Macro Components
INNOGY
BELIMO

Oxid dusný spôsobuje v ČOV problémy. Fínski vedci prinášajú riešenie

Vedci z fínskej univerzity sledovali tvorbu oxidu dusného pri čistení odpadových vôd. Na základe nových poznatkov plánujú skonštruovať robota, ktorý by meral množstvo kyslíka v nádržiach, čo by čistiarňam pomohlo ušetriť veľké množstvo energie aj emisií.

Oxid dusný spôsobuje v ČOV problémy. Fínski vedci prinášajú riešenie

Foto: Flickr

Energeticky náročné pridávanie kyslíka

Viac ako polovica energie, ktorá je potrebná na čistenie odpadových vôd, sa spotrebuje na prívod kyslíka, ktorý baktérie potrebujú na fungovanie, do biologického reaktora.

Problémom je, že prevádzkovatelia čistiarní presne nevedia, v ktorom mieste je kyslík potrebný, preto do znečistenej vody pridávajú väčšie množstvo kyslíka, ako baktérie skutočne potrebujú.

„V súčasnosti baktérie spotrebujú iba 20 % kyslíka, zatiaľ čo zvyšných 80 % vychádza navnivoč,“ hovorí Anna Mikola z Aalto University vo Fínsku, kde vedie projekt, v rámci ktorého skupina vedcov vyvíja drobné podvodné zariadenie na výkon meraní.

Pomocou tohto prístroja budú vedci v budúcnosti schopní zhromažďovať informácie o množstve kyslíka na rôznych miestach v nádržiach napustených odpadovou vodou. S meracími prístrojmi, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, by bolo meranie koncentrácií kyslíka drahé a komplikované.

Podvodný robot je stále vo vývoji a Anna Mikola odhaduje, že na testovanie v skutočnej čistiarni odpadových vôd by mohol byť pripravený približne o rok.

Nežiaduci oxid dusný

Odstraňovanie dusíka z odpadovej vody za normálnych okolností prebieha tak, že ho baktérie premieňajú na čistý plynný dusík. Niekedy je však bežné fungovanie baktérií narušené a namiesto toho produkujú oxid dusný, tiež známy ako rajský plyn.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.