Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Igor Sidor ako člen Dozornej rady VVS nebol odvolaný

Primátor Košíc Jaroslav Polaček dal návrh na zvolanie mimoriadneho Valného zhromaždenia VVS. Mesto chcelo odvolať Sidora a na jeho miesto dosadiť Marcela Gibódu, akcionári však tento krok nepodporili.

Igor Sidor ako člen Dozornej rady VVS nebol odvolaný

Igor Sidor / Foto: FB

V piatok 1. marca 2019 sa v Košiciach konalo Mimoriadne valné zhromaždenie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Zasadnutie zvolalo mesto Košice, ktoré vlastní 20,44 % akcií spoločnosti.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť je riadená 771 akcionármi, ktorými sú obce a mestá v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Akcionári rokovali o možnom odvolaní člena Dozornej rady VVS košického podnikateľa Igora Sidora. Ten od roku 2017 nie je poslancom mesta a nemá ani funkciu v samospráve. Primátor Košíc Jaroslav Polaček tak na jeho pôsobenie v orgáne VVS nemá žiaden dosah.

Sidor však nakoniec odvolaný nebol, čo podľa VVS znamená, že akcionári už nehlasovali o možnom členstve nominanta mesta Marcela Gibódu.

Za odvolanie Sidora z dozornej rady bolo vrátane mesta Košice len 21,987 % zo všetkých akcionárov vodárenskej spoločnosti, takže o zvolení jeho nominanta Marcela Gibódu už nebolo možné hlasovať.

Mesto tlačí na VVS už od januára

Polaček už v januári poukazoval na to, že on aj jeho námestník Marcel Gibóda stále neboli dosadení do štatutárnych orgánov spoločnosti.

Okrem iného kritizoval aj údajnú slabú transparentnosť vedenia VVS a fakt, že vodárne nezverejňujú potrebné informácie, akými sú napríklad zápisnice z rokovania štatutárnych orgánov či štatistiky o elektronických aukciách alebo verejných obstarávaniach.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť sa však voči tvrdeniam Polačeka ostro vyhradila. Podľa vedenia ide len o jeho dlhodobú snahu zdiskreditovať prácu vodární.

Jaroslav Polaček / Foto: FB

„Východoslovenská vodárenská spoločnosť nepracuje s mestskými ani so štátnymi financiami či verejnými zdrojmi, nie je mestskou spoločnosťou a nemôže sa riadiť zápisnicou mesta jedného akcionára,“ uviedla ešte v januári pre denník Voda-portal.sk PR zástupkyňa VVS z Agentúry PENELOPA Monika Krišková.

Vodárne zároveň zdôraznili, že sa na ne nevzťahuje platnosť zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorým sa má štátny či obecný podnik riadiť.

Pochybné kontakty

Člen dozornej rady Sidor tak nebol nahradený nominantom Košíc Marcelom Gibódom. Sidor je známym regionálnym politikom a bývalým členom strany Most-Híd.

V roku 2017 bol obvinený zo šoférovania pod vplyvom alkoholu, v dôsledku čoho sa vzdal svojho poslaneckého mandátu. Členom dozornej rady vodární však aj naďalej zostal.

Minulý rok bol medializovaný najmä v súvislosti s jeho prepojením na Antonia Vadalu, ktorý figuruje v kauze Kuciak a je známy svojím drogovým biznisom a napojením na mafiu.

Sidor novinárom tvrdil, že s Vadalom nepodnikal a nemal s ním nič spoločné. Jediným údajným kontaktom bolo, keď sa Talian zaujímal o odkúpenie jeho administratívnej budovy.

Foto: FB VVS, a. s.

Podľa chorvátskeho registra, ktoré poskytlo TRENDU České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, však obaja spoločne zakladali firmu Hvar Sport Resort na Balkáne. Sidor však opakoval, že Antonino Vadala nemal s už existujúcim rezortom podľa neho nič spoločné.

Aktuality.sk zároveň uvádzajú, že zavraždený Kuciak, ktorý sa tejto téme venoval, si k Vadalovým obchodným spoločnostiam urobil poznámku, že firmy sa po problémoch presťahovali do Košíc na adresu Podnikateľská, ktoré má vlastniť Vadalov nový spojenec Igor Sidor.

Rešpektujte výsledky hlasovania, odkazuje VVS

Krátko po uskutočnení valného zhromaždenia tiež VVS vydala stanovisko, v ktorom uvádza, že sa dištancuje od ambícií niektorých médií spolitizovať výsledky hlasovania akcionárov.

„Namiesto rešpektovania rozhodnutia akcionárov spoločnosti, ktoré je prezentované ich hlasovaním, vnášajú medzi akcionárov konflikty, podsúvajú verejnosti informácie o nepochopení situácie akcionármi a bezdôvodne spochybňujú ich rozhodnutia,“ zdôrazňujú vodárne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.