Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Organizácia Ocean CleanUp začala čistiť aj rieky

Start-up The Ocean Cleanup, ktorý úspešne zostrojil systém na čistenie oceánov sa rozhodol začať s čistením jedného z najväčších zdrojov oceánskych odpadkov.

Organizácia Ocean CleanUp začala čistiť aj rieky

Lapač plastového odpadu na rieke Klang v Malajzii. Foto: The Ocean CleanUp

Na základe výskumu spoločnosti Ocean CleanUp, ktorý bol zameraný na zmapovanie problému pôvodu odpadkov v oceáne sa zistilo, že len 1% zo 100 000 riek sveta je zdrojom zhruba 80 % odpadkov prenikajúcich do oceánov.

Produkt ich globálneho vedeckého merania a modelovania pôvodu plastového odpadu vizualizovali v interaktívnej mape.

Aj tento výskum ich motivoval k tomu, aby sa zamerali na zneškodňovanie odpadkov tam, kde vznikajú a kde je ich možné (narozdiel od oceánov) oveľa ľahšie zachytiť.

Výsledky ich práce na riešení tohto problému predstavili minulý týždeň. Na novom stroji, ktorý bol nazvaný Interceptor pracovali od roku 2015. Dva prototypy už dnes čistia ázijské rieky.


Čistič riek je zložený z plavidla Interceptor a z bariéry, ktorá pláva na riečnej hladine. Systém je ukotvený v koryte rieky tak, aby tak využil jej prirodzený tok na zachytenie predovšetkým plastových odpadkov.

Keďže tento systém nepokrýva celú šírku rieky, neobmedzuje vodné živočíchy, ani riečnu dopravu.

Bariéra zachytáva odpadky a vedie ich k otvoru v plavidle. V ňom sa nachádza pás, ktorý odpad dopraví do kontajnerov na palube.


Vďaka autonómnej prevádzke sa odstraňuje potreba nebezpečnej manuálnej práce. Palubný počítač pripojený na internet monitoruje výkon systému, spotrebu energie a stav komponentov.

Každá loď má šesť kontajnerov a podľa Ocean CleanUp dokáže naraz zozbierať 50 000 kg odpadu denne. Za optimalizovaných podmienok by údajne mohla zozbierať až 100 000 kg denne.

Keď je Interceptor takmer plný, zašle automatickú správu miestnym operátorom a tí kontajnery vyprázdnia na brehu rieky. Odpad potom putuje do miestnych zariadení na spracovanie odpadu.

Konferencia vodohospodárov

Interceptor pracuje výlučne na solárny pohon a má zabudované lítium-iónové batérie, ktoré mu umožňujú pracovať vo dne i v noci bez akéhokoľvek hluku, či výfukových plynov.

Ocean Cleanup zatiaľ zostavil štyri riečne čističe. Dva systémy už fungujú v indonézskej metropole Jakarta a na rieke Klang v Malajzii.

Interceptor v Jakarte. Foto: The Ocean CleanUp

Tretí zberač vypustia na rieke Mekong pri meste Can Tho vo Vietname. Štvrtý systém by mal putovať do mesta Santo Domingo v Dominikánskej republike.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Peter Šimurka: Zložkový pohľad na odpad spôsobuje viaceré praktické problémy

Je zložkový pohľad na odpad, teda pozeranie sa naň len optikou vodného zákona alebo len optikou zákona o odpadoch, dlhodobo udržateľný?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Aké sú silné a slabé stránky ústavnej ochrany vody na Slovensku?

Susedné Česko chytá posilnenie ochrany vody prostredníctvom ústavného zákona. Odborníci z UK v Prahe analyzovali, z ktorých krajín si Česko môže brať príklad. Ich pozornosti neuniklo ani Slovensko.

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Z novej štúdie vyplýva, že recyklácia vody extrahovanej pri ťažbe ropy a zemného plynu na zalievanie plodín spôsobuje oslabenie ich imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na rôzne patogény.