker v pohorí Flinders a vyčlenil tri kategórie zásob podzemnej vody, ktorá je uložená vo vodonosnej vrstve v hornine: dobré, stredné a nízke.
Zo štúdie vyplýva, že zóny, kde dochádza k najefektívnejšiemu doplňovaniu podzemnej vody, teda kde sa zhromažďuje povrchová voda stekaním smerom nadol, sú tie, kde sa nachádzajú početné skalné zlomy a kde je nízka miera odvodňovania a mierny svah. Naopak najmenej efektívne je hľadať podzemnú vodu v oblastiach s bridlicovým a prachovcovím podložím.
S lokalizáciou podzemnej vody pomáhajú satelity
„Diaľkové snímanie nás nič nestojí, pretože topografiu fotograficky dokumentujú satelity, ktoré sa nachádzajú nad Austráliou. Máme tiež softvér, GIS (geografický informačný systém – pozn. red.), ktorý nám umožňuje analyzovať a mapovať všetky údaje,“ hovorí Dr. Ahmed.
Súčasné metódy odhadovania zdrojov podzemnej vody sa nezaobídu bez rozsiahlych vrtov, ktoré sú drahé, časovo náročné a často aj nepresné. Dr. Ahmed tvrdí, že pomocou diaľkového snímania Zeme v kombinácii s GIS a informáciami o ďalších geologických faktoroch by hydrológovia mali byť schopní určiť, kde presne sa nachádza podzemná voda, za zlomok nákladov, ktoré sa vynaložia na vrty.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.