NO DIG konferencia
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nahradíme plošné antigénové testovanie monitoringom odpadových vôd?

Vzorky odpadových vôd dokážu odhaliť aj mutácie nového koronavírusu či vytrasovať zvýšené koncentrácie vírusu až do bodu, kde sa nachádza konečná vetva kanalizačného systému.

Nahradíme plošné antigénové testovanie monitoringom odpadových vôd?

Foto: Depositphotos

Slovensko pripravuje novú testovaciu stratégiu. Na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu sa chce pripravovať pomocou monitoringu odpadových vôd. Výsledky by mohli byť vhodným ukazovateľom najväčších ohnísk nákazy. V týchto ohniskách môže štát následne spustiť široké PCR testovanie.

O tom, že vláda začína rokovať o spustení testovania odpadových vôd, informovala už minulý týždeň predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) v politickej diskusnej relácii Na hrane.

„Úrad verejného zdravotníctva má už vypracovanú celú stratégiu. Keď sa budú testovať odpadové vody, my vieme vytrasovať dokonca až ku konkrétnej bytovke, nemocnici alebo firme, kde je väčšia koncentrácia toho vírusu. A potom plošné testovanie úplne stráca zmysel,“ vysvetlila J. Bittó Cigániková.

Zároveň dodala, že ak sa vláda do tejto aktivity pustí naplno, dokáže to zrealizovať do konca mája s tým, že vyhodnotenie trvá tri týždne.

Únia podporuje celoeurópsky systém monitoringu

Aj Európska komisia nedávno odporučila členským štátom, aby čo najskôr, najneskôr však do 1. októbra tohto roka, zaviedli národný systém dohľadu nad odpadovými vodami zameraný na zber údajov o SARS-CoV-2 a jeho mutáciách v odpadových vodách.

Cieľom má byť väčšie využívanie nového zdroja nezávislých informácií o šírení vírusu a jeho variantoch. Tieto informácie by mali následne významne a nákladovo efektívne prispieť k rozhodovaniu v oblasti verejného zdravia.

Súčasťou by malo byť aj sprístupnenie spoločných metód odberu vzoriek, merania a analýzy údajov, aby sa zabezpečila spoľahlivosť a porovnateľnosť zhromaždených dát.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X