Najviac tepla v posledných desaťročiach pojal Južný oceán. Otepľuje sa však vo všetkých zemepisných šírkach, na povrchu aj v hĺbke.
Oceán je najteplejší v histórii meraní
Otepľovanie oceánu sa od deväťdesiatych rokov minulého storočia výrazne zrýchlilo. Vedci z Univerzity v Novom Južnom Walese zistili, že v medzi rokmi 2010 a 2020 až dvojnásobne oproti dekáde 1990 až 2000.
V novej štúdii, ktorá vyšla vo vedeckom časopise Nature Communications, sa okrem toho tiež píše, že niektoré časti oceánu absorbujú viac tepla ako iné, z čoho plynú nové poznatky pre vedecké pochopenie zvyšovania hladiny oceánu a klimatických dopadov.
V kontexte klimatickej zmeny je oceán nezanedbateľným hráčom, keďže pohlcuje až 90 % prebytočného tepla, ktoré v klimatickom systéme Zeme vzniká v dôsledku rastúcej koncentrácie skleníkových plynov.
Týmto spôsobom tiež oceán mierni nárast teploty atmosféry a otepľovanie oceánu teda v princípe prispieva k spomaleniu klimatickej zmeny, čo však nie je bez následkov.
„Svetový oceán je v roku 2023 najteplejší, ako bolo kedy zaznamenané a hladina morí stúpa, keďže vplyvom tepla sa voda rozpína a ľad topí. Ekosystémy navyše zažívajú tepelný stres ako nikdy predtým. Frekvencia a intenzita extrémnych výkyvov počasia sa rýchlo mení, čo má tiež enormné dopady,“ vysvetľuje spoluautor štúdie profesor Matthew England.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.