Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

India čelí najhoršej vodnej kríze v histórii. Nedostatok vody ovplyňuje aj globálny trh

Indiu opäť trápi obrovské sucho. Neustále rastúca vodná kríza obmedzuje nielen miestnych obyvateľov, ale i mnohé zahraničné spoločnosti, ktoré tu prispievajú k rozvoji infraštruktúry.

India čelí najhoršej vodnej kríze v histórii. Ovplyňuje aj globálny trh

Foto: Pixnio

Indiu rovnako ako každý rok zasiahlo sucho. Jeho následky sa však začínajú zhoršovať. Monzúnové dažde už neprinášajú toľko vlahy, ako tomu bolo v minulosti a miestne komunity zažívajú nedostatok vody oveľa častejšie.

Podľa CDP približne 18 % svetovej populácie žije v Indii, avšak jej obyvatelia prežívajú len na 4 % svetových zásob sladkej vody. Rýchly rast populácie, urbanizácia, rastúci poľnohospodársky a priemyselný sektor, ako aj klimatické vplyvy stavy týchto obmedzených zdrojov ešte znižujú.

Podľa správy indickej vlády by približne 21 miest vrátane Dillí, Bangalore, Hyderabadu a Chennai mohlo vyčerpať podzemnú vodu už v roku 2020. Do roku 2030 bude 40 % Indov bez prístupu k čerstvej pitnej vode.

CNN uvádza, že každá indická rodina žijúca v slume Vasanta Kunj na okraji Dillí dostáva 600 litrov, s ktorými musí vydržať desať dní. Pritom počas vodnej krízy v juhoafrickom Kapskom Meste sa museli jeho obyvatelia obmedziť na 50 litrov vody denne na osobu. Vo Vasanta Kunj však ide o 60 litrov denne na rodinu.

Foto: Wikipedia

Ročne kvôli suchu, nedostatku vody alebo jej kontaminácii zomrie až 200 000 Indov. So zvyšujúcou sa urbanizáciou a rastúcim počtom ľudí v mestách potrebujú obyvatelia stále väčšie množstvo vody a úrady musia sťahovať vodu až zo vzdialených lokalít cez vodovodné potrubie.

Podľa analytikov je hlavným problémom fakt, že India berie väčšinu svojich zásob vody z povrchových zdrojov. Niekoľko desaťročí brali miestne komunity vodu iba z plytkých studní a nevyužívali hĺbkové vrty, čím došlo k vyčerpaniu povrchových vôd.

Posledné analýzy naznačujú, že v mestách ako je Dillí, Bangalore či Hyderabat čoskoro dôjdu zásoby povrchových vôd a 100 miliónov ľudí môže byť úplne odrezaných od vody. A nedostatok vlahy zasiahne i poľnohospodárstvo, ktoré je na vodných zdrojoch absolútne závislé.

nedávnom hodnotení Ústredného výboru pre podzemné vody v Indii sa zistilo, že z 447 miliárd m3 podzemnej vody, ktoré sa dopĺňajú každý rok, sa na poľnohospodárske zavlažovanie používa približne 228 miliárd m3.

Foto: Wikimedia Commons

„Vládna politika niektorých štátov, ktorá dala farmárom možnosť využívať zadarmo elektrinu alebo využiť dotácie na čerpadlá, studne a budovanie potrubí, viedla k nekontrolovanému využívaniu a plytvaniu zdrojmi," povedal pre CNN riaditeľ Centra pre vedu a životné prostredie Suresh Rohilla.

Vyčerpané vodné zásoby dokonca viedli v minulosti k obrovským poľnohospodárskym krízam a samovraždám. Od roku 1995 si siahlo na život vyše 200-tisíc ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve.


Minulý rok sa podľa HN Online dostalo severoindické mesto Simla ležiace v štáte Himáčalpradéš do takej krízy, že jeho vláda vydala oficiálne vyhlásenie, ktoré žiadalo turistov, aby do krajiny nejazdili kvôli nedostatku vody.

Hoci 80 % štátov krajiny má právne predpisy o ochrane vôd, zlé spravovanie údajov, nedostatočné cenenie si vody, nehospodárne techniky zavlažovania a nedostatok primeraného čistenia odpadových vôd prekážajú Indii trvalo udržateľne hospodáriť s vodou.

Foto: Pxhere

Vodná kríza v Indii má vplyv na jej schopnosť vyrábať energiu, pestovať plodiny a brzdí rozvoj podnikania v krajine. Keďže chýbajú trvalo udržateľné riešenia, mnohé spoločnosti sa uchyľujú k vlastným spôsobom riešenia vodného hospodárstva.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.