INNOGY
INISOFT
INECS

Mobilná aplikácia vám ukáže, kde sa nachádza najbližšia fontánka s pitnou vodou

Američan chce predísť vzniku odpadu z plastových fliaš, v ktorých sa predáva balená voda.

Mobilná aplikácia vám ukáže, kde sa nachádza najbližšia fontánka s pitnou vodou

Fotobanka

GPS, ktorá vás zavedie ku zdroju

Samuel Ian Rosen vymyslel mobilnú aplikáciu Tap, ktorá v rozhraní podobnom Mapám Google zachytáva polohu zdrojov pitnej vody. Chce docieliť, aby ľudia prestali kupovať balenú vodu a využívali pitnú vodu, ktorú im zadarmo ponúka mesto.

Aplikácia ukazuje zdroje pitnej vody v blízkosti užívateľa a konkrétnu vzdialenosť, v akej sa užívateľ od jednotlivých nachádza. Ak sú fontánky časovo obmedzené, uvádza aplikácia aj ich otváracie hodiny.

zdroj: Find Tap

Keď sa niektorá fontánka pokazí alebo voda z nej začne nepríjemne chutiť, užívatelia aplikácie môžu aj to nahlásiť cez aplikáciu.

Pred vytvorením prvej podoby mapy, ktorú budú postupne rozširovať, zhromaždili dobrovoľníci informácie o tridsaťpäťtisíc fontánkach s pitnou vodou naprieč tridsiatimi krajinami. Okrem obyčajných mestských fontánok s pitnou vodou bude mapa rozlišovať aj zdroje filtrovanej, ochutenej a sýtenej vody.

Zapoja sa aj prevádzky

Navyše uzavreli dohodu s mnohými barmi, reštauráciami a kaviarňami, ktoré sľúbili zákazníkom poskytovať čistú vodu zadarmo výmenou za to, že ich podnik bude figurovať na mape. Len v New Yorku sa k spolupráci prihlásilo viac ako tisíc prevádzok.

Rosen je presvedčený, že využiť už existujúce podniky namiesto inštalovania nových fontánok s pitnou vodou je pre prevádzkovateľov výhodné, keďže k nim priláka viac zákazníkov. Autor aplikácie zároveň dúfa, že v budúcnosti by jeho systém mohol pomôcť v rozvojových krajinách. 

K aplikácii sa zároveň viaže kampaň s názvom #DrinkDifferent, ktorá ľudí vyzýva, aby sa skúsili na mesiac úplne vzdať plastových fliaš. Každú minútu sa vo svete predá milión plastových fliaš, celkovo sa z nich však recykluje iba 20%.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Vedci objavili spôsob premeny odpadovej vody na zelenú energiu

Takzvané purpurové baktérie dokážu zachytiť nebezpečný oxid uhličitý a vytvoriť vodíkový plyn, ktorý slúži na produkciu elektrickej energie.

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Nový systém čistenia vody by mohol byť založený na plazme

Plazmové generátory nie sú ničím novým, no vedci z Alabamy teraz zostrojili taký, pomocou ktorého by sa dala voda čistiť lacnejšie a efektívnejšie.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 300-tisíc eur

Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní, ktoré dalo ministerstvo životného prostredia do MPK. Vláda celkovo uvoľnila viac ako milión eur na povodňové zabezpečovacie a záchranné práce.