Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Globálna rezistencia na antibiotiká narastá, príčinou sú aj ČOV

Výskumníci hovoria o dobe postantibiotickej. Mnohí z nás však netušia, že za túto odolnosť voči antibiotikám môžu do veľkej miery aeróbne procesy čistenia odpadových vôd.

Globálna rezistencia na antibiotiká narastá, príčinou sú aj ČOV

Foto: Pixabay

Vedci zistili, že produkty čistenia odpadových vôd obsahujú stopové množstvá DNA, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám.

Problémom je, že tieto produkty sú potom často opätovne vracané do životného prostredia a zásobovania vodou, čo môže viesť k rozšíreniu rezistencie na antibiotiká.

Postantibiotický svet

Výskumníci z univerzity v Južnej Kalifornii skúmajú vývoj týchto potenciálne škodlivých a nebezpečných génov v procesoch čistenia odpadových vôd.

Ich zistenia, ktoré publikovali v odbornom časopise Environmental Science & Technology, naznačujú, že aj nízke koncentrácie len jedného typu antibiotika vedú k rezistencii voči viacerým triedam antibiotík.

„Rýchlo sa dostávame k desivému miestu, ktoré môžeme nazvať „postantibiotickým svetom“, kde už viac nemôžeme bojovať proti infekciám antibiotikami, pretože sa mikroorganizmy prispôsobili tak, že sú voči nim odolné,“ tvrdí Adam Smith, environmentálny inžinier a vedúci výskumu.

„Bohužiaľ, inžinierske systémy na úpravu vody sa stávajú akýmsi druhom ohniska pre antibiotickú rezistenciu,“ dodáva.

Prenos génov

Ide o to, že väčšina antibiotík, ktoré konzumujeme, sa metabolizuje v našom tele. Z ľudského odpadu prechádzajú von malé množstvá, ktoré sa následne dostávajú až do čistiarní odpadových vôd.

V týchto zariadeniach je jedným z bežných spôsobov, ktorými sa spracováva odpadová voda, membránový bioreaktor.

Ten využíva filtračný systém aj biologický proces, počas ktorého mikroskopické baktérie spotrebúvajú odpadové produkty.

Pri konzumácii organického odpadu baktérie narážajú na antibiotiká a exprimujú gény rezistencie, v rámci čoho dochádza k jeho prepisu. Ide o proces, ktorým je v géne uložená informácia prevedená v reálne existujúcu bunkovú štruktúru či funkciu.

Tento proces v konečnom dôsledku znižuje účinnosť antibiotík. Gény rezistencie sa potom môžu prenášať z rodičov na dcérsku bunku a medzi susednými bunkami prostredníctvom procesu známeho ako horizontálny prenos génov.

Keď baktérie prijímajú „potravu“, množia sa a rastú, dochádza k nahromadeniu prebytku nazývaného biomasa.

Typická čistiareň odpadových vôd vyrába tony biomasy každý deň. Po ošetrení dochádza k jej likvidácii na skládkach alebo je využívaná ako hnojivo pre poľnohospodárske a živočíšne plodiny.

Nevyhnutná je zmena procesov úpravy vody

V ešte horšom scenári sa malé množstvo baktérií rezistentných voči antibiotikám a voľne plávajúca DNA dostávajú cez filtračnú membránu a vychádzajú na druhej strane čistiarne odpadových vôd v podobe stoky či prúdu vody, ktorý opúšťa zariadenie.

Autori uvádzajú, že V Los Angeles niektoré z nich prenikajú do rieky a Tichého oceánu, zvyšok je recyklovaný na zavlažovanie, umývanie áut, hasenie požiarov alebo doplnenie dodanej podzemnej vody, bežného zdroja pitnej vody.

Vedecký tím je presvedčený, že množstvo organizmov odolných voči antibiotikám, ktoré vznikajú v čistiarňach, by bolo možné znížiť zmenami v procesoch úpravy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.