INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Identifikovali najefektívnejšiu metódu odhaľovania prítomnosti koronavírusu v odpadových vodách

Vedci z Texasu porovnávali viaceré spôsoby zisťovania vírusu SARS-CoV-2 vo vzorkách z čistiarní odpadových vôd.

Identifikovali najefektívnejšiu metódu odhaľovania prítomnosti koronavírusu v odpadových vodách

Foto: Depositphotos

Triumfuje elektronegatívna filtrácia

Existuje mnoho spôsobov, ktorými je možné odhaliť prítomnosť vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, v komunálnych odpadových vodách. Vedci z Rice University, ktorá sídli v texaskom Houstone, tvrdia, že našli doposiaľ najlepšiu metódu.

Environmentálna inžinierka Lauren Stadler, ktorá v rámci Rice University pôsobí na Brown School of Engineering, spolu so svojím tímom v novej štúdii porovnávala päť procesov, ktoré laboratóriá v Spojených štátoch používajú na koncentráciu vzoriek a odhalenie prítomnosti koronavírusu v odpadovej vode.

Proces, ktorý na Rice University vytýčili ako najefektívnejší, sa zakladá na elektronegatívnej filtrácii. Preukázal sa ako najcitlivejší na prítomnosť vírusu a tiež ako najvýhodnejší z hľadiska nákladov.

Podľa štúdie neexistuje jeden štandardizovaný test na odhalenie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2. Do istej miery sú účinné všetky procesy, vrátane elektronegatívnej filtrácie s vymývaním, ultrafiltrácie, procesu zrážania aj priamej extrakcie.

„Vírus je v odpadovej vode extrémne zriedený, takže ho potrebujeme nejakým spôsobom skoncentrovať. Najskôr do vzorky odpadovej vody pridáme soľ, aby sme zvýšili adsorpciu vírusu elektronegatívnym filtrom,“ vysvetľuje Lauren Stadler.

„Po filtrácii do filtra fyzicky udierame sklenenými guľôčkami, čím sa vírus uvoľní do lyzátu. Hoci tento proces môže vírus rozbiť, detegujeme iba malé fragmenty jeho genómu RNA, aby sme ho kvantifikovali,“ dodáva vedkyňa.

Houston sa dostal na špic celonárodného úsilia odhaliť prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách. Ukázalo sa, že tento postup dokáže rýchlo predvídať ohniská COVID-19 a umožňuje hygienikom v prípade potreby zintenzívniť testovanie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.