Macro Components
INNOGY
BELIMO

SIŽP vlani uložila najvyššiu pokutu za mimoriadne zhoršenie vôd v Trnavskom kraji

Pokuta vo výške 160-tisíc eur bola uložená spoločnosti CHRENeko, ktorá zaobchádzala so znečisťujúcimi látkami bez povolenia.

SIŽP vlani uložila najvyššiu pokutu za mimoriadne zhoršenie vôd v Trnavskom kraji

Foto: SIŽP

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vlani udelila 613 pokút. V porovnaní s rokom 2019 zaznamenala výrazný nárast v podiele kontrol so zistením porušením, a to z 35 % v roku 2019 na 43 % v roku 2020, hoci pre pandemickú situáciu počet celkových kontrol medziročne poklesol. O kontrolnej činnosti sme podrobne informovali v tomto článku.

SIŽP zároveň zdôraznila, že najväčší podiel na uložených pokutách mal útvar inšpekcie ochrany vôd, ktorý udelil pokuty v celkovej sume 964 931 eur. Najväčším hriešnikom bola spoločnosť CHRENeko, ktorá sa zaoberá zberom, prepravou a likvidáciou odpadu. Tržby spoločnosti za rok 2018 presiahli 140-tisíc eur. Štát má teraz voči nej pohľadávku v sume, ktorá mierne presahuje objem jej ročných tržieb.

Spoločnosť nemala povolenie na nakladanie s nebezpečnými odpadmi

SIŽP najnovšie informovala, prečo bola danému podniku vlani udelená rekordná pokuta. Začalo sa to koncom septembra 2019, keď v trnavskom sklade spoločnosti CHRENeko vznikol požiar, v dôsledku ktorého sa vznietil sklad nebezpečných znečisťujúcich látok.

Počas požiaru celkom zhorela budova skladu. Nachádzalo sa v nej približne 250 000 litrov nebezpečných látok v 250 plastových IBC kontajneroch.  

„Po vypuknutí požiaru väčšia časť látok zhorela a časť v dôsledku hasenia vodou vytiekla na okolitý terén. Pri riešení mimoriadneho zhoršenia vôd sa v tesnej blízkosti požiariska odhalil ešte jeden obdobný sklad, prevádzkovaný tou istou spoločnosťou. Obidva sklady sa nachádzali v areáli TAZ,“ vysvetľuje hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná s tým, že spoločnosť nemala povolenie na prevádzkovanie zariadenia ani na zber odpadov, ale dokonca ani súhlas na nakladanie nebezpečnými odpadmi.

Pred budovami skladov sa tiež nachádzali poškodené, vytekajúce IBC kontajnery, ktoré pracovníci Hasičského a záchranného zboru museli z bezpečnostných dôvodov presunúť spolu s kontaminovanou sutinou zo zhoreniska na vedľajšiu trávnatú plochu. Tá patrí spoločnosti SkloUnion.

Únik kontaminantov do vodného toku nezistili

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.