Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Ikea vymyslela diaľkovo ovládané loďky na zber odpadkov z vodných plôch

Plavidlá, ktoré nábytkárska spoločnosť vypustila do londýnskeho Deptford Creek dokážu zozbierať naraz až 20 kilogramov odpadu.

Ikea vymyslela diaľkovo ovládané loďky na zber odpadkov z vodných plôch

Foto: Youtube/Bravehearth Enwereji

Nedávno sme informovali o novej prevádzke IKEA v londýnskom Greenwichi, ktorá je dobrým príkladom cesty k udržateľnosti. Nová budova švédskeho predajcu nábytku je nabitá zelenými technológiami, je postavená z obnoviteľných stavebných materiálov a pri jej výstavbe sa zrecyklovalo 99 % odpadu.

Návštevníkom ponúka napríklad požičovňu špeciálnych bicyklov s úložným priestorom pre nadrozmerné nákupy, zľavu na dopravu veľkých kusov v prípade, že zákazník nechá auto doma, a edukačné laboratórium, kde zákazníkov vzdelávajú o predlžovaní životnosti výrobkov, upcyklovaní, znížení tvorby odpadu či pestovaní vlastných potravín.

Počas osláv otvorenia prevádzky v Greenwichi demonštrovala Ikea aj svoje úsilie o vyčistenie vôd. Do Deptford Creek v juhovýchodnom Londýne vypustila diaľkovo ovládané lode, ktoré dokážu zozbierať plávajúce odpadky v jazerách a riekach.

Nová budova Ikea v londýnskom Greenwichi Foto: Youtube/Explore with Priyanka

Každá z týchto lodí dokáže podľa Good News Network vyzbierať až 20 kilogramov odpadu naraz. Malé plavidlá s hmotnosťou 70 kilogramov a dĺžkou 2 metre sa ukazujú ako veľmi užitočné a inovatívne riešenie na udržanie riek bez odpadkov.

Obchod s nábytkom spolupracoval so spoločnosťou Creekside Education Trust, aby zvýšil povedomie o znečistení vôd tým, že pozývali okoloidúcich i školákov, aby tieto lode po celý týždeň riadili.


Hoci spoločnosť Ikea nateraz neoznámila, či bude pokračovať vo výrobe týchto plavidiel, je isté, že obidve lode v Greenwich budú pokračovať vo svojich službách.

Bonusom je, že všetok odpad, ktorý bol zozbieraný z okolitých vôd premenili na sochu, ktorá bude umiestnená v novom obchode Greenwichi.

Foto: Youtube/Bravehearth Enwereji

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.