Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Väčšia prevencia, menej pokút. SIŽP chce motivovať obce

Prevádzkovatelia obecných ČOV by mali finančné prostriedky investovať radšej do ich renovácie. Tak môžu zabrániť opakovaným ekologickým haváriám a bludnému kruhu sankcionovania.

Väčšia prevencia, menej pokút. SIŽP chce motivovať obce

Foto: Depositphotos

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) prijala program preventívnych opatrení s cieľom zabrániť častým a opakovaným znečisteniam vodných tokov z obecných čistiarní odpadových vôd (ČOV). Zámerom je predchádzať ekologickým haváriám, nie riešiť ich nepriaznivé dôsledky.

Podľa generálneho riaditeľa SIŽP Jána Jenča sú havarijné stavy obecných ČOV veľmi časté a zväčša ich spôsobuje preťaženie, neodborné zaobchádzanie alebo zastarané zariadenie.

„Plánujeme prevádzkovateľov obecných ČOV motivovať a informovať, aby finančné prostriedky investovali radšej do renovácie prevádzky, než aby sa dostali do bludného kruhu sankcionovania za opakované ekologické havárie, ktorým nebudú môcť zamedziť, pretože im neostanú finančné prostriedky na renováciu zariadenia," uviedol J. Jenčo.

V praxi chce inšpekcia zvýšiť počet operatívno-preventívnych kontrol so zameraním na dodržiavanie povinností v zmysle vodného zákona, ktoré sa týkajú aj povinnosti prevádzkovateľov obecných ČOV prevádzkovať vodnú stavbu v súlade so schváleným manipulačným poriadkom.

Jeho nedodržiavanie totiž podľa slov SIŽP veľmi často vedie k mimoriadnemu zhoršeniu kvality vôd (MZV) podľa § 41 vodného zákona a následne k ekologickým haváriám na vodných tokoch.

Obecné ČOV často nezvládajú nápor

Problémom je tiež masívna výstavba nových domácnosti vo viacerých slovenských mestách a obciach, a to najmä v okolí hlavného mesta. Tieto domácnosti sa napájajú už na existujúcu kanalizačnú infraštruktúru, pričom splaškové odpadové vody sú odkanalizované do obecných ČOV.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.