Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Waste Shark: Vodný dron, ktorý zbiera odpadky

V holandskom prístave v Rotterdame brázdia vodnú hladinu roboty inšpirované žralokmi. Zbierajú plávajúce odpadky.

Waste Shark: Vodný dron, ktorý zbiera odpadky

Foto: Springwise.com

S nápadom prišiel Richard Hardiman, podnikateľ z Južnej Afriky. Jedného dňa sledoval v prístave chlapcov v rybárskej lodi, ako vylovovali z vody plastový odpad pomocou rybárskej siete. 

Napadlo ho, že by sa to dalo robiť oveľa rýchlejšie, inteligentnejšie a efektívnejšie. Inšpirovaný touto myšlienkou vyvinul koncept, ktorý predstavuje “rybolov“ plastu z vody pomocou dronu, opisuje korene vynálezu portál RDM Rotterdam.

V Južnej Afrike tento nápad nepriniesol veľa úspechov, avšak v roku 2015 dostal Hardiman návrh na spoluprácu od spoločnosti PortXL, ktorá sa zaoberá inováciami v námornom priemysle.


V roku 2016 prešiel koncept programom PortXL a Hardiman získal kontakty s rôznymi start-upmi a zariadeniami v RDM. Taktiež uzavrel s vedením prístavu zmluvu o ďalšom vývoji svojho prototypu. 

Start-upy Genuin Engineering, RDM Makerspace a Jules Dock mu pomáhajú s vytváraním prototypov a produktov. So zariadeniami, ktoré poskytla Univerzita aplikovaných vied v Rotterdame je schopný testovať a zdokonaľovať svoje prototypy v Aqualab a DronePort.

Ako inšpirácia poslúžil tvorcom prototypu ohrozený žralok veľrybí, ktorý často zberá z vody odpad, čo môže viesť k jeho úhynu. Aquadron čistí vodnú hladinu najmä od plastov, mikroplastov a naplavenín. Na jedno nabitie vydrží aktívne zberať odpad až 16 hodín a zmestí sa doň až 200 litrov.


Okrem toho, že zbiera odpadky, zariadenie je vybavené senzormi, ktorými monitoruje kvalitu vody, pH, teplotu, prítomnosť rozličných látok vo vode a údaje odosiela do cloudu, uvádza Magazín.sk..

Waste Shark je k dispozícii vo dvoch modeloch, jeden je na diaľkové ovládanie a druhý sa pohybuje autonómne podľa určenej trasy. Cena prvého z nich je 17 000 dolárov.

Drahší model má systém zabraňovania kolíziám, používa laserovú detekciu a technológiu merania vzdialenosti, vďaka čomu sa dokáže vyhýbať približujúcim sa objektom. Za jeden takýto kus podľa CNN záujemcovia zaplatia 23 000 dolárov.

Waste Shark zatiaľ slúži na čistenie prístavov, zátok a riek, ale do budúcnosti je plánované jeho využitie aj vo vodách oceánu. Spoločnosť pracuje na ďalších konceptoch, ktoré budú poháňané solárnou energiou.


Počas šiestich mesiacov boli štyria žraloci testovaní v "hltaní" odpadkov, plávajúc v prístavných lokalitách Rotterdamu. Tento systém bol zahrnutý do projektu Port Waste Catch a vedenie prístavu počíta s ďalšou podporou pilotného projektu, informuje portál Safety4Sea.

Podľa CNN začnú tieto drony prevádzkovať aj v prímorskej časti luxusnej metropoly Dubai Marina v novembri. Učinia tak po roku skúšok s miestnym partnerom Ecocoast.


 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Taliani investujú miliardu do protipovodňovej ochrany. Iné štáty EÚ nezaostávajú

Taliani investujú miliardu do protipovodňovej ochrany. Iné štáty EÚ nezaostávajú

Zmapovali sme, ako európske krajiny reagujú na čoraz akútnejšie povodňové riziká.

Atlas envirospravodlivosti mapuje vodohospodárske konflikty. Čo hovorí o Slovensku? (+mapa)

Atlas envirospravodlivosti mapuje vodohospodárske konflikty. Čo hovorí o Slovensku? (+mapa)

Vo svete rezonujú predovšetkým environmentálne dopady výstavby nových vodných elektrární či kontaminácia zdrojov pitnej vody.

Decentralizované čistenie odpadových vôd je čoraz populárnejšie. Akým trendom podlieha?

Decentralizované čistenie odpadových vôd je čoraz populárnejšie. Akým trendom podlieha?

Medzi úspešné projekty patrí obnova mokrade v púštnej oblasti či výroba piva z recyklovanej vody.

X
X
X
X