Šetrenie SIŽP tiež zistilo, že kúpalisko nemá oprávnenie čerpať vodu z geotermálneho vrtu a využívať ju v bazénoch.
Inšpektorky zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) už pred pár rokmi počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých vytekala hnedo zafarbená teplá voda.
Na základe vlastných zistení tak SIŽP zahájila v auguste 2019 hlavný štátny vodoochranný dozor v spoločnosti GEO TERMÁL Podhájska.
Inšpektori pritom zistili, že kontrolovaný subjekt odobral podzemnú geotermálnu vodu z vrtu PO-1 v rozpore s vydanými povoleniami orgánu štátnej vodnej správy a spoločnosti uložili pokutu v sume 128 978 eur. Dotknutý podnikateľský subjekt GEO TERMÁL Podhájska sa však odvolal.
Počas druhostupňového odvolacieho konania sa zistilo, že jedno z predložených rozhodnutí, ktoré sa týkalo oprávnenia čerpať vodu z geotermálneho prameňa, bolo pozmenené, pričom jeho platnosť vypršala už v roku 1994.
„SIŽP má za to, že podnikateľský subjekt prichytila pri konaní, nasvedčujúcom spáchanie trestného činu falšovania úradnej listiny. Oznámila to Prezídiu Policajného zboru, úradu kriminálnej polície, odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality,“ vysvetľuje hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná s tým, že momentálne sa v tejto veci uskutočňuje policajné vyšetrovanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu.
SIŽP preto prerušila správne konanie. V ňom bude pokračovať, keď sa preukáže, že rozsah protiprávneho konania nezodpovedá trestnému činu, ale ide o správny delikt. V prípade obnovenia prejednávania pristúpi SIŽP k zvýšeniu pokuty, keďže sa preukázala vyššia závažnosť protiprávneho konania.
Na čo prišla SIŽP?
Spoločnosť GEO TERMÁL je vlastníkom vrtu PO-1 a má oprávnenie cez hermeticky uzavretý systém rúr čerpať geotermálnu vodu, ktorá slúži na ohrev. Tá sa má však po využití reinjektovať naspäť do podložia.
Kontrolné zistenia pritom preukázali, že spoločnosť v roku 2018 odobrala 219 249 metrov kubických vôd z vrtu PO-1, ktorých časť, presnejšie 96 989 metrov kubických, sa použila v rozpore s vydanými povoleniami orgánu štátnej vodnej správy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.