BELIMO
INISOFT

Hladiny kyslíka vo svetovom oceáne klesajú. Trend sa môže zvrátiť, tvrdia vedci

Výskumníci porovnávali súčasné hladiny kyslíka v oceáne so stavom pred miliónmi rokov, kedy mala voda podobnú teplotu ako dnes.

Hladiny kyslíka vo svetovom oceáne klesajú. Trend sa môže zvrátiť, tvrdia vedci

Foto: Depositphotos

Vznikajú zóny s nedostatkom kyslíka

Obsah kyslíka vo svetovom oceáne sa mení v súvislosti s klimatickou zmenou a v uplynulých desaťročiach došlo k jeho poklesu a následnému vzniku oblastí s nedostatkom kyslíka v stredných hĺbkach oceánu. Simulácie globálneho otepľovania predpovedajú, že minimálne do roku 2100 sa budú tieto oblasti zväčšovať, no ako bude oceán vyzerať o stovky až tisícky rokov nie je isté.

Z analýzy sedimentov, ktorú vykonali výskumníci z americkej Rutgers University a ktorá vyšla vo vedeckom časopise Nature, vyplynulo, že hladiny kyslíka boli v teplom období miocénu pred približne šestnástimi miliónmi rokov v jednej z kľúčových oblastí vyššie ako dnes.

Znižovanie hladín kyslíka pozorované v posledných dekádach vo vedeckej obci zvyšuje obavy, že v dôležitých častiach oceánu sa budú rozširovať oblasti zníženého výskytu kyslíka, čo poškodí morský život. Tento trend sa pripisuje rastúcim teplotám v dôsledku klimatickej zmeny, ktoré ovplyvňujú, aké množstvo kyslíka sa dokáže absorbovať z atmosféry.

„Naša štúdia ukazuje, že východná časť Tichého oceánu v oblasti rovníka, ktorá je dnes jednou z oblastí s najväčším deficitom kyslíka, bola v teplom období miocénu dobre okysličená, napriek tomu, že globálne teploty vtedy boli vyššie ako dnes. Z toho vyplýva, že súčasný trend úbytku kyslíka sa môže ešte zvrátiť,“ uvádza hlavná autorka štúdie Anya Hess.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.