Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ochrániť Dunaj môže aj verejný tlak, tvrdia aktivisti

Z tohto dôvodu vyhlásili výzvu Zachráňme Dunaj, prostredníctvom ktorej chcú získať finančné prostriedky na natočenie filmu o súčasnom stave rieky. Chcú tak vytvoriť verejný tlak na štátne orgány.

Zachrániť Dunaj môže aj verejný tlak, tvrdia aktivisti

Foto: Ochrana prírody Podunajska

Občianske združenie Ochrana prírody Podunajska nedávno zverejnilo výzvu Zachráňme Dunaj, ktorej cieľom je vyzbierať časť finančných prostriedkov potrebných na prípravu environmentálneho dokumentárneho filmu s názvom Dunaj spútaný v krajine.

Toto združenie je mimovládnou organizáciou, ktorá pôsobí na úseku ochrany prírody a krajiny. Ich výzva je súčasťou petície Zachráňme Malý Dunaj, ktorá okrem iného ostro vystupuje voči výstavbe vodných sústav, ktoré by mohli byť z ekologického hľadiska nepriaznivé.

Podľa iniciátorov výzvy však samotný film nie je hlavným cieľom, ale len nástrojom na vytvorenie verejného tlaku na zmenu stavu. Prostredníctvom tejto kampane tak chcú priblížiť širokej verejnosti túto pomerne zložitú odbornú problematiku.

Zatlačiť na verejnosť

„Cieľom je poukázať na potenciál Slovenska a na to, ako by to s trochou vôle mohlo raz vyzerať aj u nás,“ vysvetľujú autori výzvy.

„Na Slovenku sme opakovane svedkami takých situácií, keď sa potrebná zmena fungovania štátnych inštitúcií dosahuje až po tom, čo na ne upozorní dostatočne vysoký počet ľudí, ktorý už ďalej nemožno ignorovať. Preto sa snažíme na túto tému upútať pozornosť aj takýmto spôsobom. Video, film či dokument je dnes nosným nástrojom na komunikáciu s verejnosťou,“ dodávajú.

Foto: Ochrana prírody Podunajska

Nový investigatívny film tak má predstaviť verejnosti minulosť, vývoj ochrany, potenciál, ale aj možnú budúcnosť Dunaja, ktorá je spájaná s novými hrozbami.

Ich cieľom je však tiež poukázať na to, ako štát a kompetentné orgány pristupujú k ochrane riečnej krajiny Podunajska. Film sa bude venovať nielen samotnému stavu rieky, ale aj všetkým chráneným územiam, ktoré ležia na jej brehoch.

Problémom je vodné dielo

Z pohľadu občianskeho združenia je zásadným problémom týchto chránených území práve existencia vodného diela. Jeho tvorcovia totiž pri jeho spúšťaní do prevádzky sľubovali, že stavba bude ekologická.

Nazývali ho dokonca „zeleným parkom na Dunaji“. Podľa Andreja Somora z OZ Ochrana prírody Podunajska je však realita úplne iná, pričom sľuby zostali len na papieri.

Foto: Ochrana prírody Podunajska

Pripravovaný film má tak poukázať na všetky zásadné problémy tejto oblasti, ale aj načrtnúť možnosti ich riešenia.

Andrej Kovarik zo Štátnej ochrany prírody SR vidí hlavný problém v ničení lužných lesov, na ktorom sa podieľa práve aj nesprávne nastavená vodohospodárska činnosť na tomto území.

Podľa neho boli lužné lesy na Slovensku zlikvidované do takej miery, že môžeme hovoriť o ekologickej katastrofe. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby došlo k zmene systému hospodárenia v týchto lesoch, ale aj vodného hospodárstva ako takého. V súčasných podmienkach k tomu však chýba politická vôľa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Nový plán legislatívnych úloh počíta len so zopár zmenami, ktoré sa týkajú vôd.

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vďaka novej technológii, ktorá umožňuje použitie robotov aj na rozbúrenom mori, by mohla byť prevádzka pobrežných veterných elektrární aj prílivových turbín lacnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia.

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Obsah žúmp sa v súčasnosti dostáva do podzemných vôd aj vodných tokov, konštatuje vodárenská spoločnosť.

X
X
X
X