V holandskom prístave v Rotterdame brázdia vodnú hladinu roboty inšpirované žralokmi. Zbierajú plávajúce odpadky.
S nápadom prišiel Richard Hardiman, podnikateľ z Južnej Afriky. Jedného dňa sledoval v prístave chlapcov v rybárskej lodi, ako vylovovali z vody plastový odpad pomocou rybárskej siete.
Napadlo ho, že by sa to dalo robiť oveľa rýchlejšie, inteligentnejšie a efektívnejšie. Inšpirovaný touto myšlienkou vyvinul koncept, ktorý predstavuje “rybolov“ plastu z vody pomocou dronu, opisuje korene vynálezu portál RDM Rotterdam.
V Južnej Afrike tento nápad nepriniesol veľa úspechov, avšak v roku 2015 dostal Hardiman návrh na spoluprácu od spoločnosti PortXL, ktorá sa zaoberá inováciami v námornom priemysle.
V roku 2016 prešiel koncept programom PortXL a Hardiman získal kontakty s rôznymi start-upmi a zariadeniami v RDM. Taktiež uzavrel s vedením prístavu zmluvu o ďalšom vývoji svojho prototypu.
Start-upy Genuin Engineering, RDM Makerspace a Jules Dock mu pomáhajú s vytváraním prototypov a produktov. So zariadeniami, ktoré poskytla Univerzita aplikovaných vied v Rotterdame je schopný testovať a zdokonaľovať svoje prototypy v Aqualab a DronePort.
Ako inšpirácia poslúžil tvorcom prototypu ohrozený žralok veľrybí, ktorý často zberá z vody odpad, čo môže viesť k jeho úhynu. Aquadron čistí vodnú hladinu najmä od plastov, mikroplastov a naplavenín. Na jedno nabitie vydrží aktívne zberať odpad až 16 hodín a zmestí sa doň až 200 litrov.
Okrem toho, že zbiera odpadky, zariadenie je vybavené senzormi, ktorými monitoruje kvalitu vody, pH, teplotu, prítomnosť rozličných látok vo vode a údaje odosiela do cloudu, uvádza Magazín.sk..
Waste Shark je k dispozícii vo dvoch modeloch, jeden je na diaľkové ovládanie a druhý sa pohybuje autonómne podľa určenej trasy. Cena prvého z nich je 17 000 dolárov.
Drahší model má systém zabraňovania kolíziám, používa laserovú detekciu a technológiu merania vzdialenosti, vďaka čomu sa dokáže vyhýbať približujúcim sa objektom. Za jeden takýto kus podľa CNN záujemcovia zaplatia 23 000 dolárov.
Waste Shark zatiaľ slúži na čistenie prístavov, zátok a riek, ale do budúcnosti je plánované jeho využitie aj vo vodách oceánu. Spoločnosť pracuje na ďalších konceptoch, ktoré budú poháňané solárnou energiou.
Počas šiestich mesiacov boli štyria žraloci testovaní v "hltaní" odpadkov, plávajúc v prístavných lokalitách Rotterdamu. Tento systém bol zahrnutý do projektu Port Waste Catch a vedenie prístavu počíta s ďalšou podporou pilotného projektu, informuje portál Safety4Sea.
Podľa CNN začnú tieto drony prevádzkovať aj v prímorskej časti luxusnej metropoly Dubai Marina v novembri. Učinia tak po roku skúšok s miestnym partnerom Ecocoast.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.