Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Slovenskí vedci pracujú na vývoji čističky, ktorá dokáže odstrániť z vody liečivá

V súčasnosti predstavujú liečivá takmer bežnú súčasť povrchových vôd rozvinutých krajín. Tento druh znečistenia je spôsobený hlavne ich ľudskou spotrebou, ale aj vypúšťaním priemyselného odpadu počas výroby.

Odborníci sa zhodujú na tom, že len 30 % účinnej látky ostáva v ľudskom organizme. Zvyšok preniká do okolitého životného prostredia.

Najväčším negatívom je, že nie všetky postupy dokážu zlikvidovať kontaminanty v takom rozsahu, ako je to potrebné. Podľa nedávneho výskumu amerických vedcov dokáže tradičný membránový bioreaktor dokonca účinnosť antibiotík znižovať.

Vodné živočíchy vystavené nízkym koncentráciám určitých antidepresív menia svoje správanie spôsobom, ktorý by mohol ovplyvniť ich prežitie. Chemikálie narúšajúce endokrinný systém môžu zase ovplyvniť ich reprodukciu.

Liečivo oxazepam dokáže pri koncentrácii nad 300 ng/l výrazne ovplyvniť pud sebazáchovy sladkovodného ostrieža. Foto: Pxhere

Pri analýze, ktorú vykonali výskumníci z STU minulý rok boli skúmané slovenské rieky Dunaj, Váh, Orava, Kysuca, Hron, Torysa a Nitra.

Zistilo sa, že v týchto vodných tokoch sa vyskytujú liečivá ako valsartan, venlafaxín, telmisartan, metoprolol, tramadol, klindamycín, erytromycín, karbamazepín, či diklofenak. Okrem liekov vykazovali povrchové vody aj prítomnosť drog. Išlo najmä o kofeín, ale v menšej miere aj metamfetamín.

Výsledky analýz poukázali, že koncentrácie liečiv sa v povrchových vodách pohybujú v rozsahu až do niekoľkých desiatok či tisíc nanogramov na liter (ng.l-1). V súčasnosti je pritom známe, že niektoré liečivá sú schopné už v koncentráciách nad 100 ng.l-1 nepriaznivo vplývať na vodné organizmy.


Slovenský vedecký tím nedávno v reportáži pre TV Markíza prezradil, že vyvíja konkrétny proces čistenia vody, ktorý nebude založený na vnášaní chemikálii do vody, ale skôr sa bude jednať o fyzikálno-chemický proces, ktorý bude možné aplikovať vo veľkom meradle.

Vedci z STU už niekoľko rokov overujú rôzne metódy čistenia a dezinfekcie vôd - od vodných rastlín cez chemické postupy až po nanomateriály.


V prvej fáze súčasného výskumu využívajú fotoreaktor, v ktorom ožarujú modelové vzorky vody UV žiarením. Následná analýza na kvapalinovom chromatografe vykázala napríklad úspešnú oxidáciu toluénu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.