Katalýzou získaný peroxid vodíka dezinfikuje vodu miliónkrát účinnejšie ako chlór | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Katalýzou získaný peroxid vodíka dezinfikuje vodu miliónkrát účinnejšie ako chlór

Jednoduchá metóda umožňuje výrobu peroxidu vodíka priamo na mieste, kde treba vyčistiť vodu. Baktérie a vírusy ničí neporovnateľne efektívnejšie oproti zaužívaným spôsobom.

Katalyzátor na báze vodíka dezinfikuje vodu miliónkrát účinnejšie ako chlór

Foto: Depositphotos

Pitná voda pre suché oblasti a vylúčené komunity

Vedci z Cardiffskej univerzity vyvinuli dezinfekčný prostriedok, na ktorého výrobu je potrebný iba vodík a obyčajný vzduch a ktorý zabíja vírusy a baktérie vo vode miliónkrát účinnejšie ako zvyčajné komerčné metódy.

Tím tvrdí, že nová metóda má potenciál priniesť prelom v oblasti technológií dezinfekcie vody a mohla by poskytovať čistú vodu komunitám, ktoré to najviac potrebujú. Výstup z výskumu bol publikovaný v časopise Nature Catalysis.

Čistenie vody funguje pomocou katalyzátora vyrobeného zo zlata a paládia, ktorý prijíma vodík a kyslík a vytvára peroxid vodíka, ktorý sa bežne používa ako dezinfekčný prostriedok a v súčasnosti sa vyrába v priemyselnom rozsahu.

Dezinfekcia priamo na mieste

V továrňach sa každý rok vyrobia viac ako štyri milióny ton peroxidu vodíka, ktoré sa následne prepravujú na miesta, kde sa používajú a skladujú. To znamená, že počas výrobných procesov sa často pridávajú stabilizačné chemikálie, aby sa zabránilo znehodnoteniu výsledného produktu, čím sa však znižuje efektivita jeho dezinfekčných vlastností.

Voda sa tiež často dezinfikuje pridávaním chlóru, čo sa však začína javiť ako problematické, keďže chlór môže reagovať s zlúčeninami, ktoré sa vo vode prirodzene vyskytujú, následkom čoho vznikajú zlúčeniny, ktoré môžu byť vo väčších objemoch toxické pre človeka.

Nová metóda by priniesla obrovskú výhodu v tom, že peroxid vodíka by sa vyrábal priamo na mieste použitia. Vyriešili by sa tak problémy s účinnosťou aj bezpečnosťou, ktoré sú spojené so súčasnými komerčnými metódami.

Výnimočne účinný katalyzátor

V štúdii tím vedcov skúmal dezinfekčnú účinnosť komerčne dostupného peroxidu vodíka a chlóru v porovnaní s ich novou katalytickou metódou. Pre každý variant za rovnakých podmienok testovali schopnosť zabíjať baktérie Escherichia coli a v následnej analýze určili konkrétne procesy, ktorými boli baktérie v každej z metód likvidované.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Počas prívalových povodní sa voda neriadene valí obcou a strháva so sebou poľnohospodársku pôdu, ale ničí aj majetok. Obec chce preto staviť na protipovodňové opatrenia.