INNOGY
INNOGY
INECS

Globálna rezistencia na antibiotiká narastá, príčinou sú aj ČOV

Výskumníci hovoria o dobe postantibiotickej. Mnohí z nás však netušia, že za túto odolnosť voči antibiotikám môžu do veľkej miery aeróbne procesy čistenia odpadových vôd.

Globálna rezistencia na antibiotiká narastá, príčinou sú aj ČOV

Foto: Pixabay

Vedci zistili, že produkty čistenia odpadových vôd obsahujú stopové množstvá DNA, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám.

Problémom je, že tieto produkty sú potom často opätovne vracané do životného prostredia a zásobovania vodou, čo môže viesť k rozšíreniu rezistencie na antibiotiká.

Postantibiotický svet

Výskumníci z univerzity v Južnej Kalifornii skúmajú vývoj týchto potenciálne škodlivých a nebezpečných génov v procesoch čistenia odpadových vôd.

Ich zistenia, ktoré publikovali v odbornom časopise Environmental Science & Technology, naznačujú, že aj nízke koncentrácie len jedného typu antibiotika vedú k rezistencii voči viacerým triedam antibiotík.

„Rýchlo sa dostávame k desivému miestu, ktoré môžeme nazvať „postantibiotickým svetom“, kde už viac nemôžeme bojovať proti infekciám antibiotikami, pretože sa mikroorganizmy prispôsobili tak, že sú voči nim odolné,“ tvrdí Adam Smith, environmentálny inžinier a vedúci výskumu.

„Bohužiaľ, inžinierske systémy na úpravu vody sa stávajú akýmsi druhom ohniska pre antibiotickú rezistenciu,“ dodáva.

Prenos génov

Ide o to, že väčšina antibiotík, ktoré konzumujeme, sa metabolizuje v našom tele. Z ľudského odpadu prechádzajú von malé množstvá, ktoré sa následne dostávajú až do čistiarní odpadových vôd.

V týchto zariadeniach je jedným z bežných spôsobov, ktorými sa spracováva odpadová voda, membránový bioreaktor.

Ten využíva filtračný systém aj biologický proces, počas ktorého mikroskopické baktérie spotrebúvajú odpadové produkty.

Pri konzumácii organického odpadu baktérie narážajú na antibiotiká a exprimujú gény rezistencie, v rámci čoho dochádza k jeho prepisu. Ide o proces, ktorým je v géne uložená informácia prevedená v reálne existujúcu bunkovú štruktúru či funkciu.

Tento proces v konečnom dôsledku znižuje účinnosť antibiotík. Gény rezistencie sa potom môžu prenášať z rodičov na dcérsku bunku a medzi susednými bunkami prostredníctvom procesu známeho ako horizontálny prenos génov.

Keď baktérie prijímajú „potravu“, množia sa a rastú, dochádza k nahromadeniu prebytku nazývaného biomasa.

Typická čistiareň odpadových vôd vyrába tony biomasy každý deň. Po ošetrení dochádza k jej likvidácii na skládkach alebo je využívaná ako hnojivo pre poľnohospodárske a živočíšne plodiny.

Nevyhnutná je zmena procesov úpravy vody

V ešte horšom scenári sa malé množstvo baktérií rezistentných voči antibiotikám a voľne plávajúca DNA dostávajú cez filtračnú membránu a vychádzajú na druhej strane čistiarne odpadových vôd v podobe stoky či prúdu vody, ktorý opúšťa zariadenie.

Autori uvádzajú, že V Los Angeles niektoré z nich prenikajú do rieky a Tichého oceánu, zvyšok je recyklovaný na zavlažovanie, umývanie áut, hasenie požiarov alebo doplnenie dodanej podzemnej vody, bežného zdroja pitnej vody.

Vedecký tím je presvedčený, že množstvo organizmov odolných voči antibiotikám, ktoré vznikajú v čistiarňach, by bolo možné znížiť zmenami v procesoch úpravy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.