Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Na kúpalisku v Podhájskej zatajovali zvýšenú prítomnosť rádioaktívnych prvkov vo vode

Podľa MŽP SR boli niektoré rádioaktívne prvky vo vode z geotermálneho vrtu prítomné v rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity.

Na kúpalisku v Podhájskej zatajovali zvýšenú prítomnosť rádioaktívnych prvkov vo vode

Foto: Slovenská inšpekcia životného prostredia

Pri prevádzke termálneho kúpaliska v Podhájskej, ktoré sa nachádza v Novozámockom okrese, sa pred verejnosťou zatajovala vyššia prítomnosť rádioaktívnych prvkov. Ministerstvo životného prostredia SR tiež poukazuje na to, že v prípade prevádzky tohto kúpaliska sa mnohé roky porušovali zákony.

Inšpektorky zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) už pred pár rokmi počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých vytekala hnedo zafarbená teplá voda. SIŽP tak zahájila v auguste 2019 hlavný štátny vodoochranný dozor v spoločnosti GEO TERMÁL Podhájska.

SIŽP ešte koncom mája informovala, že spoločnosť GEO TERMÁL Podhájska mala v období od mája roku 1992 do septembra roku 1994 dočasné povolenie do bazénov distribuovať časť predtým využitých vôd v skleníkoch. Celkovo išlo o objem 32 500 metrov kubických geotermálnej vody. Oprávnenie zároveň umožňovalo spomínaný objem vody po prečistení a ochladení vypúšťať do priľahlého potoka Liska.

Problémom však je, že toto povolenie už dávno stratilo právoplatnosť. Napriek tomu počas hlavného štátneho vodoochranného dozoru spoločnosť predložila sfalšovanú kópiu tohto povolenia, v ktorom bolo vymazané časové obmedzenie.

Podľa SIŽP spoločnosť okrem toho mnohonásobne prekročila množstvo, ktoré sa uvádzalo v rozhodnutí, a dokonca čerpala do bazénov vody priamo z vrtu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.