Vedci vyhodnocovali rozsah snehovej pokrývky na základe satelitných údajov.
Snehu na severnej pologuli ubúda
Vedci z University of California – Santa Cruz prostredníctvom matematických modelov a štatistických metód dospeli k záveru, že v mnohých oblastiach severnej pologule došlo za posledných päťdesiat rokov k úbytku snehovej pokrývky. V kontexte klimatickej zmeny sa vedci po celom svete snažia pochopiť, aké sú a budú jej dopady na rôzne klimatické systémy, vrátane snehovej pokrývky.
Pochopiť tendencie, ktorým podlieha snehová pokrývka, je dôležité preto, že sneh zohráva kľúčovú úlohu v energetickej bilancii Zeme. Izolačné vlastnosti snehu a skutočnosť, že odráža svetlo, vplývajú na povrchové teploty na regionálnej úrovni a odrážajú sa na teplotnej stabilite kontinentov.
V novej štúdii vedci analyzovali údaje o snehovej pokrývke, ktoré boli zhromažďované na týždennej báze pomocou satelitov medzi rokmi 1967 a 2021. Pre lepšie uchopenie dát rozdelili monitorované územie do viacerých úsekov, pričom skonštatovali, že úsekov, v ktorých dochádza k zmenšovaniu snehovej pokrývky, je raz toľko ako úsekov, v ktorých snehu pribúda.
„V Arktickej oblasti sneh už častejšie nie je ako je, čo aj klimatológovia predpovedali. Avšak sneh mizne aj na južných hraniciach kontinentov,“ hovorí profesor Robert Lund, ktorý sa na štúdii podieľal.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.