Macro Components
INNOGY
INISOFT

PoVS: Prísna regulačná politika môže vodárne pripraviť o prostriedky na obnovu majetku

Považská vodárenská spoločnosť vlani hospodárila so ziskom. Poukazuje však na problémy, ktoré môže priniesť regulačná politika ÚRSO. Na obnovu majetku jednoducho nebude dosť financií.

PoVS: Prísna regulačná politika môže vodárne pripraviť o prostriedky na obnovu majetku

Foto: PoVS, a. s.

Považská vodárenská spoločnosť vlani preinvestovala viac ako 3,4 milióna eur. Poukazuje však na prísnu regulačnú politiku a nedostatok financií na obnovu majetku z vlastných zdrojov. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Akcionármi spoločnosti sú mestá a obce okresov Ilava, Považská Bystrica a Púchov. Spoločnosť spravuje 581,9 km vodovodnej siete, 20 590 vodovodných prípojok v celkovej dĺžke 152,3 km a 45 vodných zdrojov s celkovou kapacitou 777,1 litra za sekundu.

Vlani bolo z celkového počtu 166 336 obyvateľov zásobovaných pitnou vodou 136 726 obyvateľov, čo predstavuje 82,2 %. Oproti roku 2017 je to len minimálny nárast, a to o 0,4 %.

„Podiel vody vyrobenej dodávanej do vodovodnej siete gravitačne predstavuje 88,8 %. U vody vyrobenej bol v roku 2018 zaznamenaný nárast o 17,90 tis. m3 oproti roku 2017,“ konštatuje spoločnosť.

Veľké rozdiely v rámci okresov

V oblasti zásobovania pitnou vodou sú však zjavné rozdiely v rámci okresov. Zatiaľ čo okresy Považská Bystrica a Ilava dosahujú pomerne vysoké hodnoty (83 a 86 percent), v prípade Púchova sú tieto čísla výrazne nižšie(75,6 percenta).

Vlani bolo z celkového počtu 166 336 obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu 111 614 obyvateľov, čo predstavuje 67,1 %. Ide o medziročný nárast 2,1 %.

Aj v oblasti odkanalizovania sú viditeľné veľké rozdiely v rámci jednotlivých okresov, pričom okresy Ilava a Považská Bystrica opäť dosahujú pomerne vysoké čísla v porovnaní s celoslovenským priemerom (približne 73 % v oboch prípadoch), okres Púchov dosahuje až o 23 % nižšiu napojenosť na verejnú kanalizáciu.

Kritizujú prísnu regulačnú politiku

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví schválil rozhodnutím z februára 2017 maximálnu cenu za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom pre všetkých odberateľov vo výške 0,9741 eur za meter kubický bez dane z pridanej hodnoty 1,0700 eur za rovnaký objem v oblasti odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou.

„Prísna regulácia cien vodného a stočného umožňuje len minimálny nárast ceny. Výsledok regulácie a legislatívne zmeny sa v budúcnosti môžu prejaviť nedostatkom vlastných zdrojov na financovanie obnovy už existujúceho majetku a vlastných investícií,“ zdôrazňuje vodárenská spoločnosť.

Zároveň dodáva, že pripravené projekty, ako sú rekonštrukcie a obnovy majetku (hlavne ČOV), nie je možné realizovať z vlastných zdrojov. Preto je potrebná podpora financovania štátu a fondov EÚ.

Investovali do vodovodov aj kanalizácií

Vedenie vodární zároveň dodáva, že spoločnosť stanovené ukazovatele a ciele na rok 2018 splnila. Rozhodnutím dozornej rady spoločnosti bola určená celková výška finančných prostriedkov na preinvestovanie v rámci investičného plánu v sume 3,8 milióna eur.

Investičná výstavba bola zameraná na prípravu, realizáciu a dokončenie veľkých stavieb v rôznom stupni prípravy, ktoré sú či budú spolufinancované z finančných prostriedkov Európskej únie.

Najväčšou investičnou akciou spolufinancovanou zo zdrojov Únie bol projekt Zásobovanie vodou a odkanalizovanie okresu Ilava v celkovej sume 658-tisíc eur.

Významnou investíciou bol aj projekt Zásobovanie vodou a odkanalizovanie okresu Púchov v hodnote 443-tisíc eur. Investície spolufinancované zo zdrojov EÚ tak spolu predstavovali sumu 1,2 milióna eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.