Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Pri dezinfekcii na báze chlóru si treba dať pozor na viac faktorov, upozorňuje odborník

„Vždy sa snažím o to, aby sme do vody toho dezinfektantu všeobecne v akejkoľvek fáze úpravy vnášali čo najmenej,“ hovorí český odborník.

Pri dezinfekcii na báze chlóru si treba dať pozor na viac faktorov, upozorňuje odborník

Foto: Pexels

Problematika chlorečnanov a chloritanov v pitnej vode je pomerne nová a v praxi ešte nie úplne dobre zavedená. Túto tému sa snažil priblížiť Josef Drechsler, technológ z vodárenskej spoločnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary na webinári CzWA – Asociácia pre vodu ČR, keď predstavil moderné spôsoby hygienického zabezpečenia vody.

Ak sa rozprávame o dezinfekcii na báze chlóru, vyššie oxidy chlóru môžu byť aj čiastočným indikátorom kvality a úrovne danej vodárne alebo technológie, ktorá sa v nej používa.

„Vždy sa snažím o to, aby sme do vody toho dezinfektantu všeobecne v akejkoľvek fáze úpravy vnášali čo najmenej,“ zdôrazňuje hneď na úvod odborník.

Dôležitá nie je len kvalita membránovej technológie, ozonizácia, ÚV dezinfekcia a efektívna koagulácia, teda vlastná technológia, ktorá je srdcom úpravne vody, ale podľa J. Drechslera sú rovnako kľúčové aj ďalšie kroky.

Indikátormi kvality vodárne a úrovne vodárenstva sú teda kvalitná predúprava vody s dostatočným množstvom „reaktorov“, kvalitná úprava vody a netreba zabúdať ani na kvalitnú postúpravu, kde je potrebné dohliadať na hygienické zabezpečenie a kvalitu distribučnej siete.

„Mnoho malých zdrojov sa v súčasnosti prevádzkuje ešte takým štýlom, že v podzemnej vode máte relatívne veľké množstvo mangánov, železa, za tým pieskový filter a jednostupňovou technológiou sa snažíme tú vodu zbaviť železa a mangánov, aby to bolo čo najefektívnejšie,“ zdôrazňuje.

Kľúčom je vnášať čo najmenej látok, ktoré v systéme nepotrebujeme

Odborník tvrdí, že práve dezinfekcia a súvisiace procesy zachránili v histórii najviac ľudských životov, ale aj samotná dezinfekcia a vnos týchto látok do vody by mali byť umiernené a čo najnižšie z hľadiska ďalších derivátov, ktoré z toho môžu vznikať.

Výhodou membránových technológií je fakt, že dokážu samy o sebe dezinfikovať vodu s tým, že následná dezinfekcia môže byť znížená na minimum.

Vodárenská spoločnosť v Karlových Varoch prevádzkuje aj úpravňu vody Nová Ves, kde je inštalovaná ultrafiltračná technológia. „Minulý rok sme rozbehli ultrafiltráciu s dávkovaním práškového aktívneho uhlia na ÚV Svobodka, aktuálne pripravujeme úpravu vody v Žluticiach,“ vysvetľuje J. Drechsler.

Ďalším príkladom je proces reverznej osmózy a rekalcifikácie na ÚV Vahaneč. Možnosťou je aj kontajnerová úprava vody.

Pri dávkovaní dezinfekcie je veľmi dôležité, aký produkt dávkujeme, a to do akejkoľvek fázy úpravy. „Mal som niekoľko ukážok od našich dodávateľov, keď som videl, ako sa občas chlórnan sodný skladuje. Vo svojom živote som podnikol už veľa krokov, aby naši najväčší dodávatelia, ktorí nám chlórnan dovážajú, vozili chlórnan, ktorý má čo najmenšie množstvo chlorečnanov z jednotky aktívneho chlóru. Zatiaľ sa mi to nepodarilo,“ priznáva.

Zároveň vysvetľuje, že dodávateľ vodárenskej spoločnosti vždy vozí chlórnan, ktorý má maximálne 5,4 % chlorečnanov v jednotke aktívneho chlóru. „Chceli sme, či by nám dodal 3 %, 2,5 %, ale nikdy to nedopadlo úplne dobre,“ dodáva.

Možnosťou je aj metóda in-situ

Alternatívou je ďalšia metóda dávkovania chlóru, kde výroba nastáva priamo v mieste použitia. Vodárenská spoločnosť v Karlových Varoch má viac ako desaťročnú skúsenosť s touto technológiou, pričom prvá technológia tzv. elektrochlorácie bola inštalovaná na ÚV v Žluticiach.

Následne minulý rok vodárenská spoločnosť inštalovala elektrochloráciu, aj keď úplne inú verziu, aj v Karlových Varoch na ÚV Březová.

Metóda je veľmi jednoduchá. „Nasypete do nádrže soľ. Pod tou soľou je hladina vody, soľ sa neustále rozpúšťa. Na anóde prebieha oxidácia. To znamená, že z chloridu vytvárame plynný chlór, ktorý sa okamžite chytá v hydroxide, ktorý sa takisto tvorí elektrolýzou,“ hovorí s tým, že v zásobníku vzniká chlórnan sodný.

V súčasnosti existujú tri úrovne elektrochlorácie. Jednou z nich je takzvaná bezmembránová technológia. Nasleduje druhá éra, ktorá predstavuje inštaláciu membránovej technológie. Existujú však aj vylepšené membránové technológie s vypúšťaním nezreagovaného zvyšku.

S ADS sa dostaneme na najnižšie úrovne chlorečnanov

Jednotlivé základné metódy sa dajú porovnať z hľadiska toho, aké množstvo chlorečnanov produkujú. Limit, ktorý určuje česká vyhláška, je 5,4 % chlorečnanov v jednotke aktívneho chlóru.

Prvým príkladom je klasický komerčný chlórnan sodný, ktorý mal na základe testovania vodárenskej spoločnosti v priemere 3,6 % chlorečnanov v jednotke aktívneho chlóru.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EÚ to umožňuje, Slovensko nevyužíva. Regenerovaná odpadová voda môže slúžiť na zavlažovanie

EÚ to umožňuje, Slovensko nevyužíva. Regenerovaná odpadová voda môže slúžiť na zavlažovanie

Množstvo odpadových vôd vypúšťaných do povrchových vôd medziročne poskočilo o 20 %, konštatuje envirorezort.

Stúplo energetické zhodnotenie, kleslo kompostovanie. Ako Slovensko rieši kaly ČOV  (+grafy)

Stúplo energetické zhodnotenie, kleslo kompostovanie. Ako Slovensko rieši kaly ČOV (+grafy)

Produkcia kalov ČOV stúpla, ukazuje najnovšia výročná štatistika. Tisíce ton sa iba dočasne uskladňujú.

TOP 10 najčítanejších článkov o vodách v roku 2024

TOP 10 najčítanejších článkov o vodách v roku 2024

Nestíhali ste celý rok sledovať dianie? Tu je 10 textov, ktoré by vám nemali ujsť.

X
X
X
X