Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Katalýzou získaný peroxid vodíka dezinfikuje vodu miliónkrát účinnejšie ako chlór

Jednoduchá metóda umožňuje výrobu peroxidu vodíka priamo na mieste, kde treba vyčistiť vodu. Baktérie a vírusy ničí neporovnateľne efektívnejšie oproti zaužívaným spôsobom.

Katalyzátor na báze vodíka dezinfikuje vodu miliónkrát účinnejšie ako chlór

Foto: Depositphotos

Pitná voda pre suché oblasti a vylúčené komunity

Vedci z Cardiffskej univerzity vyvinuli dezinfekčný prostriedok, na ktorého výrobu je potrebný iba vodík a obyčajný vzduch a ktorý zabíja vírusy a baktérie vo vode miliónkrát účinnejšie ako zvyčajné komerčné metódy.

Tím tvrdí, že nová metóda má potenciál priniesť prelom v oblasti technológií dezinfekcie vody a mohla by poskytovať čistú vodu komunitám, ktoré to najviac potrebujú. Výstup z výskumu bol publikovaný v časopise Nature Catalysis.

Čistenie vody funguje pomocou katalyzátora vyrobeného zo zlata a paládia, ktorý prijíma vodík a kyslík a vytvára peroxid vodíka, ktorý sa bežne používa ako dezinfekčný prostriedok a v súčasnosti sa vyrába v priemyselnom rozsahu.

Dezinfekcia priamo na mieste

V továrňach sa každý rok vyrobia viac ako štyri milióny ton peroxidu vodíka, ktoré sa následne prepravujú na miesta, kde sa používajú a skladujú. To znamená, že počas výrobných procesov sa často pridávajú stabilizačné chemikálie, aby sa zabránilo znehodnoteniu výsledného produktu, čím sa však znižuje efektivita jeho dezinfekčných vlastností.

Voda sa tiež často dezinfikuje pridávaním chlóru, čo sa však začína javiť ako problematické, keďže chlór môže reagovať s zlúčeninami, ktoré sa vo vode prirodzene vyskytujú, následkom čoho vznikajú zlúčeniny, ktoré môžu byť vo väčších objemoch toxické pre človeka.

Nová metóda by priniesla obrovskú výhodu v tom, že peroxid vodíka by sa vyrábal priamo na mieste použitia. Vyriešili by sa tak problémy s účinnosťou aj bezpečnosťou, ktoré sú spojené so súčasnými komerčnými metódami.

Výnimočne účinný katalyzátor

V štúdii tím vedcov skúmal dezinfekčnú účinnosť komerčne dostupného peroxidu vodíka a chlóru v porovnaní s ich novou katalytickou metódou. Pre každý variant za rovnakých podmienok testovali schopnosť zabíjať baktérie Escherichia coli a v následnej analýze určili konkrétne procesy, ktorými boli baktérie v každej z metód likvidované.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.