INNOGY
INISOFT
BELIMO

Pri kvalitnej pitnej vode z verejného vodovodu nepotrebujete filtre, hovorí odborníčka

Pri individuálnych zdrojoch vody je však filter na úpravu vody opodstatnený.

Pri kvalitnej pitnej vode z verejného vodovodu nepotrebujete filtre, hovorí odborníčka

Foto: Pexels

Verejnosť nie vždy pozná rozsah kontrol a procesy, akými prechádza pitná voda, ktorá im tečie doma z kohútikov. Nataša Riganová, vedúca útvaru chemicko-technologických činností v rámci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), v najnovšom podcaste VVS vysvetlila, prečo občasné biele zafarbenie pitnej vody nepredstavuje žiadne zdravotné riziko a aj to, prečo vodné filtre nie sú potrebným doplnkom domácností v prípade, ak sú zásobované kvalitnou pitnou vodou z verejného vodovodu.

Odborníčka hneď v úvode zdôrazňuje, že výroba a distribúcia vody prechádza veľmi prísnou kontrolou, ktorá vychádza zo stanovených legislatívnych predpisov. „Voda je kontrolovaná systematicky a je sledovaná počas celej distribúcie, teda od vodárenského zdroja počas jej akumulácie, úpravy a dopravy až k spotrebiteľovi,“ dodáva.

Analýzy vody vykonávajú akreditované laboratóriá. Kontrola sa vykonáva v zmysle vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR číslo 247/2017, ktorá určuje rozsah kontroly, ako aj početnosť kontrol.

Rozsah je pritom rozdelený do dvoch základných častí. „Jednak sa vykonávajú minimálne analýzy, tie sa vykonávajú častejšie,“ vysvetľuje N. Riganová s tým, že ide o 26 ukazovateľov. Úplná analýza zase obsahuje 71 ukazovateľov.

Sledujú sa ukazovatele mikrobiologické, biologické, fyzikálne a aj chemické. „V zmysle vyhlášky 100/2018 vykonávame v rámci úplného rozboru aj rádiologické ukazovatele,“ vysvetľuje ďalej.

Frekvencia vykonávaných testov je pre každý zdroj iná. „Samozrejme, pre väčšie zdroje je frekvencia častejšia, pre menšie zdroje menej častá. Rozsah sa určuje jednak na základe počtu zásobovaných obyvateľov, jednak na základe množstva dodávanej vody,“ dopĺňa.

Napriek tomu, že pitná voda z verejných vodovodov spĺňa prísne legislatívne požiadavky, mnoho ľudí dáva stále prednosť baleným vodám. „Myslím si, že je tam dosť silný tlak predajcov minerálnych vôd a silná reklamná kampaň. Často takúto vodu predáva aj obal,“ hovorí N. Riganová.

Faktorom môže byť aj tradičná ľudská vlastnosť – ľudia si často myslia, že keď je niečo drahšie, automaticky to musí byť aj kvalitnejšie.

Biele sfarbenie hovorí o prevzdušnení vody

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ako zvýšiť efektivitu čistenia a znížiť prevádzkové náklady ČOV?

Ako zvýšiť efektivitu čistenia a znížiť prevádzkové náklady ČOV?

Nedávne technologické úpravy na ČOV Blansko sú dôkazom toho, že vďaka vhodnému konceptu je možné ušetriť nemalé množstvo financií a zároveň zlepšiť prevádzkové parametre ČOV.

Energetická sebestačnosť či „biofabriky“ z ČOV. Takto vyzerá obehové hospodárstvo v praxi

Energetická sebestačnosť či „biofabriky“ z ČOV. Takto vyzerá obehové hospodárstvo v praxi

Viaceré vodárenské spoločnosti a podniky podnikajúce vo vodnom hospodárstve z rôznych kútov sveta ukázali, že uplatňovanie obehových princípov v praxi sa oplatí.

Flexibilné limity pre ČOV? Môžeme o nich uvažovať, myslí si odborník

Flexibilné limity pre ČOV? Môžeme o nich uvažovať, myslí si odborník

Mohlo by to platiť napríklad pre dusičnany v letnom období.