Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

PoVS: Prísna regulačná politika môže vodárne pripraviť o prostriedky na obnovu majetku

Považská vodárenská spoločnosť vlani hospodárila so ziskom. Poukazuje však na problémy, ktoré môže priniesť regulačná politika ÚRSO. Na obnovu majetku jednoducho nebude dosť financií.

PoVS: Prísna regulačná politika môže vodárne pripraviť o prostriedky na obnovu majetku

Foto: PoVS, a. s.

Považská vodárenská spoločnosť vlani preinvestovala viac ako 3,4 milióna eur. Poukazuje však na prísnu regulačnú politiku a nedostatok financií na obnovu majetku z vlastných zdrojov. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Akcionármi spoločnosti sú mestá a obce okresov Ilava, Považská Bystrica a Púchov. Spoločnosť spravuje 581,9 km vodovodnej siete, 20 590 vodovodných prípojok v celkovej dĺžke 152,3 km a 45 vodných zdrojov s celkovou kapacitou 777,1 litra za sekundu.

Vlani bolo z celkového počtu 166 336 obyvateľov zásobovaných pitnou vodou 136 726 obyvateľov, čo predstavuje 82,2 %. Oproti roku 2017 je to len minimálny nárast, a to o 0,4 %.

„Podiel vody vyrobenej dodávanej do vodovodnej siete gravitačne predstavuje 88,8 %. U vody vyrobenej bol v roku 2018 zaznamenaný nárast o 17,90 tis. m3 oproti roku 2017,“ konštatuje spoločnosť.

Veľké rozdiely v rámci okresov

V oblasti zásobovania pitnou vodou sú však zjavné rozdiely v rámci okresov. Zatiaľ čo okresy Považská Bystrica a Ilava dosahujú pomerne vysoké hodnoty (83 a 86 percent), v prípade Púchova sú tieto čísla výrazne nižšie(75,6 percenta).

Vlani bolo z celkového počtu 166 336 obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu 111 614 obyvateľov, čo predstavuje 67,1 %. Ide o medziročný nárast 2,1 %.

Aj v oblasti odkanalizovania sú viditeľné veľké rozdiely v rámci jednotlivých okresov, pričom okresy Ilava a Považská Bystrica opäť dosahujú pomerne vysoké čísla v porovnaní s celoslovenským priemerom (približne 73 % v oboch prípadoch), okres Púchov dosahuje až o 23 % nižšiu napojenosť na verejnú kanalizáciu.

Kritizujú prísnu regulačnú politiku

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví schválil rozhodnutím z februára 2017 maximálnu cenu za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom pre všetkých odberateľov vo výške 0,9741 eur za meter kubický bez dane z pridanej hodnoty 1,0700 eur za rovnaký objem v oblasti odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou.

„Prísna regulácia cien vodného a stočného umožňuje len minimálny nárast ceny. Výsledok regulácie a legislatívne zmeny sa v budúcnosti môžu prejaviť nedostatkom vlastných zdrojov na financovanie obnovy už existujúceho majetku a vlastných investícií,“ zdôrazňuje vodárenská spoločnosť.

Zároveň dodáva, že pripravené projekty, ako sú rekonštrukcie a obnovy majetku (hlavne ČOV), nie je možné realizovať z vlastných zdrojov. Preto je potrebná podpora financovania štátu a fondov EÚ.

Investovali do vodovodov aj kanalizácií

Vedenie vodární zároveň dodáva, že spoločnosť stanovené ukazovatele a ciele na rok 2018 splnila. Rozhodnutím dozornej rady spoločnosti bola určená celková výška finančných prostriedkov na preinvestovanie v rámci investičného plánu v sume 3,8 milióna eur.

Investičná výstavba bola zameraná na prípravu, realizáciu a dokončenie veľkých stavieb v rôznom stupni prípravy, ktoré sú či budú spolufinancované z finančných prostriedkov Európskej únie.

Najväčšou investičnou akciou spolufinancovanou zo zdrojov Únie bol projekt Zásobovanie vodou a odkanalizovanie okresu Ilava v celkovej sume 658-tisíc eur.

Významnou investíciou bol aj projekt Zásobovanie vodou a odkanalizovanie okresu Púchov v hodnote 443-tisíc eur. Investície spolufinancované zo zdrojov EÚ tak spolu predstavovali sumu 1,2 milióna eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

Investícia bola v celkovej sume 85 479 925 eur. Spoločnosť vlani investovala aj do iných projektov, avšak len z vlastných zdrojov.

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 definuje, ako by mala krajina o 10 rokov vyzerať. Oboznámte sa s najdôležitejšími cieľmi a plánmi v oblasti vodného hospodárstva.

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Vlani VVS investovala celkovo 42,4 milióna eur. Najväčšia časť investičných projektov putovala z vlastných zdrojov vodární, výrazne narástla aj miera čerpania eurofondov.