Stúpla priemerná povrchová teplota oceánov. V niektorých častiach sa môže rovnať teplote vody vo vírivke | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Stúpla priemerná povrchová teplota oceánov. V niektorých častiach sa môže rovnať teplote vody vo vírivke

Teplota oceánov najviac stúpa v marci, nie v letných mesiacoch.

Stúpla priemerná povrchová teplota oceánov. V niektorých častiach sa môže rovnať teplote vody vo vírivke

Foto: Voda-portal.sk

V hĺbke oceánov sú veľké horúčavy, ktoré stúpajú už niekoľko desiatok rokov. Je za to zodpovedné najmä globálne otepľovanie, ktoré spôsobilo nárast teploty oceánov o približne dve percentá v porovnaní s rokom 2006.

Začiatkom tohto roka vyšla štúdia, na základe ktorej vedci hodnotili teplotu oceánov. Zistili, že v roku 2022 mali svetové oceány o desať zettajoulov vyššiu teplotu v porovnaní s rokom 2021. To by vystačilo na uvarenie 700 miliónov kanvíc plných vody každú sekundu.

Radovan Kazda, kandidát SaS, č. 20

Oceán absorbuje oveľa viac energie zo slnečného žiarenia ako pevnina. Podľa hodnotenia klímy vydaného OSN oceány v rokoch 1971 až 2018 absorbovali 396 ZJ tepla. Toto množstvo je ekvivalentné energii, ktorú by vyprodukovalo viac ako 25 miliárd atómových bômb v Hirošime.

Teplota najviac stúpa počas marca

Začiatkom augusta dosiahla priemerná povrchová teplota svetových podľa údajov Copernicus Climate Change Service (C3S) svoju historicky najvyššiu úroveň, 20,96 °C, uvádza portál Euronews. Pred ôsmimi rokmi táto teplota dosahovala 20,95 °C. Podľa vedcov je najteplejším mesiacom, počas ktorého teplota oceánov stúpa, marec, nie august, ako sa spočiatku domnievali.

Vedci skúmajú vzor vĺn horúčav v mori a rekordných teplôt morského povrchu po celom svete. Koncom júla dosiahlo Stredozemné more historicky najvyššiu povrchovú teplotu 28,71 °C. Voda v okolí Florida Keys bola podobná teplote ako vo vírivke, dosahovala teploty tesne nad 38 °C.

Podľa Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) je severný Atlantik najteplejší v histórii. Medzi rokmi 1982 až 2016 sa výška teploty v moriach a oceánoch zdvojnásobila. Severný Atlantik sa zvyčajne začína otepľovať v marci a najvyššiu teplotu dosahuje v septembri. Od apríla tohto roka však jeho teplota láme rekordy.

ELKOPLAST | Podzemné nádrže na vodu

Globálna priemerná povrchová teplota morí bola výrazne nad hodnotami, ktoré úrad zaznamenal v marci. Podľa programu služby Copernicus Climate Change Service spadajúcej pod ECMWF zaoberajúcej sa zmenou klímy, vysoké teploty na hladine mora prispeli k mimoriadne teplému júlu.

Teplé oceány budú menej efektívne pri pohlcovaní CO2

Za vysoké teploty je čiastočne zodpovedný aj fenomén El Nino, ktorý sa prejavuje tým, že povrchové teploty mora v strednej a východnej časti Tichého sú výrazne vyššie ako celosvetový priemer.

V súčasnosti je El Nino zatiaľ slabý, čo znamená, že teploty oceánov budú pravdepodobne ešte viac stúpať, keď sa bude vyvíjať. Za vyššiu priemernú povrchovú teplotu oceánov sú zodpovedné najmä zmeny klímy.

„Čím viac fosílnych palív spaľujeme, tým viac prebytočného tepla pohlcujú oceány. Tým pádom oveľa dlhšie potrvá, kým sa ich teplota stabilizuje alebo dostane na pôvodnú hodnotu,“ tvrdí zástupkyňa riaditeľa programu Copernicus Samantha Burgess.

Oceány zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii klímy na Zemi. Absorbujú teplo, riadia poveternostné podmienky a zachytávajú množstvo uhlíka vypusteného do ovzdušia.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2023

Ich oteplenie spôsobí, že pri vykonávaní týchto činností sú menej efektívne. Oceány dokážu absorbovať častice oxidu uhličitého a znížiť jeho množstvo v atmosfére. Ak stúpne teplota oceánov, absorbujú menej oxidu uhličitého, takže v ovzduší budeme mať oveľa viac CO2.

Teplo naruší aj potravinový reťazec

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z kalu začali už skôr získavať hnojivo a bioplyn pre kogeneračné jednotky. Teraz ho dočisťujú na biometán a vtláčajú do plynárenskej siete.

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Znížený stav vody zároveň využívajú aj na ďalšie práce.

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Spolupráca sa má zamerať na ochranu riek, biotopov a druhov, z ktorých mnohé patria medzi ohrozené.