Medzi ne patria najmä nedostatočné investície do infraštruktúry. Z tohto dôvodu je možné sledovať výrazné rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi v napĺňaní požiadaviek smernice.
Včera (10. septembra) Európska komisia zverejnila v poradí 10. správu o implementácii smernice o čistení komunálnych odpadových vôd (celý dokument si môžete stiahnuť v závere článku).
Tá víta celkové zlepšenie v zbere a čistení odpadovej vody v európskych mestách, avšak zároveň poukazuje na značné rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi.
V smernici o čistení komunálnych odpadových vôd sa vyžaduje, aby členské štáty zabezpečili, že ich mestá a sídla budú správne zhromažďovať a čistiť odpadové vody.
Neupravená odpadová voda môže byť kontaminovaná škodlivými chemikáliami, baktériami a vírusmi a predstavuje tak riziko pre ľudské zdravie.
Obsahuje tiež živiny, ako je dusík a fosfor, ktoré môžu poškodiť vodné zdroje a morské prostredie podporou nadmerného rastu rias.
Progres, ale stále nie dostatočný
V roku 2019 bolo zverejnené hodnotenie smernice, v ktorom sa dospelo k záveru, že celkovo je vhodná na daný účel, ale stále je tu určitý priestor na zlepšenie.
Komisia tiež nedávno spustila hodnotenie vplyvu s cieľom vyhodnotiť rôzne možnosti politiky a potenciálne modernizovať smernicu.
Patrí sem okrem iného aj hľadanie spôsobov, ako čeliť kontaminujúcim látkam, ktoré vzbudzujú obavy, ako sú farmaceutiká a mikroplasty, a zvážiť, či môže pravidelný dohľad nad odpadovou vodou zvýšiť pripravenosť EÚ na zvládnutie pandémie COVID-19 alebo podobných chorôb.
V poradí 10. správa o vykonávaní smernice o čistení komunálnych odpadových vôd ukazuje, že miera súladu s pravidlami EÚ v oblasti zberu a čistenia odpadových vôd je vysoká a v porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím sa zvýšila.
To pomáha predchádzať znečisťovaniu životného prostredia. Aj keď je trend naďalej pozitívny, úplné dodržiavanie smernice ešte nebolo dosiahnuté. Financie a plánovanie zostávajú hlavnými výzvami pre odvetvie vodárenských služieb.
„Táto správa potvrdzuje, že zber a čistenie odpadových vôd sa v celej EÚ zlepšuje. Pravidlá EÚ zohrávali rozhodujúcu úlohu pri zlepšovaní kvality riek, jazier a morí na našom kontinente, čo malo priaznivý vplyv na zdravie a kvalitu života európskych občanov,“ uviedol európsky komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius.
Zároveň však dodáva, že pokrok nebol rovnomerný a v niektorých členských štátoch EÚ je potrebné lepšie naplánovať a viac financovať infraštruktúru odpadových vôd.
Súlad so smernicou je pomerne vysoký
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.