Macro Components
INNOGY
INECS

Juhoafričania majú mať opäť problémy s nedostatkom vody

Obyvatelia Juhoafrickej republiky boli vyzvaní, aby využívali vodu striedmo, pretože teplé a suché počasie môže dohnať krajinu k ďalšiemu nedostatku vody. Do niektorých oblastí už museli vyslať cisterny.

Juhoafričania majú mať opäť problémy s nedostatkom vody

Foto:Pixabay

V minulom roku nastala v juhoafrickom Kapskom Meste krízová situácia s nedostatkom vody, keď začali vysychať mestské nádrže. Odpočítavanie do dňa, keď sa voda vyčerpá bolo vtedy nazvané “Deň nula“.

Aj tento rok bol vo veľkej časti južnej Afriky horúci suchý október. A dažde začali neskôr, ako obvykle.

Juhoafrická ministerka vodných zdrojov a hygieny Lindiwe Sisuluová pred pár dňami v Johannesburgu informovala o problémoch s vodou v krajine. Ministerka podotkla, že nie je potrebné predčasne panikáriť, avšak vyzvala obyvateľov, aby vodu využívali striedmo.

Nedostatok vody v mnohých regiónoch Juhoafrickej republiky je dôsledkom nastupujúceho leta na južnej pologuli, ako aj zmeny klímy, ktorá so sebou prináša teplejšie a suchšie počasie.


Výraznejšie dažde v tejto časti Afriky pritom nie sú očakávané až do decembra, informuje denník eTrend. Tamojšia vláda taktiež poukázala na skutočnosť, že ide o jednu z 30 najsuchších krajín sveta.

Sisuluová ďalej zdôraznila, že viac ako 60 % zásob vody spotrebováva poľnohospodárstvo, pričom 58 miliónov obyvateľov si musí vystačiť len s 27 %. Problémom sú podľa jej slov aj zastaraná vodohospodárska infraštruktúra a zlé hospodárenie.

Nástenná maľba podporujúca úsilie o ochranu vody v prístave v Kapskom Meste. Foto: Wikimedia Commons

Hladina priehrad v Kapskom Meste bola podľa Southafrican minulý mesiac pod hranicou 80 % a neustále klesala. Nedávne prívalové dažde však viedli k tomu, že priehrady v Kapskom Meste dosiahli 82,9 %, čo je o 3,3 % viac, ako v predchádzajúcom týždni.

Oficiálne je úroveň priehrady v Kapskom Meste na tom v súčasnoti o 8 % lepšie, ako v tom istom čase v priebehu minulého roka.

Aj keď boli dažde a následné naplnenie priehrady pre obyvateľov vítané osvieženie, zrážky v zime boli stále podpriemerné. Hromadná spotreba vody sa za posledný týždeň v rámci cieľa 650 miliónov litrov znížila na 625 miliónov litrov na deň.


Foto: Flickr

Keďže sa spotreba vody pohybuje okolo cieľových úrovní, chceli by sme vyzvať obyvateľov, aby si zachovali svoje súčasné zvyky, až kým nebudú stanovené obmedzenia pre nasledujúci hydrologický rok. Priehrady sú v súčasnosti mierne nad hranicou 80 % najmä kvôli dobrej ochrane vody našimi obyvateľmi. Oproti priemernému je to však ďalší suchší rok, ktorý vzbudzuje vážne obavy z toho, že by mohlo dôjsť k drastickému poklesu úrovne zrážok, ktorý sme nedávno zažili. Preto pripomíname obyvateľom, aby zostali pri vedomí a reagovali na úrovne obmedzení, pretože to zaistí správnu rovnováhu medzi minimalizáciou nepríjemností a zabezpečením dostupnosti vody pre mesto,“ uviedla pre IOL Xanthea Limberg, členka mestského výboru pre vodu a odpad.

Konferencia vodohospodárov

Po dažďoch počas uplynulého týždňa sa naplnila na 73,8 % aj priehrada Theewaterskloof, ktorá pred 18 mesiacmi nebola naplnená ani na 20 %. Zásoby dolnej časti rieky Steenbras a rieky Berg sú na 100 % ich kapacity. 

Aj keď sa zdá, že priehrady na juhozápade sú na tom dobre, iné regióny v Južnej Afrike čelia prísnym výzvam. Podľa Southafrican boli nedávno v Johannesburgu zavedené obmedzenia 2. stupňa týkajúce sa vody, pretože hrozilo, že stav vody v priehrade Vaal klesne pod 50 %.

Ilustračné foto: Wikimedia Commons

Medzitým boli od minulej stredy veľké časti Tshwane vážne postihnuté stratou dodávok a v mnohých komunitách netiekli vodovodné kohútiky: Cisterny s vodou boli poslané do Atteridgeville, Laudium, Claudius, Erasmia, Constantia Park, Waterkloof Heights a Erasmiakloof.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

Ak krajiny neprijmú adaptačné opatrenia, extrémnych udalostí bude pribúdať, tvrdí Európska environmentálna agentúra.

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

Má ísť o efektívne riešenie, ktoré reaguje na problémy bežných postupov odstraňovania patogénov v potrubiach.