INNOGY
BELIMO

Nový vynález produkuje lacnú pitnú vodu zo vzduchu

Víťaz súťaže Water Abundance XPrize produkuje dostatok vody pre 100 ľudí denne tým, že vytvorí umelý oblak vo vnútri prepravného kontajnera.

Nový vynález produkuje lacnú pitnú vodu zo vzduchu

Foto: Skysource

Water Abundance XPrize je dvojročná súťaž, v rámci ktorej súperia najrozličnejší výskumníci a filantropi v tom, ako zostrojiť čo najúčinnejšie zariadenie na zmiernenie vodnej krízy.

Tieto vynálezy musia byť energeticky efektívnymi technológiami, ktoré prispejú k vytvoreniu budúcnosti „dostatku“.

„Viac ako 780 miliónov ľudí v 43 krajinách čelí nedostatku vody v dôsledku zlej dostupnosti, nerovnomernej distribúcie a prístupu, ale aj kontaminácie,“ zdôrazňuje organizátorka súťaže Zenia Tata.

Dvetisíc litrov vody za deň

Podľa nej sú ostatné riešenia, akým je napríklad známa desalinácia, podstatne nákladnejšie. Sladká voda existuje v uzavretom systéme, keďže jej zásoby sú obmedzené. Atmosféra však poskytuje neobmedzený zdroj vody. Záleží len na tom, ako ľudia s týmto zdrojom nakladajú.

„V akomkoľvek čase v sebe atmosféra udržiava 120 triliónov galónov, čo je dvanástka s devätnástimi nulami, teda veľmi, veľmi veľké číslo,“ dodáva Tata.

Jednotlivé tímy tak mali presne dva roky na to, aby zostrojili zariadenie, ktoré dokáže extrahovať z atmosféry minimálne dvetisíc litrov vody za deň, čo je dostatočné množstvo na dennú spotrebu stovky ľudí.

Ďalšou podmienkou bolo využitie čistej energie, pričom cena vody za liter nemohla prekročiť dva centy.

Nenákladný a efektívny

V ťažkej konkurencii 97 tímov z 27 krajín nakoniec zvíťazil projekt zoskupenia pod názvom The Skysource/Skywater Alliance z Kalifornie za vyvinutie jednoducho umiestniteľného veľkokapacitného vodného generátora.

Toto zariadenie môže byť využité v akomkoľvek podnebí, pričom dokáže vytvoriť minimálne dvetisíc litrov vody denne z okolitej atmosféry za využitia stopercentne obnoviteľnej energie.

Obrovskou výhodou novej technológie je nízka cena – liter takejto vyprodukovanej vody totiž stojí približne dva centy.

Na druhom mieste skončil projekt amerického nadšenca, ktorý sa takisto zameral na produkciu vody zo vzduchu, avšak v tomto prípade s využitím veternej energie.

Vodu produkuje prepravný kontajner

Nové zariadenie, ktoré je umiestnené v prepravnom kontajneri, tak využíva čistú energiu, aby takmer okamžite prinieslo pitnú vodu kdekoľvek – na streche bytového domu v Nairobi, v manilskej oblasti postihnutej ničivým hurikánom či vo vidieckej dedine v Zimbabwe.

Nový systém nazývaný WEDEW (wood-to-energy deployed water) bol vytvorený kombináciou dvoch existujúcich systémov.

Jedným z nich je zariadenie s názvom Skywater, čo je veľká krabica, ktorá napodobňuje spôsob vytvárania oblakov. Prijíma teplý vzduch, ktorý zasiahne studený vzduch a vytvára kvapôčky kondenzácie, ktoré je možné použiť ako čistú pitnú vodu.

Foto: XPrize

Voda je uskladňovaná v nádrži vo vnútri prepravného kontajnera, ktorý potom môže byť napojený ku kohútiku.

Voda aj biouhlie zároveň

Keďže proces využíva veľké množstvo elektriny, dizajnéri ho spárovali so splynovačom na biomasu, čo predstavuje lacný zdroj energie.

Keď je splynovač naplnený drevenými štiepkami, kokosovými škrupinami alebo akoukoľvek lokálne dostupnou biomasou, proces pyrolýzy začne odparovať tento materiál.

Tým sa systém zohrieva a navlhčuje, čím vytvára ideálne prostredie pre prevádzku stroja na báze vzduch-voda. Vzhľadom na to, že vytvára energiu, produkuje aj biouhlie, čo je drevné uhlie, ktoré je možné pridať do pôdy na ukladanie uhlíka a napomáhanie vývoju rastlín.

Zariadenie je možné „nakŕmiť“ rôznymi spôsobmi

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.