SIŽP: Kúpalisko v Podhájskej nelegálne vypúšťalo odpadové vody do miestneho potoka | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

SIŽP: Kúpalisko v Podhájskej nelegálne vypúšťalo odpadové vody do miestneho potoka

Šetrenie SIŽP tiež zistilo, že kúpalisko nemá oprávnenie čerpať vodu z geotermálneho vrtu a využívať ju v bazénoch.

SIŽP: Kúpalisko v Podhájskej nelegálne vypúšťalo odpadové vody do miestneho potoka

Foto: Slovenská inšpekcia životného prostredia

Inšpektorky zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) už pred pár rokmi počas preventívnej kontroly na vodnom toku Liska v katastrálnom území Podhájska objavili systém rúr, z ktorých vytekala hnedo zafarbená teplá voda.

Na základe vlastných zistení tak SIŽP zahájila v auguste 2019 hlavný štátny vodoochranný dozor v spoločnosti GEO TERMÁL Podhájska.

Inšpektori pritom zistili, že kontrolovaný subjekt odobral podzemnú geotermálnu vodu z vrtu PO-1 v rozpore s vydanými povoleniami orgánu štátnej vodnej správy a spoločnosti uložili pokutu v sume 128 978 eur. Dotknutý podnikateľský subjekt GEO TERMÁL Podhájska sa však odvolal.

Počas druhostupňového odvolacieho konania sa zistilo, že jedno z predložených rozhodnutí, ktoré sa týkalo oprávnenia čerpať vodu z geotermálneho prameňa, bolo pozmenené, pričom jeho platnosť vypršala už v roku 1994.

„SIŽP má za to, že podnikateľský subjekt prichytila pri konaní, nasvedčujúcom spáchanie trestného činu falšovania úradnej listiny. Oznámila to Prezídiu Policajného zboru, úradu kriminálnej polície, odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality,“ vysvetľuje hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná s tým, že momentálne sa v tejto veci uskutočňuje policajné vyšetrovanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu.

SIŽP preto prerušila správne konanie. V ňom bude pokračovať, keď sa preukáže, že rozsah protiprávneho konania nezodpovedá trestnému činu, ale ide o správny delikt. V prípade obnovenia prejednávania pristúpi SIŽP k zvýšeniu pokuty, keďže sa preukázala vyššia závažnosť protiprávneho konania.

Na čo prišla SIŽP?

Spoločnosť GEO TERMÁL je vlastníkom vrtu PO-1 a má oprávnenie cez hermeticky uzavretý systém rúr čerpať geotermálnu vodu, ktorá slúži na ohrev. Tá sa má však po využití reinjektovať naspäť do podložia.

Kontrolné zistenia pritom preukázali, že spoločnosť v roku 2018 odobrala 219 249 metrov kubických vôd z vrtu PO-1, ktorých časť, presnejšie 96 989 metrov kubických, sa použila v rozpore s vydanými povoleniami orgánu štátnej vodnej správy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Počas prívalových povodní sa voda neriadene valí obcou a strháva so sebou poľnohospodársku pôdu, ale ničí aj majetok. Obec chce preto staviť na protipovodňové opatrenia.