NO DIG konferencia
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Skríningom odpadových vôd možno predchádzať vzniku ohnísk koronavírusu

Univerzita v San Diegu sa vyhla lockdownu vďaka systému kontroly odpadovej vody, ktorý dokáže zo vzorky odhaliť prítomnosť infekcie. Včasné upovedomenie študentov aj zamestnancov školy preukázateľne zabraňuje šíreniu nákazy.

Skríningom odpadových vôd možno predchádzať vzniku ohnísk koronavírusu

Foto: Pexels

Odpadová vody odhalí aj jedného nakazeného

Je známe, že ľudia infikovaní vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, ho vylučujú v stolici a nemusia pritom pociťovať žiadne príznaky.

S ohľadom na tieto skutočnosti vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu od leta 2020 vykonávajú pravidelný skríning odpadovej vody z budov kampusu. Sú presvedčení, že sledovanie prítomnosti vírusov môže pomôcť predchádzať šíreniu nákazy – ich hypotézu potvrdili výsledky novej štúdie.

Prostredníctvom skríningu na SARS-CoV-2 v odpadových vodách tím dokázal detegovať už jedného asymptomatického infikovaného človeka, ktorý žije alebo pracuje vo veľkej budove.

Navyše sa ukázalo, že keď bolo obyvateľom budovy oznámené, že sa v ich odpadových vodách našla pozitívna vzorka, miera testovania na COVID-19 medzi ľuďmi sa zvýšila až trinásťnásobne. Akonáhle sa odhalil pozitívny obyvateľ, izoláciou a dohľadaním jeho kontaktov sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu.

V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise mSystems, vedci uvádzajú, že vďaka tomuto postupu bolo možné včasne odhaliť až 85 % prípadov COVIDu-19 v rámci kampusu. Inak povedané, vzorky odpadových vôd boli pozitívne testované ešte predtým, ako bola odhalená väčšina individuálnych prípadov ochorenia.

Skríningom sa vyhli lockdownu

„Predovšetkým pre univerzitné areály je sledovanie odpadových vôd výhodným prostriedkom na predchádzanie vzniku ohnísk ochorenia COVID-19, keďže sa v nich zdržiava prevažne asymptomatická populácia a sú miestom, kde ľahko môže dôjsť k prenosu a ktoré si vyžaduje časté testovanie,“ hovorí hlavný autor štúdie Smruthi Karthikeyan, ktorý pôsobí na Lekárskej fakulte UC San Diego.

Skríning odpadových vôd je v rámci Kalifornskej univerzity v San Diegu súčasťou špeciálneho výskumného programu, vďaka ktorému mohla univerzita ubytovávať študentov a praktizovať prezenčné vyučovanie počas väčšiny trvania pandémie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X