Macro Components
INNOGY
BELIMO

Nahradíme plošné antigénové testovanie monitoringom odpadových vôd?

Vzorky odpadových vôd dokážu odhaliť aj mutácie nového koronavírusu či vytrasovať zvýšené koncentrácie vírusu až do bodu, kde sa nachádza konečná vetva kanalizačného systému.

Nahradíme plošné antigénové testovanie monitoringom odpadových vôd?

Foto: Depositphotos

Slovensko pripravuje novú testovaciu stratégiu. Na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu sa chce pripravovať pomocou monitoringu odpadových vôd. Výsledky by mohli byť vhodným ukazovateľom najväčších ohnísk nákazy. V týchto ohniskách môže štát následne spustiť široké PCR testovanie.

O tom, že vláda začína rokovať o spustení testovania odpadových vôd, informovala už minulý týždeň predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) v politickej diskusnej relácii Na hrane.

„Úrad verejného zdravotníctva má už vypracovanú celú stratégiu. Keď sa budú testovať odpadové vody, my vieme vytrasovať dokonca až ku konkrétnej bytovke, nemocnici alebo firme, kde je väčšia koncentrácia toho vírusu. A potom plošné testovanie úplne stráca zmysel,“ vysvetlila J. Bittó Cigániková.

Zároveň dodala, že ak sa vláda do tejto aktivity pustí naplno, dokáže to zrealizovať do konca mája s tým, že vyhodnotenie trvá tri týždne.

Únia podporuje celoeurópsky systém monitoringu

Aj Európska komisia nedávno odporučila členským štátom, aby čo najskôr, najneskôr však do 1. októbra tohto roka, zaviedli národný systém dohľadu nad odpadovými vodami zameraný na zber údajov o SARS-CoV-2 a jeho mutáciách v odpadových vodách.

Cieľom má byť väčšie využívanie nového zdroja nezávislých informácií o šírení vírusu a jeho variantoch. Tieto informácie by mali následne významne a nákladovo efektívne prispieť k rozhodovaniu v oblasti verejného zdravia.

Súčasťou by malo byť aj sprístupnenie spoločných metód odberu vzoriek, merania a analýzy údajov, aby sa zabezpečila spoľahlivosť a porovnateľnosť zhromaždených dát.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.