Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.
Európska komisia spustila novú výzvu, ktorá je zameraná na spätnú väzbu k počiatočnému hodnoteniu vplyvu revízie smernice o čistení komunálnych odpadových vôd (odkaz nájdete na konci článku).
Cieľom tejto smernice je chrániť životné prostredie a ľudí pred nepriaznivými účinkami vypúšťania komunálnych odpadových vôd, pričom sa vyžaduje zber a čistenie odpadových vôd pred ich návratom do životného prostredia.
Pôvodná smernica z roku 1991 sa považuje za úspech, pretože zaznamenala obrovské zlepšenie kvality riek, jazier a morí v celej Európe, a tým pomohla EÚ dosiahnuť, spolu s ďalšími smernicami, ciele rámcovej smernice a zlepšiť biodiverzitu.
Od roku 1991 sa však toho veľa zmenilo a smernica sa musí aktualizovať, aby dokázala plne riešiť súčasné výzvy, ako sú nové kontaminujúce látky, ktoré vzbudzujú obavy, zmena podnebia, pandémie, ako aj celkový posun smerom k čistejšiemu a zelenšiemu prostrediu.
Komisia zhodnotí spätnú väzbu
Táto iniciatíva zreviduje smernicu po jej nedávnom vyhodnotení. V tom Komisia prišla na určité nedostatky a nové spoločenské potreby, ktoré je potrebné riešiť.
Cieľom tejto iniciatívy je posilniť súčasný právny predpis EÚ zameraný na zníženie nepriaznivých účinkov odpadových vôd a zabezpečiť, aby bol vhodný aj v budúcich desaťročiach.
Konzultácia je otvorená do 8. septembra, spätná väzba je teda možná počas siedmich týždňov. Komisia ju bude brať do úvahy pre ďalší rozvoj a doladenie iniciatívy.
Následne zosumarizuje vstupy získané v súhrnnej správe, v ktorej vysvetlí, ako sa vstup vezme do úvahy, a ak je to uplatniteľné, prečo niektoré návrhy nemožno prijať.
Prečo treba smernicu aktualizovať?
Prebiehajúca pandémia ešte viac zdôrazňuje, že vodohospodársky sektor hrá zásadnú úlohu pri ochrane ľudského zdravia a životného prostredia.
Ukázalo sa, že vírus je prítomný v mestských odpadových vodách, ale už nie je infekčný, ak sa odpadové vody v čistiarňach odpadových vôd primerane čistia.
Sledovanie prítomnosti koronavírusu v odpadovej vode tiež môže pomôcť pri identifikácii kontaminovaných oblastí.
Pri hodnotení možností na zlepšenie kľúčovej smernice, ktorou sa riadi toto odvetvie, je potrebné uznať význam silného, udržateľného a energeticky účinného vodného hospodárstva EÚ a zabezpečenia jeho dlhodobej finančnej udržateľnosti.
Slabé miesta smernice
V hodnotení smernice prišla Európska komisia na niekoľko problémov vrátane určitých pretrvávajúcich zdrojov znečistenia, ktoré smernica buď nerieši, alebo nespadajú do jej pôsobnosti.
Ide napríklad o prietoky dažďovej vody a neošetrený povrchový odtok, ktoré zasahujú vodné útvary často bez vhodnej úpravy. V časoch meniacich sa zrážkových vzorcov, ktoré súvisia so zmenou podnebia, sa môže význam týchto zdrojov zvýšiť.
Malé aglomerácie s menej ako 2 000 ekvivalentných obyvateľov veľakrát nie sú prioritne vybavené infraštruktúrou pre odpadové vody a často sa spoliehajú na individuálne systémy. Tie sú neraz zle navrhnuté, spravované alebo nedostatočne sledované.
Nové kontaminanty
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.