INNOGY
BELIMO

Skríningom odpadových vôd možno predchádzať vzniku ohnísk koronavírusu

Univerzita v San Diegu sa vyhla lockdownu vďaka systému kontroly odpadovej vody, ktorý dokáže zo vzorky odhaliť prítomnosť infekcie. Včasné upovedomenie študentov aj zamestnancov školy preukázateľne zabraňuje šíreniu nákazy.

Skríningom odpadových vôd možno predchádzať vzniku ohnísk koronavírusu

Foto: Pexels

Odpadová vody odhalí aj jedného nakazeného

Je známe, že ľudia infikovaní vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, ho vylučujú v stolici a nemusia pritom pociťovať žiadne príznaky.

S ohľadom na tieto skutočnosti vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu od leta 2020 vykonávajú pravidelný skríning odpadovej vody z budov kampusu. Sú presvedčení, že sledovanie prítomnosti vírusov môže pomôcť predchádzať šíreniu nákazy – ich hypotézu potvrdili výsledky novej štúdie.

Prostredníctvom skríningu na SARS-CoV-2 v odpadových vodách tím dokázal detegovať už jedného asymptomatického infikovaného človeka, ktorý žije alebo pracuje vo veľkej budove.

Navyše sa ukázalo, že keď bolo obyvateľom budovy oznámené, že sa v ich odpadových vodách našla pozitívna vzorka, miera testovania na COVID-19 medzi ľuďmi sa zvýšila až trinásťnásobne. Akonáhle sa odhalil pozitívny obyvateľ, izoláciou a dohľadaním jeho kontaktov sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu.

V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise mSystems, vedci uvádzajú, že vďaka tomuto postupu bolo možné včasne odhaliť až 85 % prípadov COVIDu-19 v rámci kampusu. Inak povedané, vzorky odpadových vôd boli pozitívne testované ešte predtým, ako bola odhalená väčšina individuálnych prípadov ochorenia.

Skríningom sa vyhli lockdownu

„Predovšetkým pre univerzitné areály je sledovanie odpadových vôd výhodným prostriedkom na predchádzanie vzniku ohnísk ochorenia COVID-19, keďže sa v nich zdržiava prevažne asymptomatická populácia a sú miestom, kde ľahko môže dôjsť k prenosu a ktoré si vyžaduje časté testovanie,“ hovorí hlavný autor štúdie Smruthi Karthikeyan, ktorý pôsobí na Lekárskej fakulte UC San Diego.

Skríning odpadových vôd je v rámci Kalifornskej univerzity v San Diegu súčasťou špeciálneho výskumného programu, vďaka ktorému mohla univerzita ubytovávať študentov a praktizovať prezenčné vyučovanie počas väčšiny trvania pandémie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.