Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.
V súčasnosti predstavujú liečivá takmer bežnú súčasť povrchových vôd rozvinutých krajín. Tento druh znečistenia je spôsobený hlavne ich ľudskou spotrebou, ale aj vypúšťaním priemyselného odpadu počas výroby.
Odborníci sa zhodujú na tom, že len 30 % účinnej látky ostáva v ľudskom organizme. Zvyšok preniká do okolitého životného prostredia.
Najväčším negatívom je, že nie všetky postupy dokážu zlikvidovať kontaminanty v takom rozsahu, ako je to potrebné. Podľa nedávneho výskumu amerických vedcov dokáže tradičný membránový bioreaktor dokonca účinnosť antibiotík znižovať.
Vodné živočíchy vystavené nízkym koncentráciám určitých antidepresív menia svoje správanie spôsobom, ktorý by mohol ovplyvniť ich prežitie. Chemikálie narúšajúce endokrinný systém môžu zase ovplyvniť ich reprodukciu.
Liečivo oxazepam dokáže pri koncentrácii nad 300 ng/l výrazne ovplyvniť pud sebazáchovy sladkovodného ostrieža. Foto: Pxhere
Pri analýze, ktorú vykonali výskumníci z STU minulý rok boli skúmané slovenské rieky Dunaj, Váh, Orava, Kysuca, Hron, Torysa a Nitra.
Zistilo sa, že v týchto vodných tokoch sa vyskytujú liečivá ako valsartan, venlafaxín, telmisartan, metoprolol, tramadol, klindamycín, erytromycín, karbamazepín, či diklofenak. Okrem liekov vykazovali povrchové vody aj prítomnosť drog. Išlo najmä o kofeín, ale v menšej miere aj metamfetamín.
Výsledky analýz poukázali, že koncentrácie liečiv sa v povrchových vodách pohybujú v rozsahu až do niekoľkých desiatok či tisíc nanogramov na liter (ng.l-1). V súčasnosti je pritom známe, že niektoré liečivá sú schopné už v koncentráciách nad 100 ng.l-1 nepriaznivo vplývať na vodné organizmy.
Slovenský vedecký tím nedávno v reportáži pre TV Markíza prezradil, že vyvíja konkrétny proces čistenia vody, ktorý nebude založený na vnášaní chemikálii do vody, ale skôr sa bude jednať o fyzikálno-chemický proces, ktorý bude možné aplikovať vo veľkom meradle.
Vedci z STU už niekoľko rokov overujú rôzne metódy čistenia a dezinfekcie vôd - od vodných rastlín cez chemické postupy až po nanomateriály.
V prvej fáze súčasného výskumu využívajú fotoreaktor, v ktorom ožarujú modelové vzorky vody UV žiarením. Následná analýza na kvapalinovom chromatografe vykázala napríklad úspešnú oxidáciu toluénu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.