Oceány absorbujú väčšiu časť tepla. Ich ohrievanie má katastrofálne následky, tvrdia vedci | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Oceány absorbujú väčšiu časť tepla. Ich ohrievanie má katastrofálne následky, tvrdia vedci

Koncom marca namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za posledných 40 rokov.

oceán

Islandské pobrežie | Foto: Voda-portal.sk

Keďže za posledný mesiac horúčavy nepoľavovali, oceány trápilo rekordné teplo, ktoré tu ešte nebolo. Horúčavy v hĺbke oceánov už niekoľko desaťročí neúprosne stúpajú. Spôsobuje to najmä spaľovanie fosílnych palív, konštatuje skupina vedcov v štúdii týkajúcej sa stúpania teploty v oceánoch

„Schopnosť oceánu zadržiavať teplo je obrovská,“ uviedol doktor Paul Durack, vedecký pracovník špecializujúci sa na merania a modelovanie oceánov v Národnom laboratóriu Lawrence Livermorea Ministerstva energetiky USA. Podľa neho oceány zachytia viac ako 90 percent energetickej nerovnováhy, ktorá je spôsobená zmenou klímy.

Oceán absorbuje oveľa viac energie zo slnečného žiarenia ako pevnina. OSN vydala hodnotenie klímy, podľa ktorého oceány v rozpätí rokov 1971 až 2018 absorbovali 396 ZJ (Zettajoulov) tepla. Vedci vypočítali, že ide o energiu ekvivalentnú viac ako 25 miliardám atómových bômb v Hirošime. A tieto tepelné hodnoty ešte porastú.

Zlepšujú stav klímy

Od roku 2006 stúpla teplota oceánov približne o dve percentá, čo spôsobilo globálne otepľovanie. Januárová štúdia o hodnotení teploty oceánov poukazuje na to, že svetové oceány mali v roku 2022 o desať zettajoulov viac ako v roku 2021. Takáto hodnota tepla by postačila na to, aby každú sekundu uvarila 700 miliónov kanvíc plných vody.

Vedci majú na bójach, lodiach či podvodných klzákoch rozmiestnené tisícky teplomerov. Tie im pomôžu lepšie pochopiť, čo sa deje pod hladinou oceánu. Podľa Paula Duracka mali vedci presnejšie merania až začiatkom roka 2000, keď mali k dispozícii viac údajov.

„Keď sa pozrieme na klimatické modely a porovnáme ich s pozorovaniami, dostaneme konzistentné výsledky na celej simulovanej Zemi a skutočnej Zemi. Všetky vykazujú trvalé otepľovanie.“

Doktor Bernadette Sloyan skúma zmeny oceánu v austrálskej vládnej vedeckej agentúre CSIRO (Organizácie vedeckého a priemyslového výskumu Commonwealthu), pričom celé dni analyzuje údaje z meraní.

Podľa neho je oceán akýmsi zotrvačníkom, ktorý prispieva k zlepšeniu stavu celosvetovej klímy. Oceán totiž neustále absorbuje teplo z ovzdušia. To spôsobuje okysľovanie oceánov, stúpajúcu hladinu morí či extrémne zmeny počasia.

Teplejšie morské vlny sú devastačné

Účinky extrémneho otepľovania oceánov pocítime takmer všade. Keď sa oceán ohrieva, zvyšuje sa jeho hladina a tým pádom aj hladina morí po celom svete. O niečo viac ako jednu tretinu nárastu globálnej hladiny morí má na svedomí tepelná expanzia.

Väčšie horúčavy znamenajú aj oveľa teplejšie morské vlny, ktoré zdevastovali ekosystémy, spôsobujú bielenie koralových útesov a zabíjajú podvodné rastliny, ktoré poskytujú biotopy pre morský život. Ohrievanie oceánov by tiež mohlo radikálne zmeniť morské potravinové reťazce.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z odpadovej vody vyrábajú plyn pre domácnosti. Česká ČOV využíva čistiarenský kal

Z kalu začali už skôr získavať hnojivo a bioplyn pre kogeneračné jednotky. Teraz ho dočisťujú na biometán a vtláčajú do plynárenskej siete.

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Vypustili kanálovú sústavu, utesnia praskliny. Čo sa deje na Hornovážskej kaskáde

Znížený stav vody zároveň využívajú aj na ďalšie práce.

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Vodohospodári a ochranári chcú spolupracovať, podpísali memorandum

Spolupráca sa má zamerať na ochranu riek, biotopov a druhov, z ktorých mnohé patria medzi ohrozené.