Odborníci skúmajú, či môžeme energiu čerpať z každého materiálu. Pomôcť by im pri tom mali aj špeciálne nanopóry.
Výskumníci z University of Massachusetts Amherst sa snažia vytvoriť energiu zo vzduchu. Tím inžinierov chce dokázať, že elektrina môže vzniknúť takmer z každého materiálu. Ten možno premeniť na zariadenie, ktoré nepretržite získava elektrinu z vlhkosti vo vzduchu.
Stačí len do každého materiálu zakomponovať nanopóry, ktoré majú v priemere okolo 100 nanometrov. Vytvorenie zariadenia schopného vyrábať elektrinu pomocou vodnej pary v ovzduší by mohol umožniť objav nezvyčajného mikróba v riečnom blate. O výskume informoval vedecký časopis Advanced Materials.
„Vďaka tomuto zariadeniu máme množstvo možností na získavanie čistej energie zo vzduchu,“ uviedol Xiaomeng Liu, postgraduálny študent elektrotechnického a počítačového inžinierstva na Univerzite v Amherste v štáte Massachusetts a hlavný autor článku.
Štruktúra zariadenia: Schéma zariadenia z nanoporézneho tenkého filmu vloženého medzi niekoľko elektród. Horná elektróda je relatívne malá, aby umožnila prúdenie vzduchu | Foto: Advanced Materials
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.