Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

V Austrálii používajú účinný trik proti odpadkom plávajúcim z miest

Kým sa rôzne startupy a výskumy predbiehajú v snahe vyčistiť Great Pacific Garbage Patch a iné odpadom znečistené miesta v oceáne, v Austrálii sa zamerali jeden z pôvodov tohto problému – mestskú dažďovú kanalizáciu.

V Austrálii používajú účinný trik proti odpadkom plávajúcim z miest

Foto: Stormwatersystems.com

Zatiaľ čo koncentrácia obyvateľstva v mestách prirodzene zvyšuje množstvo hrubých znečisťujúcich látok, je to práve infraštruktúra mesta, ktorá poskytuje veľa možností na odstránenie odpadkov v kľúčových zberných miestach, uvádza portál Waterworld.com.

Po testovaní rôznych metód vyvinuli konečný prostriedok na zabránenie prenosu odpadu z mestských prostredí do riek a morí. V Austrálii už 15 rokov úspešne používajú účinné zberné systémy nazvané StormX alebo Pratten Trap.

Foto: Stormtrap.com

Plne záchytný systém StormX s opätovne použiteľnými sieťami je namontovaný skrutkami z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú ukotvené do betónu na hrádzu, prípadne zabezpečené na ústí betónových či oceľových rúr.

Tieto “pasce“ boli pri zhromažďovaní hrubých znečisťujúcich látok veľmi úspešné a boli dobre prijaté ako lacná kontrola s menej frekventovaným priebežným čistením a opravou v porovnaní s inými typmi zariadení využívaných na tento účel. Pre opätovné zaskrutkovanie drôteného kábla alebo kábla cez sieť je potrebná len minimálna údržba.

Vzhľadom na štruktúru konkrétneho kanalizačného výpustu mesto využíva ako plné rúry, tak aj hrádze s roštom na vrchu, ktoré sú navrhnuté tak, aby zachytávali odpadky pri pretekaní systému pri vrcholných zrážkových udalostiach.

Foto: Stormwatersystems.com

Siete zberajú hrubý odpad už od veľkosti 5 mm a zachytávajú aj organické materiály (napr. listy), ktoré by mohli viesť z zníženiu fosforu či dusíka vo vode. Vyrábajú sa v štandardných veľkostiach 18", 24", 30", 36", 60", avšak výrobca ponúka aj vlastné veľkosti na zákazku. Konfigurácia Weir slúži na odtoky s priemerom viac ako 70".

Kalkulačka StormX umožňuje inžinierom možnosť navrhovať inštaláciu tohto zariadenia zadaním premenných na výpočet prietokových rýchlostí, ako aj kapacity preplnenia.

Výpočty zahŕňajú plochu vstupnej oblasti spolu s váženým koeficientom odtoku a intenzitou zrážok. Pre zistenie výkonnosti zariadenia StormX konštruktér jednoducho zadá priemer rúry, výšku steny, počet jednotiek a naplnenie siete na výpočet jej kapacity.

Foto: Stormwatersystems.com

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Sme pripravení na éru digitálnej vody?

Sme pripravení na éru digitálnej vody?

Umelá inteligencia sa začína čoraz viac využívať aj vo vodárenstve a vodnom hospodárstve. Jej plnohodnotnému zavedeniu však bráni hneď niekoľko prekážok.

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Čo so sebou prináša opätovné využívanie vody v poľnohospodárstve?

Najnovšia štúdia si posvietila na to, s akými problémami sa môže stretnúť nedávny návrh EÚ. Výskumníci poukazujú na takzvaný „yuck factor“, teda situáciu, keď ľudské preferencie môžu zvíťaziť nad environmentálnym povedomím.

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Najnovšia správa celoeurópskej vodnej platformy poukazuje na dôležitosť moderných technológií, prepojenia biznisu, vlády a občianskej spoločnosti v snahe zabezpečiť trvalo udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi.