Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Mení sa farba oceánu. Súvisí to s klimatickou zmenou a planktónom, ukázal výskum

Farba morskej vody odráža jej zloženie. Výskumníci za uplynulé desaťročia evidujú zmeny v chlorofyle, ktoré môžu mať dopad na to, koľko uhlíka oceán v budúcnosti uskladní.

Mení sa farba oceánu. Súvisí to s klimatickou zmenou a planktónom, ukázal výskum

Foto: Pexels

Tropické vody zelenejú

Farba oceánu sa za posledných dvadsať rokov výrazne zmenila. Podľa odborníkov ide pravdepodobne o výsledok klimatickej zmeny, ktorá súvisí s ľudskou činnosťou.

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu uverejnili v časopise Nature štúdiu, v ktorej píšu, že za posledné dve desaťročia je možné sledovať zmeny vo farbe oceánu, ktoré sa nedajú vysvetliť len prirodzenou premenlivosťou prírodného prostredia. Farebné zmeny oceánu síce nie sú úplne zjavné ľudskému oku, no týkajú sa 56 % svetového oceánu.

Vedci si všimli predovšetkým to, že tropické oblasti oceánu blízko rovníka sú postupom času čoraz zelenšie, čo naznačuje, že sa menia ekosystémy vo vrchnej časti oceánu, keďže farba oceánu je priamym odrazom organizmov a materiálov, ktoré sa vo vode nachádzajú.

V tomto momente ešte nie je presne známe, k akým konkrétnym zmenám v morských ekosystémoch dochádza, no s najväčšou pravdepodobnosťou tieto zmeny podnecuje klimatická zmena, ku ktorej prispieva ľudská činnosť.

Kľúčovým ukazovateľom je fytoplanktón

Spoluautorka štúdie Stephanie Dutkiewicz sa vo svojej práci venuje tvorbe simulácií, na základe ktorých už niekoľko rokov tušila, že dôjde k zmenám vo farbe oceánu. Pozorovania skutočného stavu oceánu ju preto neprekvapili, no sú podľa nej znepokojivé.

Farba oceánu totiž vizuálne odráža, čo sa nachádza vo vodách bližšie ku hladine. Tmavomodrá farba väčšinou značí málo života a zelená je naopak ukazovateľom prítomnosti ekosystémov a predovšetkým fytoplanktónu, teda mikróbov, ktoré sa hojne vyskytujú vo vyšších vodách a obsahujú chlorofyl. 

Fytoplanktón zároveň tvorí základ morského potravinového reťazca a vďaka zelenému pigmentu dokáže zachytávať oxid uhličitý z atmosféry. Keďže hrá kľúčovú rolu v ukladaní CO2 v oceáne, v záujme vedcov je monitorovať jeho stav vo vyšších vodách a skúmať, ako reaguje na zmeny klímy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Zákazku od vodárenskej spoločnosti získala pätica firiem.

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Modely predpovedajú, že ak budú emisie skleníkových plynov naďalej rásť, na juhu Európy by do roku 2100 mohol úhrn zrážok v letných mesiacoch klesnúť takmer o polovicu.

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.