Start-up The Ocean Cleanup, ktorý úspešne zostrojil systém na čistenie oceánov sa rozhodol začať s čistením jedného z najväčších zdrojov oceánskych odpadkov.
Na základe výskumu spoločnosti Ocean CleanUp, ktorý bol zameraný na zmapovanie problému pôvodu odpadkov v oceáne sa zistilo, že len 1% zo 100 000 riek sveta je zdrojom zhruba 80 % odpadkov prenikajúcich do oceánov.
Produkt ich globálneho vedeckého merania a modelovania pôvodu plastového odpadu vizualizovali v interaktívnej mape.
Aj tento výskum ich motivoval k tomu, aby sa zamerali na zneškodňovanie odpadkov tam, kde vznikajú a kde je ich možné (narozdiel od oceánov) oveľa ľahšie zachytiť.
Výsledky ich práce na riešení tohto problému predstavili minulý týždeň. Na novom stroji, ktorý bol nazvaný Interceptor pracovali od roku 2015. Dva prototypy už dnes čistia ázijské rieky.
Čistič riek je zložený z plavidla Interceptor a z bariéry, ktorá pláva na riečnej hladine. Systém je ukotvený v koryte rieky tak, aby tak využil jej prirodzený tok na zachytenie predovšetkým plastových odpadkov.
Keďže tento systém nepokrýva celú šírku rieky, neobmedzuje vodné živočíchy, ani riečnu dopravu.
Bariéra zachytáva odpadky a vedie ich k otvoru v plavidle. V ňom sa nachádza pás, ktorý odpad dopraví do kontajnerov na palube.
Vďaka autonómnej prevádzke sa odstraňuje potreba nebezpečnej manuálnej práce. Palubný počítač pripojený na internet monitoruje výkon systému, spotrebu energie a stav komponentov.
Každá loď má šesť kontajnerov a podľa Ocean CleanUp dokáže naraz zozbierať 50 000 kg odpadu denne. Za optimalizovaných podmienok by údajne mohla zozbierať až 100 000 kg denne.
Keď je Interceptor takmer plný, zašle automatickú správu miestnym operátorom a tí kontajnery vyprázdnia na brehu rieky. Odpad potom putuje do miestnych zariadení na spracovanie odpadu.
Interceptor pracuje výlučne na solárny pohon a má zabudované lítium-iónové batérie, ktoré mu umožňujú pracovať vo dne i v noci bez akéhokoľvek hluku, či výfukových plynov.
Ocean Cleanup zatiaľ zostavil štyri riečne čističe. Dva systémy už fungujú v indonézskej metropole Jakarta a na rieke Klang v Malajzii.
Interceptor v Jakarte. Foto: The Ocean CleanUp
Tretí zberač vypustia na rieke Mekong pri meste Can Tho vo Vietname. Štvrtý systém by mal putovať do mesta Santo Domingo v Dominikánskej republike.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.